Vedec Pavol Čekan: Validácia diagnostického testu na karcinóm prsníka je vo finále Koncom roka získal s ďalšími vedcami prestížny európsky grant, ktorý sa využije na diagnostikovanie Alzheimerovej choroby. Aj o tom, čo sa dá podniknúť so sumou päť miliónov eur v boji proti tejto zákernej chorobe porozprával v rozhovore známy vedec Pavol Čekan.
Primár z Liptova: Na hranici zrútenia sme zvládli pandémiu, teraz sme vystavení riziku, či si obhájime svoje miesto na mape nemocníc Môže sa stať, že začnú selektívne vypadávať niektoré oddelenia, keďže nebudeme schopní naplniť doplnkový program v takej miere, ako si to ministerstvo predstavuje, vysvetľuje k reforme nemocníc primár neurológie z Liptova.
Dlhé čakacie doby v nemocniciach by sa mali vyriešiť. Pacienta budú môcť operovať aj v zahraničí Pacient v zásade nerozlišuje medzi súkromnými a štátnymi nemocnicami, hovorí riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz.
Modrý pondelok je najdepresívnejší deň v roku. Psychologička radí, ako ho prežiť s optimizmom Je známe, že slnko a pohyb na čerstvom vzduchu prispievajú ku tvorbe endorfínov, tzv. hormónov šťastia, a tým sa nálada a prežívanie zlepšuje.
Pediatrička Dominika Senková: Od vlastnej praxe ma odrádza priveľa administratívy Od pediatrov dostala množstvo ponúk na prebratie ich obvodu, zatiaľ ostáva pracovať v pediatrickej ambulancii nemocnice v Liptovskom Mikuláši. MUDr. Dominika Senková hovorí aj o tom, ako počas rezidentského štúdia musela zaplatiť osemtisícovú pokutu.
Predseda NKÚ: Možno aj naša kontrola rozhýbe ministerstvo zdravotníctva Ak sa pozrieme na Slovensko na objem peňazí do oblasti prevencie, sme najhorší v Európe, hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Šéfka odborov v bratislavskej záchranke: Stojí za to, aby sa integrovaný záchranný systém začal vnímať ako jedna z priorít Spravodlivé ohodnotenie práce zdravotníkov všeobecne je často tenký ľad, rovnako ako formy korupcie v zdravotníctve, hovorí MUDr. Zuzana Pukancová, predsedníčka Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe v Bratislave.
Riaditeľ Nemocnice Bory: Oveľa väčším problémom Slovenska sú sestry, a to špeciálne v Bratislave Dobre platený lekár, ktorý je uznávaným odborníkom, veľa pracuje, vyhľadávajú ho pacienti, je pre nemocnicu určite lacnejší ako ten, ktorý je „zavesený“ na platovom automate, má nižšiu kvalitu práce a spolieha sa na to, čo vybaví Lekársky odborový zväz, hovorí riaditeľ Nemocnice Bory Ľuboš Lopatka.
Predseda lekárskych odborárov: Zmenili sme to, aby sa tam nerobili podvody Rezidenti zaradení do prípravy od januára už budú musieť byť zamestnaní výhradne v nemocniciach.
Kandidát na riaditeľa Národného onkologického ústavu: Na špičkovú onkológiu potrebujeme aj správne motivovaný personál Na Slovensku je systém nastavený tak, že priam núti poskytovateľov pacientov hospitalizovať, aby aspoň teoreticky dokázali zabezpečiť vyrovnané hospodárenie organizácie, hovorí primár Oddelenia ambulantnej chemoterapie NOÚ.
Prezident Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti: Jednu atestáciu po piatich rokoch treba zmeniť Náš plán je, aby lekár, ktorý má za sebou dva a pol roka špecializančého štúdia, mohol byť na urgentnom príjme a samostatne pracovať na ortopedickej ambulancii, hovorí prof. MUDr. Milan Kokavec.
Šéf NKÚ exkluzívne pre Zdravotnícke noviny: Ak sa v zdravotníctve nebudú riešiť kľúčové problémy, môžeme tu mať štrajk lekárov každý rok O výsledkoch kontroly hospodárenia poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, klasifikačného systému DRG, využívania systému ezdravie a národných zdravotných registroch hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Ľubomír Andrassy.
Mladý lekár po skončení medicíny: Keď som prišiel na oddelenie, bol som doslova stratený Prekvapil ho mechanizmus práce. To, ako systém zdravotníctva vníma absolventa lekárskej fakulty a ako zaraďuje neatestovaného lekára do praxe.
Zdravotnícky analytik: Naše zdravotníctvo si nemôže dovoliť žiadne „ale“ Škoda, že sektor vskutku nebol prioritou vtedy, keď mohol byť. Je to aj moja chyba, hovorí zdravotnícky analytik Martin Smatana.
Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií: V budúcom roku spustíme novú verziu elektronickej PN Mení sa aj systém zberu údajov do Národného onkologického registra, kde od 1. januára 2023 budú stačiť dve hlásenky namiesto súčasných štyroch a zníži sa i viacero povinných údajov.
Prednosta internej kliniky: Nebolo by správne, aby sme sa vzdali zahraničných študentov Ak chceme učiť medicínu tak, ako by sa mala, čiže čo najviac kontaktne, nemôžeme len zvyšovať počty študentov bez zmeny ostatných podmienok, hovorí prof. MUDr. Juraj Payer.
Riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní SR: Nedostatok transparentnosti pri tvorbe rozpočtu je citeľný Rozpočet počíta len s mzdovým zvýšením v ústavnej zdravotnej starostlivosti. Problémom je ambulantný sektor, ktorý už dnes kričí, že nie je dostatočne financovaný, hovorí riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní SR.
Exminister zdravotníctva: Neviem, či si odborári uvedomujú, čo tým môžu spustiť. Ak sa urobí poriadok s nemocnicami, odnesú si to najmä tie štátne Nemocnice, ktoré sa stihli transformovať na akciovky, sú v pluse, lekári tam dnes nedávajú výpovede a celkovo sú stabilizovanejšie, hovorí bývalý minister zdravotníctva MUDr. Ivan Uhliarik.
Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva: Výnimky nikdy nezaniknú, stále bude výnimočný pacient s výnimočnou potrebou Očakávame, že na podporu inovatívnej terapie pôjde minimálne 110 mil. eur, hovorí v rozhovore štátny tajomník rezortu zdravotníctva.
Prezident Asociácie súkromných lekárov: Ak štát nezabezpečí peniaze pre ambulancie, možnosťou sú úhrady od pacientov V médiách aj u politikov sme sa opakovane stretli s tým, že podľa nich to, čo dostaneme od zdravotných poisťovní, je náš plat a nechápu, že z toho musíme pokryť chod ambulancií, vysvetľuje v rozhovore prezident Asociácie súkromných lekárov SR.
Pneumologička o očkovaní proti COVID-19: Rezignovala som na ľudí, ktorí veria svojej pravde Mali sme aj mladých ľudí, ktorí išli na Oravu za rodičmi. Tam ochoreli, boli prvýkrát vo svojom živote hospitalizovaní a my sme sa potom o nich ešte minimálne pol roka starali. Bol to pre mňa šok, čo Covid-19 dokáže, hovorí pneumologička.
Otrava krvi postihuje až 30 miliónov ľudí ročne. Toto je dôvod, prečo jej výskyt narastá Najviac ohrozené skupiny sú ľudia s oslabenou imunitou, tí, ktorí trpia chronickými ochoreniami ako cukrovka, ochorenia obličiek a pľúc, rakovina, seniori nad 65 rokov a malé deti.
Prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky: Nadužívanie oxytocínu je najčastejšia pôrodnícka chyba Momentálne sú pre nás najviac nedostatkovou časťou tímu sestry na novorodeneckom oddelení. Tam nám chýba až tretina sestier, hovorí prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Ružinove.
Detský traumatológ: Veľmi časté úrazy dojčiat sú zlomeniny lebky, máme každý týždeň jednu V septembri sa bude konať 9. slovenský kongres Trauma v detskom veku. Porozprával o ňom organizátor kongresu MUDr. Ľubomír Sýkora z Kliniky detskej chirurgie Národného ústavu detských chorôb.
Epidemiologička: Za pandemické roky stúpol počet samovražedných pokusov u najmladších, najmä u dievčat Hoci naša miera samovražednosti má celkovo mierne klesajúci trend, stúpajú úmrtia s tzv. neurčeným úmyslom, upozorňuje odborníčka.