Prezident lekárnickej komory: Farmácia vo vyspelom svete nie je o predávaní doplnkov výživy Stále sa nájdu pacienti, ktorí podľahli politickému marketingu o „nulových doplatkoch“, hovorí prezident Slovenskej lekárnickej komory.
Líder klinického úseku v Boroch: Ak by nemocnica bola zameraná len na zarábanie peňazí, tak neprídem Nemocnicu Bory, jej podmienky, plánovaný systém práce a organizáciu prevádzky považujem za západ, napriek tomu, že sa nachádza na Slovensku, hovorí jej líder klinického úseku anestéziológie a intenzívnej medicíny.
Člen predstavenstva UNIPHARMA: Ani v tom najtvrdšom kole pandémie sme neobmedzili distribúciu liekov na Slovensku
Neurobiologička: Nie je povedomie o špičkovej vede, ktorá by sa u nás robila Na prestížnej Mayo Clinic v USA sa zdokonalila v neurodegenerácii-odumieraní neurónov. Stala sa z nej špičková odborníčka na Parkinsonovu chorobu. Vrátila sa na Slovensko, kde založila skupinu, ktorá sa touto diagnózou intenzívne zaoberá.
Súdny lekár a právnik o poisťovniach: Je manažérsky hlúpe nechávať si rokovania na poslednú chvíľu Poisťovňa de facto nemôže nezazmluvniť niektoré zdravotnícke zariadenia, ona ich dokonca musí zazmluvniť, a preto sa musia dohodnúť, hovorí advokát a súdny znalec.
Hlavná odborníčka pre psychiatriu: Plán obnovy napísali bez nás, no reforma má zelenú Reforma psychiatrickej starostlivosti bola formulovaná v roku 1991 a publikovaná o osem rokov neskôr, no nerealizovala sa. Téma je však po celý ten čas živá, upozorňuje prezidentka Slovenskej psychiatrickej spoločnosti.
Dozorná rada VšZP: Hospodárenie bolo ovplyvnené viacerými faktormi, ktoré boli mimo kontroly poisťovne Ide napríklad o zníženie platby za poistencov štátu zo strany ministerstva financií či preúčtovanie zúčtovania poistného zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, hovorí Dozorná rada štátnej poisťovne.
Víťaz Krištáľového krídla za medicínu profesor Peter Šimko: Úrazová chirurgia nie je ako auto, kde stačí vymeniť správny modul Profesor Peter Šimko sa stal v roku 2013 aj Top lekárom na Slovensku v chirurgii. „Úrazová chirurgia nie je ako auto, kde stačí vymeniť správny modul,“ uviedol v rozhovore pre Zdravotnícke noviny.
Nástroj, ktorý ambulanciám uľahčí telefonickú komunikáciu s pacientami Takmer každá ambulancia pozná situáciu, keď je plná čakáreň pacientov a zároveň sa mnoho ľudí pokúša dovolať telefonicky. Je však kapacitne náročné venovať sa v rovnakej miere všetkým pacientom – práve preto vznikol inteligentný nástroj Klinikio, ktorý ambulanciám uľahčuje telefonickú komunikáciu.
Riaditeľ najväčšej nemocnice: Vojnová medicína pokračuje, z omikronu sme sa preklopili do ďalšej krízy Univerzitná nemocnica Bratislava spúšťa veľký audit. Ten nám povie, aká je reálna výška dlhov, hovorí Ing. Roland Schaller, riaditeľ najzadlženejšej slovenskej nemocnice.
Riaditeľka odboru zdravotníctva: Termíny sú viac než šibeničné O pripravenosti krajských nemocníc zapojiť sa do investície v rámci plánu obnovy hovorí PhDr. Silvia Pekarčíková, MPH, MHA, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja.
Inovatívny projekt: Veľa pacientov využilo možnosť prekonzultovať očkovanie s lekárom Zdravotná poisťovna Dôvera oslovila približne 20-tisíc poistencov. Zaočkovať sa dalo 3- až 4-tisíc z nich.
Riaditeľ dohľadu nad zdravotným poistením: Máme podnety, že niekto zneužíva systém a prepoistil aj ľudí, ktorí to nechceli Čaká Všeobecnú zdravotnú poisťovňu ozdravný plán? Bude sa regulovať zisk?
Lengvarského expert na lieky: Deväť mesiacov je pre mnohých pacientov rozsudok smrti Lieky na výnimky by mali skončiť, hovorí štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Róbert Babeľa.
Šéfka reformy paliatívnej medicíny: Sme na začiatku, na zlepšenie potrebujeme minimálne desať rokov Dlhodobá a paliatívna starostlivosť dostala podobu zákona. Čo v praxi prinesie, vysvetľuje MUDr. Andrea Škripeková, PhD., primárka Oddelenia paliatívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave a vedúca pracovnej skupiny pre dlhodobú a paliatívnu starostlivosť.
Expert na zdravotníctvo: Štát nie je ochotný a schopný platiť viac za svojich poistencov Nedokážeme vybudovať moderné zdravotníctvo. Štát nemusí vlastniť nemocnice ani poisťovňu, hovorí lektor metód ekonomického hodnotenia zdravotníckych programov.
Primár Národného onkologického ústavu: Problém dostupnosti inovatívnych liekov spočíva v nedostatku finančných zdrojov V súčasnosti nie je možné podať odvolanie proti stanovisku poisťovne v prípade nesúhlasu úhrady lieku na výnimku. Vďaka novele 363 o úhradách liekov, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, by sa mal po novom proces žiadostí upraviť. Ako? Čo to bude znamenať pre lekárov i pacientov?
COVID- 19 zanecháva na pľúcach stopy. U starších prekonaných pacientov sa väčšinou vyvinie chronická obštrukčná choroba pľúc Už druhá vlna COVID nám ukázala, že orientovať sa len na COVID pacientov je veľmi krátkozraké a nebezpečné. Aj preto chcem apelovať na ľudí, ktorí majú tri základné príznaky CHOCHP, aby išli za svojím praktickým lekárom a trvali na vyšetrení u pneumológa. Tieto príznaky nie sú v poriadku, nesúvisia s vekom, počasím a ...
Ambulantní lekári ani pacienti nemali čas pripraviť sa na zmeny Nové pravidlá v delegovanej preskripcii neboli s nami vopred konzultované, hovorí MUDr. Eva Žákovičová, členka Správnej rady Zväzu ambulantných poskytovateľov za segment špecializovanej ambulantnej starostlivosti.
Virológ: Na Slovensku môžeme čakať viac hantavírusových infekcií. Spôsobujú život ohrozujúce ochorenie Človek sa nakazí vzdušnou cestou, vdýchne vírusy. Obvykle vdýchne kontaminovaný prach alebo aerosolizované výlučky hlodavcov, ako sú moč alebo trus.