Martin Sirotňák - vedúci lekár Centra echinokokózy, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská BystricaPeter Mayer
StoryEditor

Z jablka nie, z maliny áno. Pribúdajú pacienti s echinokokózou, dominantne napáda pečeň, vysvetľuje chirurg

21.07.2025, 09:00
Autor:
Dan HimičDan Himič

Bojíme sa medveďov, bojíme sa kliešťov a ani netušíme, že na nás v prírode či záhrade číha ďalší nepriateľ, ktorého však nemáme šancu vidieť. Nakaziť sa pásomnicou líščou je tak trochu tombola, pretože nie všetci ľudia sa infikujú, lenže nikdy neviete, či „výhercom“ nebudete práve vy. „Pacienti majú väčšinou veľmi nešpecifické príznaky, ako je tlak v bruchu, pobolievanie brucha, niekedy im dobre netrávi. Lenže kto v dnešných časoch môže povedať, že nemá z času na čas aspoň niektorý z týchto príznakov?“ vraví chirurg MUDr. Martin Sirotňak, zakladateľ a vedúci lekár Centra echinokokózy vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

O pásomnici líščej sa hovorí už vyše desať rokov. Prečo sa spozornelo až teraz? Veď vaše centrum vzniklo až v tomto roku v apríli...

Prvý prípad echinokokózy, respektíve pásomnice líščej bol diagnostikovaný na Slovensku v roku 2000 a publikovaný o rok neskôr. Odvtedy sa vyskytol v Banskej Bystrici nanajvýš jeden pacient ročne, lenže od roku 2015 začali prípady rapídne pribúdať. Bolo to jednak preto, že bezpríznakoví pacienti začali mať ťažkosti, a jednak preto, že lekári začali na to viac myslieť pri diagnostikovaní problémov v odborných ambulanciách. Momentálne máme dve pacientky s parazitárnym postihnutím, obe majú pod tridsať rokov a majú taký závažný nález na pečeni a v jej okolí, že už niekoľko týždňov rozmýšľame, či im vôbec dokážeme pomôcť.

image

Pacienti žiadajú prístup k novým liekom, ministerstvo deklaruje prípravu systémových zmien

Kto prišiel s nápadom, aby sa v Banskej Bystrici vytvorilo Centrum echinokokózy?

Naša Klinika transplantačnej chirurgie SZU má dve časti, jedna je cievna chirurgia a druhá je hepato-pankreato-biliárna (HPB) chirurgia. V hepato-pankreato-biliárnej časti pracujeme so všetkými diagnózami, ktoré sa týkajú pečene, pankreasu a žlčových ciest. Takže jednou z diagnóz je prirodzene aj echinokokóza, ktorá napáda dominantne pečeň. Už pred jedenástimi-dvanástimi rokmi profesor MUDr. Peter Kothaj operoval pár mladých pacientov s echinokokózou. Boli to, na tie časy, nepochybne heroické výkony. Keďže sa však o tomto parazitovi toho veľa nevedelo, ani výsledky chirurgických snažení neboli najlepšie.

Ako však pacienti postupne pribúdali, „nútili“ nás lekárov túto tému si doštudovať. A keďže často ide o veľmi mladých pacientov s pokročilými postihnutiami pečene, donútili nás chirurgov uvažovať aj o výkonoch, ktoré predtým ešte nikto nerobil.

Na svete existuje len pár pracovísk, resp. jednotlivcov, ktorí sa venujú chirurgickej liečbe echinokokózy na top úrovni, a iba od nich má zmysel učiť sa to. Preto sme sa na pracovisku spolu s prednostom Júliusom Janekom a primárom Igorom Slobodníkom rozhodli venovať tejto téme viac a komplexne. A po nevyhnutných administratívnych úkonoch v rámci nemocnice a na ministerstve sme v Rooseveltovej nemocnici založili Centrum echinokokózy, ktorého som vedúcim lekárom.

Banská Bystrica má výhodu aj v tom, že je vlastne v strede Slovenska a z Bratislavy je k vám rovnako ďaleko ako z Košíc, čiže máte výbornú polohu.

Presne tak. To je, samozrejme, výhodou nielen pre rôzne samostatné diagnózy, ale i pre komplexné medicínske programy. Takým je napríklad aj transplantácia pečene, ktorú vykonávame ako jediné pracovisko na Slovensku už mnohé roky.

Existuje nejaká mapka s výskytom pásomnice líščej podobne, ako je to s výskytom kliešťovej encefalitídy?

Nemáme určený presný počet pacientov, ktorí sú nakazení pásomnicou líščou, takže nemôžeme mať ani mapku. Ale v rámci nášho centra sme urobili mapku pacientov, ktorí boli a sú u nás liečení, príp. konzultovaní, a zistili sme, že najväčší výskyt je v Banskobystrickom kraji. Ak by sme však zobrali celoslovenský výskyt, že by sa všetky pracoviská podelili o svoje dáta a aké sú štádiá ochorení, mapka by sa úplne zmenila. Pravdepodobne by sme zistili, že Prešovský, Košický, Žilinský a Banskobystrický kraj budú dominovať oproti zvyšku Slovenska.

Na Slovensku sa na pásomnicu líščiu špecializuje iba vaše centrum. Kde je ďalšie najbližšie?...

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-05-24 12:00:00 - Feat.: 0 - Title: Na Slovensku vzniklo centrum echinokokózy 02 - Modified: 2025-04-28 07:22:27 - Feat.: 0 - Title: Aj 245 000 na zviera. Kde je na Slovensku najvyšší výskyt pásomnice líščej?
01 - Modified: 2025-05-24 12:00:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku vzniklo centrum echinokokózy 02 - Modified: 2025-04-28 07:22:27 - Feat.: - Title: Aj 245 000 na zviera. Kde je na Slovensku najvyšší výskyt pásomnice líščej? 03 - Modified: 2024-05-20 13:31:00 - Feat.: - Title: Rooseveltova nemocnica podpísala zmluvu so zhotoviteľom stavby novej nemocnice
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. júl 2025 10:28