O pásomnici líščej sa hovorí už vyše desať rokov. Prečo sa spozornelo až teraz? Veď vaše centrum vzniklo až v tomto roku v apríli...
Prvý prípad echinokokózy, respektíve pásomnice líščej bol diagnostikovaný na Slovensku v roku 2000 a publikovaný o rok neskôr. Odvtedy sa vyskytol v Banskej Bystrici nanajvýš jeden pacient ročne, lenže od roku 2015 začali prípady rapídne pribúdať. Bolo to jednak preto, že bezpríznakoví pacienti začali mať ťažkosti, a jednak preto, že lekári začali na to viac myslieť pri diagnostikovaní problémov v odborných ambulanciách. Momentálne máme dve pacientky s parazitárnym postihnutím, obe majú pod tridsať rokov a majú taký závažný nález na pečeni a v jej okolí, že už niekoľko týždňov rozmýšľame, či im vôbec dokážeme pomôcť.
Kto prišiel s nápadom, aby sa v Banskej Bystrici vytvorilo Centrum echinokokózy?
Naša Klinika transplantačnej chirurgie SZU má dve časti, jedna je cievna chirurgia a druhá je hepato-pankreato-biliárna (HPB) chirurgia. V hepato-pankreato-biliárnej časti pracujeme so všetkými diagnózami, ktoré sa týkajú pečene, pankreasu a žlčových ciest. Takže jednou z diagnóz je prirodzene aj echinokokóza, ktorá napáda dominantne pečeň. Už pred jedenástimi-dvanástimi rokmi profesor MUDr. Peter Kothaj operoval pár mladých pacientov s echinokokózou. Boli to, na tie časy, nepochybne heroické výkony. Keďže sa však o tomto parazitovi toho veľa nevedelo, ani výsledky chirurgických snažení neboli najlepšie.
Ako však pacienti postupne pribúdali, „nútili“ nás lekárov túto tému si doštudovať. A keďže často ide o veľmi mladých pacientov s pokročilými postihnutiami pečene, donútili nás chirurgov uvažovať aj o výkonoch, ktoré predtým ešte nikto nerobil.
Na svete existuje len pár pracovísk, resp. jednotlivcov, ktorí sa venujú chirurgickej liečbe echinokokózy na top úrovni, a iba od nich má zmysel učiť sa to. Preto sme sa na pracovisku spolu s prednostom Júliusom Janekom a primárom Igorom Slobodníkom rozhodli venovať tejto téme viac a komplexne. A po nevyhnutných administratívnych úkonoch v rámci nemocnice a na ministerstve sme v Rooseveltovej nemocnici založili Centrum echinokokózy, ktorého som vedúcim lekárom.
Banská Bystrica má výhodu aj v tom, že je vlastne v strede Slovenska a z Bratislavy je k vám rovnako ďaleko ako z Košíc, čiže máte výbornú polohu.
Presne tak. To je, samozrejme, výhodou nielen pre rôzne samostatné diagnózy, ale i pre komplexné medicínske programy. Takým je napríklad aj transplantácia pečene, ktorú vykonávame ako jediné pracovisko na Slovensku už mnohé roky.
Existuje nejaká mapka s výskytom pásomnice líščej podobne, ako je to s výskytom kliešťovej encefalitídy?
Nemáme určený presný počet pacientov, ktorí sú nakazení pásomnicou líščou, takže nemôžeme mať ani mapku. Ale v rámci nášho centra sme urobili mapku pacientov, ktorí boli a sú u nás liečení, príp. konzultovaní, a zistili sme, že najväčší výskyt je v Banskobystrickom kraji. Ak by sme však zobrali celoslovenský výskyt, že by sa všetky pracoviská podelili o svoje dáta a aké sú štádiá ochorení, mapka by sa úplne zmenila. Pravdepodobne by sme zistili, že Prešovský, Košický, Žilinský a Banskobystrický kraj budú dominovať oproti zvyšku Slovenska.
Na Slovensku sa na pásomnicu líščiu špecializuje iba vaše centrum. Kde je ďalšie najbližšie?...
Zostáva vám 85% na dočítanie.