Ambulancie upozorňujú, že transakčná daň ich stojí stovky eur mesačne. Tieto peniaze vyberajú od pacientov, vy komunikujete s ministrom financií, už ste sa na niečom dohodli?
Predovšetkým komunikujem so sektorom. A, mimochodom, toto vyústilo do prvého historického memoranda o spolupráci medzi ministerstvom a Zväzom ambulantných poskytovateľov. Tam sme si jasne stanovili, čo sa udeje do šiestich mesiacov, do 18 mesiacov a ďalej vrátane poplatkov.
Samozrejme, transakčná daň má dosahy, veď to je logické, ale je veľká časť ambulancií, kde tie dosahy sú rádovo možno v desiatkach eur. Problém skutočne nastáva pri špecializovaných typoch ambulancií, napríklad onko-ambulanciách a hematologických, kde sa pracuje aj s nákupmi pomerne veľkých balíkov liekov. A tam tie dosahy môžu byť aj v stovkách eur. Diskusia je založená na faktoch a konkrétnych číslach, nie na politických floskulách. Osobne s pánom ministrom financií o tomto diskutujeme. Zákon o transakčnej dani je v druhom čítaní, teda na jeseň bude v parlamente. O prebiehajúcich rokovaniach nikdy nevynášam spoza zavretých dverí, iba vám potvrdím, že sa o tom bavíme aj na technickej úrovni.
Parlamentnému výboru ste predložili audit o ambulantných poplatkoch. Aké sú jeho výsledky? Kde sú nelegálne poplatky najčastejšie?
Áno, poplatky tu sú, všetci to zažívame. No je to mimoriadne citlivá téma, iný pohľad na poplatkovú politiku majú samotní lekári, ale aj my samotní pacienti. A, samozrejme, aj úloha regulátora alebo štátu je tam nejaká. Toto je citlivá otázka, ktorá sa nedá vyriešiť povrchne, práve preto je to jeden z dôležitých bodov memoranda o spolupráci s ambulanciami, ktorých sa tie poplatky v maximálnej miere týkajú.
Máme jasne stanovené, čo urobíme počas týchto šiestich mesiacov a čo chceme spraviť v horizonte osemnástich mesiacov. Málokedy to robím, najhlasnejší opoziční kritici, ako je pán Krajčí, ktorý zdevastoval rezort, si teraz trúfa vôbec otvárať tému poplatkov. Zaujímavé je, že za tie tri roky asi poplatky neexistovali, lebo sa neudialo nič. My sme sa, naopak, dohodli s ambulantnými poskytovateľmi, dohodli sme si konkrétnu cestovnú mapu. Máme vlastnú predstavu, ako tieto poplatky chceme uchopiť, je veľmi konkrétna, ale opäť si to chceme zladiť najprv s lekármi.
Takže nepoviete viac?
Opäť platí, že prebiehajú rokovania.
Môžeme očakávať upratanie poplatkov do konca volebného obdobia?
Určite to predložím, máme s ambulanciami konkrétny postup. A len chcem upozorniť, spomeňte si, aké emócie vypukli, keď sa zaviedli Zajacove 20-korunáčky. A to sa dnes v prepočte bavíme o nejakých 50, 70 centoch. Takže to treba zaviesť citlivo, treba zaviesť aj rôzne mechanizmy, aby ľudia, ktorí si to jednoducho nemôžu dovoliť, boli od tohto oslobodení. Je to komplikovaná vec, ale urobíme všetko pre to, aby sa to v zmysle plnenia memoranda vyriešilo.
Aktuálne prebieha tender na záchranky po celom Slovensku a Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS), ktoré to má na starosti, nezverejnilo mená členov výberovej komisie. Prečo?
Treba sa pozrieť na systém výberových konaní, ktorý tu funguje už pomaly desaťročia. Je pravda, že každých šesť rokov sa opakuje táto situácia. To, že tento tender bude prebiehať, je známe presne šesť rokov. Každý, kto sa seriózne chcel a chce zapojiť, tak mal dostatok času, kritériá sú jasne stanovené.
Zmenilo sa však to, ako to fungovalo v roku 2019. Pri tom tendri boli pochybnosti, niekto to volá škandály. Vtedy to bolo pod Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ja som trval na tom, aby som predišiel akýmkoľvek pochybnostiam, že do toho nechcem zasahovať a aby sa to alokovalo na niekoho, kto s tým má najlepšiu prax, a to je operačné stredisko.
Keď som nastúpil na pozíciu ministra zdravotníctva, tak sa nám podarilo schváliť prvú a zásadnú reformu záchrannej zdravotnej služby na Slovensku. A som za to rád, pretože si myslím, že na tom bola odborná zhoda. A tie dva kľúčové parametre, ktoré sa tam zaviedli, boli, aby sa skrátil čas príjazdu. Myslím si, že to zaujíma každého človeka na Slovensku. Reforma teda zaviedla, že sa výrazným spôsobom sprísnili kritériá pre prípadných poskytovateľov a zároveň sa zaviedli indikátory kvality, ktoré sa budú každoročne merať.
Pýtala som sa na mená členov komisie. Prečo ich verejnosť nemôže poznať?
A druhá časť, pokiaľ ide o zloženie a fungovanie komisie. Snažím sa naozaj pôsobiť na pozícii ministra tak, aby som vychádzal z odporúčaní odborníkov. Teda nie úradníkov, nie politikov, ale odborníkov. Pri ministerstve zdravotníctva je odborná komisia, ktorá sa volá Komisia pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Má 13 členov, sú tam všetky odborné spoločnosti, hlavný odborník rezortu, je tam urgentná medicína, záchranári, všetci.
Mimochodom, šéfom záchranárskej komory je pán Majerský z KDH, ktorý to teraz kritizuje. Táto komisia zasadá a dáva podnety na prípadné zmeny, z ktorých vyšla aj reforma. Existujú zápisnice, kde k otázke fungovania komisie, výberu komisie nebola ani jedna zmienka. Tam bol veľký priestor prípadne toto zmeniť. Ja sa, naopak, pýtam, keby som na poslednú chvíľu menil kritériá, či by som práve vtedy nebol kritizovaný, že niečo robím tendenčne. Čiže ide to za rovnakých podmienok ako v minulosti.
Opozícia však spochybňuje to, ako boli ľudia do komisie vyberaní. To, že nepoznáme ich mená, je to, na čo sa pýtajú.
No dobre, rozumiem tejto pripomienke. Týmto som len chcel ukázať, že nikto nič neutajuje. Pokiaľ ide o mená, či sú alebo nie sú verejné, tak je to práve naopak. Som naozaj presvedčený, že práve toto zvyšuje transparentnosť procesu. Pretože sa tým zamedzuje akýmkoľvek externým tlakom, aby na členov komisie nemohol nikto počas toho procesu vplývať. A z tohto miesta garantujem, že všetky podmienky, vrátane mien členov komisie, budú zverejnené. Nie je to tak, že tam môže prísť niekto z ulice, alebo že si tam nominuje nejakého kamaráta. Tam musia byť splnené prísne kritériá, ktoré sú definované zákonom.
Keď spomínate rok 2019, tam sa predsa ukázalo, aké by bolo zverejňovanie potrebné. Novinári zistili, že štyria z piatich členov komisie mali väzby na víťaza, teda záchranku z Limbachu. Vtedajšia ministerka Andrea Kalavská dokonca podala podnet na Generálnu prokuratúru a na jej žiadosť vláda nakoniec odvolala vtedajšieho šéfa úradu Tomáša Haška. Neukázalo sa, že je potrebné, aby sme mená poznali?
Stalo sa to napriek tomu, že mená neboli zverejnené. A ja vám hovorím, že tieto mená budú zverejnené. No došlo k sprísneniu kritérií. To jediné, na čom som trval v zmysle zákona, bolo, aby tam bolo v každom prípade zamedzené konfliktu záujmov. Presne tak, ako požaduje zákon, že tam nemôže byť identifikovaný žiadny konflikt záujmov, tak to je a uvidíte to, keď budú mená zverejnené.
Ak sa tam preukáže, že v komisii sú väzby na niekoho, kto napríklad mohol tender vyhrať, tak budete konať?
Garantujem, že budem konať tak, ako konám vždy. To nie sú iba nejaké deklarácie, ale konkrétne kroky a poviem to aj tu, nikto nie je chránená zver na ministerstve zdravotníctva. A je mi jedno, či to je niečí známy. Už som sa takýmto spôsobom zbavil, alebo ak chcete
Zostáva vám 44% na dočítanie.