Čo si môžeme predstaviť pod pojmom robotická rehabilitácia?
Rehabilitácia je lekársky odbor, ktorého cieľom je prostredníctvom cielenej liečby obnova pôvodne stratených pohybových funkcií a zlepšenie svalového aparátu. Do modernej rehabilitácie patrí aj robotická rehabilitácia, ktorá na dosiahnutie cieľov liečby využíva robotiku, teda robotické prístroje.
Čím sa odlišuje robotická rehabilitácia od klasickej/konvenčnej rehabilitácie? Aké sú najväčšie výhody robotickej rehabilitácie oproti klasickej fyzioterapii?
Konvenčná rehabilitácia využíva v liečbe predovšetkým prostriedky fyzikálnej terapie, ako je liečba rôznymi formami energie (magnetoterapia, elektroliečba, laseroterapia, ultrazvuk, svetloliečba, termoterapia), manuálne techniky, fyzioterapiu v podobe individuálnej telesnej výchovy, a taktiež môže využívať ako pomoc pri cvičení aj prístroje. Robotická rehabilitácia je cvičenie s robotmi. Robotické prístroje sa od bežných strojov odlišujú svojou zložitosťou, veľkou variabilitou a komplexnosťou, ale hlavne tým, že majú množstvo senzorov. Senzory dokážu vnímať polohu tela a končatín, svalovú silu a okamžite reagovať a upravovať parametre cvičenia, tak aby najlepšie zodpovedali stavu a potrebám pacienta.
Či už je to zlepšenie odľahčenia proti gravitácii, podpora pohybu alebo stimulácia svalov a receptorov. Takto dokáže pacient vykonať väčšie množstvo cielených pohybov, pričom sa zvyšuje aj kvalita vykonaného pohybu. Na dosiahnutie tohto efektu by bolo nutné zaistiť cvičenie niekoľkými fyzioterapeutmi, takto to dokáže robot sám s dohliadaním jedného fyzioterapeuta, takže robotická rehabilitácia šetrí aj pracovnú silu zdravotníckeho personálu. Robotická rehabilitácia v súčasnosti často využíva aj takzvanú semi-imerznú virtuálnu realitu, takže pacient plní úlohy, ktoré majú charakter počítačových hier, pričom každá hra má nejaký rehabilitačný zámer.
Cvičenie je takto zábavnejšie, pre pacienta zaujímavejšie, niekedy zabúda, že vlastne cvičí. Počas cvičenia tiež uplatňujeme multisenzorickú stimuláciu a biofeedback – kedy pacient hneď vidí nesprávnosť pohybu na obrazovke a vie naň reagovať. Roboty taktiež z každého cvičenia zbierajú dáta, tak na konci dňa vieme vyhodnotiť na základe skóre z cvičenia či sa pacient zlepšuje a v ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.