Inovatívne lieky prichádzajú, no nie nutne aj na Slovensko Na Slovensku pravdepodobne bude viac ako milión seniorov už v roku 2025. To spôsobí, že dopyt po liekoch bude narastať a udržateľnosť systému bude treba riešiť zvýšením financií na zdravotníctvo.
Neprichádzame len o milióny eur, ale aj o odborníkov Úrad pre dohľad disponuje informáciami, ktorými by nemal disponovať.
Zdravotníctvo je nedofinancované ako celok, nielen jedna štátna entita Ústavou a zákonmi je systém zdravotného poistenia nastavený solidárne. Toto je zároveň jeden z argumentov, ktorý sa účelovo raz vytiahne, inokedy udupe do zeme.
Pandémia zvýšila príjmy, ale nie platy lekárov a sestier Počas pandémie síce platy lekárov a sestier vzrástli aj na Slovensku, no bolo to za cenu ich obrovského nasadenia a nespočetných nadčasov.
Prichádzame o financie pre nevyspytateľnosť riadenia pár osôb Pred viac ako mesiacom sme písali, ako rezort zdravotníctva uhradil jednej firme úroky z omeškania za búracie práce na Rázsochách.
Evidujeme nárast počtu zdravotníkov. Čo však je za vyššími číslami? Počty lekárov sa od 70. rokov minulého storočia zdvojnásobili. No strohým číslam netreba slepo veriť.
Peniaze na zdravotnú starostlivosť prichádzajú skôr fiktívne Keď sa počas pandémie dostal k lekárovi každý tretí pacient, môže sa stať, že pri odsúvaní požiadaviek zdravotníkov, poskytovateľov a pacientskych organizácií to bude každý desiaty pacient.
Uvidíme, ako dlho to ešte zdravotníci vydržia V podstate sa nič nezmenilo, a tak naďalej počúvame o potrebe stabilného financovania a finančných zdrojov.
Ak by zdravotné poisťovne dostali iba odvody svojich poistencov, nešlo by o spravodlivé rozdelenie zdrojov Podobne ako verejné zdravotné poistenie, ani rozpočet nie je schopný pokryť požiadavky každého rezortu v plnej výške, môže len čo najspravodlivejšie rozdeliť celkový balík peňazí tak, aby boli jednotlivé požiadavky pokryté čo najefektívnejšie.
Vyčleniť v tak krátkom čase milióny eur iba pre vybrané subjekty v zdravotníctve je pozoruhodné Vo vládou schválenom materiáli, ktorý hovorí o zvýšení základného imania VšZP, sa okrem iného píše, že opatrenie nebude mať žiadny dosah na podnikateľské prostredie. To si predkladateľ robí žarty alebo pristupoval k vyplňovaniu doložky vplyvov čisto formalisticky.
Štátna distribúcia nemá opodstatnenie V súčasnosti nemáme v segmente distribúcie problém, ktorý by vyžadoval štátom vlastnenú distribučnú firmu.
Čo chcú pacienti od zdravotníctva? Zhoršený prístup k zdravotnej starostlivosti často máva vážne následky, keďže ľudia môžu pristúpiť ku krokom, akými je napríklad nahrádzanie riadnej liečby voľnopredajnými liekmi, zníženie frekvencie preventívnych kontrol, prípadne odkladanie liečby dlhšie, než by bolo vhodné.
Štát sa k rodinám zdravotníkov obrátil chrbtom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek udelila prvýkrát nové ocenenie Cenu Johanny Bórik-Hrebendovej tým sestrám a pôrodným asistentkám, ktoré v boji s COVID-19 stratili to najcennejšie, život.
K dianiu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni mi napadá iba jeden výraz, Potemkinova dedina Výhovorky typu „lebo covid“ sú účelové a vzbudzujú pochybnosti.
Miliarda hore komínom. Akákoľvek úradnícka chyba nás môže stáť úspešný výsledok Už nie je čas na politické boje. Posledná faktúra za výstavbu nemocníc musí podľa podmienok plánu obnovy odísť od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti 30. júna 2026.
Konečne sa ukotvila medicínska bezpečnosť pacienta a právna ochrana predpisujúceho lekára Slovensko bolo do 1. januára 2022 jedinou krajinou, kde pacient dostával po odchode z nemocnice nehygienicky rozbalené lieky v dokrkvaných vrecúškach.