Neštandardne o aktuálne najznámejšom štandarde Od krízového manažéra na ministerstve sa očakáva, či zvládne politický tlak a postaví sa za odbornosť, na stranu kolegov.
Komentár: Novelizovaný zákon o mzdách vytvára diskriminačné prostredie Vyššie mzdy v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ani stabilizačné príspevky nedostatok personálu v zdravotníctve zásadne neovplyvnia.
Úhrada liekov na výnimku: Rigidná a nízka prahová hodnota znemožňovala vstup mnohých moderných liekov Pre spravodlivé fungovanie systému verejného zdravotného poistenia je kľúčová kategorizácia, nie výnimky.
Komentár: Budú alebo nebudú Rázsochy? Ak je výstavba desiatky rokov očakávanej najväčšej slovenskej nemocnice vedená chaoticky riadeným a poddimenzovaným projektovým tímom, pochybnosti o včasnom dokončení sú namieste.
Komentár: Stále platí, že pacient je na prvom mieste? Povinnosť posádky, aby bezodkladne hlásila operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby aktuálne informácie o jej činnosti v čase výkonu zásahu, je v podstate „šikanovanie“ ľudí, ktorí sa podieľajú pri záchrane pacienta aj v kritickom stave.
Marek Krajčí: Pri psychiatrickej liečbe dochádza k opakovanému nerešpektovaniu a porušovaniu práv pacientov
Nový typ ambulancie rýchlej lekárskej pomoci: Na Slovensku v minulosti zlyhal. Jeho prínos pre pacienta je otázny V návrhu zákona ide síce o pekne definovaný Rendez-Vous systém, avšak toto je na Slovensku prakticky ťažko uskutočniteľné.
Komentár k prepoisťovaniu: Zlodej kričí, chyťte zlodeja Pre ministerstvo by mala byť každá zdravotná poisťovňa „naša“. Nielen VšZP, ale aj súkromné poisťovne.
Častý smäd bez zjavnej príčiny môže byť príznakom ochorenia Pri psychogénnej polydipsii zase dochádza k túžbe piť napriek tomu, že nedochádza k dehydratácii.
Štátna poisťovňa poctivo drží miesta svojim poistencom na Rázsochách a statočne blokuje zmluvu s Nemocnicou Bory Strata Všeobecnej zdravotnej poisťovne v rokoch 2020 – 2022 je vyššia ako za predchádzajúcich 15 rokov spolu.
Prečo väčšina ambulancií nedostane z dotácií za zvýšené ceny elektriny a plynu ani euro Zásadne nesúhlasíme so schémou dotácií za zvýšené ceny elektriny a plynu. Drvivá väčšina ambulancií sa k nim nedostane.
Komentár k zisku poisťovní: Najvtipnejší je argument týchto regulácií o „prínose pre pacienta“ Vlastne sme dospeli do štádia, keď dvom poisťovniam bude zvrchu zisk obmedzovaný a tretia zase bude odspodu dotovaná, aby na ten „optimálny“ zisk dosiahla.
Komentár: Pohár sa už naplnil, do exekúcie a dlhov žiadna ambulancia nepôjde U niektorých poskytovateľov sa platby za energie pretavené do nájomného z mesiaca na mesiac zvýšili o 400 až 600 percent.
Do Bruselu sme poslali iný plán obnovy ako schválila vláda. Čo to znamená pre záchranky? Cena jednoposádkovej stanice záchranky je v súťažnej dokumentácii na projektovanie odhadovaná na 480-tisíc eur. To je rodinný dom pre dve až tri osoby.
Kto dal lekárskym odborárom mandát na riešenie bodov, ktoré nemajú charakter práv podľa zákona o odboroch? Zásadne nesúhlasím s tým, že pre lepšiu mzdu stačí zostarnúť. Nie je nutné porovnateľné vzdelanie, výkon, kvalita?
Komentár: Štát rozhodol o „betónovaní“ nových staníc záchrannej zdravotnej služby Poverenie operačného strediska výstavbou staníc záchrannej zdravotnej služby je jednoznačne jedným zo série prešľapov súčasnej vlády v oblasti zdravotníctva.
Väčšiny obyvateľov Slovenska sa obnova sanitiek z plánu obnovy nedotkne. Je to diskriminácia Neštátni poskytovatelia záchrannej zdravotnej služby avizujú, že sa podobne ako súkromné nemocnice obrátia na Európsku komisiu.
Komentár: Ministerstvo musí vysvetľovať, že nejde o rušenie nemocníc Aj tí najmenej proreformní hráči na politickom ihrisku pochopili, že potrebujeme reformu.
Aj keď priemerný minister dožije vo funkcii 21 mesiacov, predvolebné mesiace majú tendenciu ťahať priemer nadol Každý minister potrebuje pár mesiacov na „rozkukanie sa“, čo so zreteľom na to, kedy asi budú voľby, znamená, že by sa v rezorte akurát tak kúrilo a svietilo až do volieb.
Zdravotníctvo do nového roka potrebuje pozitívne myslenie. To je však klišé konštatovanie, však? Bohužiaľ, symbolom politiky v slovenskom zdravotníctve je mikromanažment. Snaha ovplyvniť každý jeden dej podľa svojich predstáv.
Komentár: Nie je možné viazať dofinancovanie zdravotníctva na poslednú chvíľu, ako to majú politici vo zvyku Zo strany štátu, kompetentných ministerstiev, neprichádzajú stanoviská k vzniknutej patovej situácii na tento rok a tak ako pacienti, rovnako rukojemníkmi sa stávajú aj ambulantní lekári, upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov.
Komentár: Kde skončili mafiánsky rozkradnuté financie, nie je také ťažké pochopiť Poisťovniam situácia vyhovuje: zaplatia len toľko, koľko chcú, aby im niečo zostalo. A že to nepokryje často ani náklady zdravotníckych zariadení, a nieto ešte investície a „motiváciu zdravotníckych pracovníkov“, to ich netrápi.
2023: Aj toto sú najväčšie výzvy zdravotníctva podľa zdravotných poisťovní Ako dôležitú vnímam aj problematiku inovatívnych liekov. V novom roku očakávam pozitívne zmeny v liekovej politike, vďaka ktorým sa viac inovatívnej liečby dostane do kategorizácie, hovorí riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union ZP.
Komentár: Zdravotníci by sa mali začať viac zaoberať potrebami pacientov a menej svojimi vlastnými Bez reforiem vrátane zmeny v myslení a konaní pracovníkov v zdravotníctve nevyriešia problémy ani skokovité zvýšenia platov či zdrojov v sektore, hovorí analytik.