Slovensko bude zaostávať v platbe za poistencov štátu Kým platba štátu v Česku na rok 2024 ďalej porastie, na Slovensku zaostáva.
Odhaľuje to skutočný dôvod, prečo väčšina ľudí baží po silnej úlohe štátu v zdravotníctve Štátom riadené zdravotníctvo má na minimálne najbližšie roky, ak nie dekády, politicky neotrasiteľnú pozíciu. Strašenie trhom je absurdné, trh hrá v súčasnosti v zdravotníctve tretie husle.
Komentár: Dobre nastavená súťaž môže priniesť kratšie čakacie doby Často sa diskutuje o tom, ktorý systém je lepší – národná zdravotná služba alebo verejné zdravotné poistenie.
Ľudí, ktorí sa budú dožadovať najmodernejšej liečby, bude čoraz viac. Už teraz tento nárast nákladov nezvládame Nástup génovej terapie, biologickej liečby, inovatívnej terapie je v poslednom období enormný. A to nielen v onkológii, ale aj reumatológii či neurológii.
Komentár: Preventívna prehliadka má svoje opodstatnenie, rovnako ako s autom chodíme na STK Zaujímavé je aj to, že všetci ambulantní kardiológovia EKG pri každej dispenzárnej prehliadke robia. Tak isto sa robí paušálne všetkým pacientom vyšetreným na urgentných príjmoch.
Kardiológ: Roky sa rieši preťaženosť špecializovaných ambulancií. Je to problém s mnohými príčinami Je najvyšší čas zvolať: „Kráľ je nahý“. Pomôžem si objektívnymi štatistikami, bude to tristné čítanie.
Komentár: Iniciatív pred voľbami, ktoré chceli zakázať zdravotným poisťovniam, čo sa dá, bolo vždy dosť. Je to zlá cesta
Komentár: Už prvé dva mesiace testovania nového typu záchraniek ukázali, že lekár sa k pacientovi dostane skôr než klasická sanitka
Komentár: Aktuálne nastavenie preventívnych prehliadok u dospelých je absurdné. Komu tento stav vyhovuje? Robia sa aj tým, čo to nepotrebujú, nerobia sa tým, čo to potrebujú, robia sa vyšetrenia, ktoré netreba. Odporúčaný interval raz za dva roky nedáva zmysel.
Komentár: Už neplatí, že v zdravotníctve je peňazí dosť. Štát by mal pridať Presun neefektívnych výdavkov rodinnej politiky do zdravotníctva môže priniesť zlepšenie.
Nový typ ambulancie rýchlej lekárskej pomoci: Na Slovensku v minulosti zlyhal. Jeho prínos pre pacienta je otázny V návrhu zákona ide síce o pekne definovaný Rendez-Vous systém, avšak toto je na Slovensku prakticky ťažko uskutočniteľné, hovorí lekárka zo záchranky.
Komentár: Hluk a záplava marketingu vedie k pomalej autodeštrukcii v záchrannej zdravotnej službe Silne polarizovaná záchranná služba, prehnaný marketing, nič z toho jednotlivca nikam neposúva. Kvalita služby sa zvyšuje pomalšie ako cena.
Komentár: Aktuálna správa pacienta o stave zdravotníctva na Slovensku Keď sa rozprávam s lekármi, tak sami upozorňujú, že nemajú čas na preventívne prehliadky. Naozaj je to tak, že na vine zlého zdravia sú iba pacienti?
Komentár: Ukrajinských sestier s vysokoškolským vzdelaním je málo. Vysokým nákladom sú i poplatky Je na škodu veci, že na dočasnú odbornú stáž nastupujú zdravotníci bez jazykovej prípravy a slovenskí kolegovia ich potom môžu vnímať ako menej kvalitných.
Ak ministerstvo zdravotníctva pri ozdravení VšZP neuspeje, zasiahne Úrad pre dohľad Slovensko ako jediná krajina Európskej únie nevyužíva DRG ako efektívny platobný mechanizmus.
Komentár Rudolfa Zajaca: Slovenské zdravotníctvo je možno ešte vo väčšej kríze ako v roku 2002 Vari nikde inde v Európe nie je zdravotníctvo predmetom tak zúrivého politického boja ako na Slovensku.
Generálny riaditeľ Nemocnice Bory: Slovenskému zdravotníctvu chýba vízia? Má väčšie problémy Z vyjednávania medzi poisťovňami s poskytovateľmi sa už takmer vytratil pacient.
K vládnemu programu: Strednodobé priority boli formulované veľmi všeobecne a nie vždy sa dala urobiť predstava, čo nimi autori zamýšľali Vyzerá to tak, ako keby sa namiesto zisku súkromných zdravotných poisťovní, ktoré sú už teraz relatívne prísne obmedzené, vymyslel ďalší dôvod, na ktorý sa bude bez dôkazov hádzať vina za všetko, čo v slovenskom zdravotníctve nefunguje.
Komentár: Keď falošná štedrosť a úradnícka pasivita idú na úkor zdravia Kategorizácia liekov je síce cenovou súťažou dodávateľov, no výslednú cenu pre pacienta určuje ministerstvo.
Komentár: Redukcia ambulancií pohotovostnej služby na Slovensku je opodstatnená. Kroky ministerstva reflektujú na situáciu Bude nevyhnutné trvale edukovať verejnosť a zabezpečiť osvetu, prioritne rodičov, ako sa starať o zdravie svojich detí a zvládnuť menej závažné ochorenia.
Komentár Rudolfa Zajaca: Aké zdravotníctvo chceme Zdravotné poisťovne musia vytvoriť finančné podmienky pre budovanie urgentnej medicíny v nemocniciach.
Komentár: Každé zvýšenie kompetencií by malo byť v prospech pacienta, nie v prospech sebauspokojenia toho-ktorého zdravotníka Je potrebné hovoriť o posilnení kompetencii praktických sestier a nevyžadovať, aby na bežné činnosti náležiace strednému zdravotníckemu personálu bolo požadované trojročné vysokoškolské štúdium.
Komentár k ePN: Niektorí lekári sa nemohli dočkať a podaktorí tvrdia, že nefunguje, lebo to niekde počuli Pracujeme na rýchlom riešení, ktoré umožní lekárom ukončiť ePN do minulosti k dátumu kontroly bez ohľadu na to, kedy tak lekár urobí.
Komentár: Budú musieť Editkini rodičia zaplatiť poisťovni dva milióny eur? Súd nevyriešil otázku, či zdravotná poisťovňa poistenku diskriminovala.
Aktuálny vrcholový manažment VšZP vytvoril historickú stratu, ktorá nemá obdobu počas existencie poisťovne Dofinancovanie bez zmeny manažmentu a jeho myslenia bude však márnym pokusom o finančnú stabilitu poisťovne a „nalievaním vody do prúteného koša“.