Aktuálna vláda v rámci konsolidácie verejných financií zvýšila alebo zaviedla viaceré dane i poplatky, no v prípade liekov a vybraných zdravotníckych pomôcok sa od nového roka znížila sadzba DPH z desať na päť percent. Dopady opatrenia po vyše polroku hodnotia prezident Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrej Sukeľ a analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Ing. Martin Vlachynský.
Otázka: Ako hodnotíte dopady zníženia DPH na lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky od 1. januára z desať percent na päť percent? Pocítili ho pacienti alebo sa zníženie sadzby premietlo do cien inde?
Ing. Martin Vlachynský, analytik INESS
V prípade predpisových liekov je ten dopad viac-menej jednoznačný, keďže ceny bez DPH sú regulované štátom a nemôžu sa meniť svojvoľne. Tu však drvivá väčšina úspor ide k zdravotným poisťovniam, keďže v prípade pacienta sa týka len doplatku, ktorý tvorí malý zlomok ceny väčšiny predpisových liekov.
Zároveň musím upozorniť, že táto úspora nie je žiaden jackpot, ktorý sa zdravotným poisťovniam zrazu objaví na účtoch. Úspora na zníženej DPH za lieky bola už dopredu kalkulovaná v rozpočte a v programovej vyhláške a bola rovno presmerovaná na iné výdavky.
V prípade voľnopredajných liekov nedisponujem trhovými dátami o vývoji cien. Je to pomerne konkurenčný trh, takže môžeme predpokladať, že prenos zníženej DPH do cien sa vo veľkej miere naozaj odohral. Aj tu to však má háčik: zároveň so znížením tejto sadzby prišlo množstvo nových daní, od vyššej dane z príjmu právnických osôb, cez vyššie sadzby DPH na iné tovary a služby, až po transakčnú daň.
Aktuálny odhad inflácie na Slovensku je 4,1 %. Takže je pravdepodobné, že úvodné zníženie cien týchto liekov už bolo alebo čoskoro bude „zjedené“ všeobecnou infláciou a zákazník/pacient si žiaden pokles cien nevšimne.
PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory
Hoci od zníženia DPH na lieky ubehli len mesiace a zatiaľ máme k dispozícii iba údaje za 1. štvrťrok 2025, už teraz je možné identifikovať základné trendy a ich možné dopady. Vo všeobecnosti nemožno DPH považovať za systémový nástroj zlepšovania dostupnosti farmakoterapie, keďže lieky patria medzi esenciálne statky s vysoko neelastickým dopytom. Ako upozorňuje štúdia European Journal of Public Health (2022), v krajinách s nižšou DPH sa úspora nie vždy preniesla na pacientov, ak chýbala kontrola cien v celom liekovom reťazci.
Na Slovensku táto obava nie je namieste – vďaka úradnému určovaniu cien, regulácii marží, či fixnému pomeru úhrad možno očakávať, že zníženie DPH reálne zníži ceny najmä pri plne hradených preskripčných liekoch. Výdavky pacientov na tieto lieky rastú už desať rokov 9 % ročným tempom – vlani to bolo 160 miliónov eur; zníženie sadzby DPH môže viesť k úspore cca 7 miliónov eur.
Podobne štúdia v European Journal of Health Economics (2024) preukázala, že Slovensko sa z hľadiska podielu marží na konečnej cene nachádza v
Zostáva vám 14% na dočítanie.