Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov. Právna úprava postupu zdravotných poisťovní pri schvaľovaní úhrady lieku na výnimku, teda lieku, ktorý nie je hradený z verejného zdravotného poistenia, je podľa neho ľudskoprávne a ústavnoprávne neudržateľná. Upozornil, že na základe aktuálnej úpravy pacientom nie je zaručený rovnaký prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti.
Dobrovodský tvrdí, že legislatíva v niektorých oblastiach odporuje viacerým článkom Ústavy SR, Medzinárodného paktu OSN o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach a Dohovoru Rady Európy o ochrane ľudských práv, dôstojnosti človeka. „Cieľom podania je po prvé, aby ústavný súd skontroloval našu podozieranú neústavnosť a po druhé, aby sa motivoval zákonodarca - ministerstvo zdravotníctva, k zmene právnej úpravy,“ vysvetlil.
VOP sa v tejto súvislosti obrátil aj na ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a poslancov Národnej rady SR s cieľom, aby navrhované zmeny zákona priniesli do parlamentu. „Bolo by dobré, ak by parlament vedel predbehnúť ústavný súd a navrhol zmenu legislatívy,“ skonštatoval Dobrovoský.
Prvý problém vidí v tom, že zákon v súčasnosti nedostatočne reguluje podmienky úhrady lieku a zdravotné poisťovne sa tak riadia vlastnými internými metodikami. „To v praxi vedie k situáciám, kedy poistenci s rovnakou diagnózou, rovnakými medicínskymi indikáciami a rovnakými klinickými potrebami majú zásadne odlišný prístup k úhrade lieku na výnimku,“ upozornil VOP. Zdôraznil, že interné predpisy poisťovní nesmú nahrádzať zákon.
Ďalším problémom právnej úpravy je podľa Dobrovodského výdavkový strop, ktorý zdravotným poisťovniam určuje sumu, ktorú môžu minúť na výnimkové lieky. Považuje ho za byrokratický filter nešetriaci podstatu základného práva. „Má o vašom prežití a liečbe rozhodnúť to, či sa vám diagnostikuje ťažká choroba v januári alebo v novembri? (...) Po vyčerpaní toho limitu v tom roku totižto neexistuje ani nejaká výnimka, že ešte by poisťovňa mohla prekročiť limit, ani keby bolo akokoľvek medicínsky odôvodniteľné, že liek vám zachráni život,“ ozrejmil VOP.
Navrhuje preto, aby legislatíva určila zdravotným poisťovniam konkrétnejšie pravidlá schvaľovania výnimkových liekov. Bolo by tiež podľa neho dobré zriadiť nezávislú medicínsku službu, ktorá by konkrétne žiadosti schvaľovania týchto liekov posudzovala a kontrolovala zdravotné poisťovne.
Dobrovodský k téme zároveň zvolal okrúhly stôl na 22. mája. Účasť podľa jeho slov potvrdili zástupcovia rezortov zdravotníctva a vnútra, všetkých troch zdravotných poisťovní, Generálnej prokuratúry SR či Najvyššieho kontrolného úradu SR. „Cieľom okrúhleho stola je prispieť k legislatívnej úprave, ktorá by zohľadnila nielen očakávania odbornej verejnosti a fiškálne možnosti systému verejného zdravotného poistenia, ale do centra pozornosti by kládla pacienta, rešpektujúc jeho základné práva,“ dodal.
Zdravotné poisťovne ukazujú na štát
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) rešpektuje postavenie a právomoci VOP. Iniciatívu komentovať nechcela. „Na oblasť výnimkovej liečby vyčleňujeme najväčší objem finančných prostriedkov v porovnaní s inými poisťovňami. Napriek tomu aj my, rovnako ako ostatné zdravotné poisťovne, musíme rešpektovať zákonné finančné limity stanovené každoročne Ministerstvom zdravotníctva SR,“ priblížili pre TASR z oddelenia komunikácie poisťovne.
VšZP zároveň potvrdila, že sa zúčastní na budúcotýždňovom okrúhlom stole k tejto téme. „Tam budeme diskutovať o možných riešeniach,“ doplnila.
Rovnako súkromná poisťovňa Union podotkla, že v súčasnosti postupuje pri posudzovaní žiadostí o liekoch na výnimky v súlade s aktuálne platnou legislatívou. „Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo, že sa tento rok bude aktívne venovať liekovej politike, preto očakávame či a aké zmeny navrhne,“ dodala pre TASR hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Union ZP predpokladá, že problematika bude predmetom stretnutia za okrúhlym stolom.
Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera súhlasí s ombudsmanom, že systém výnimiek tak, ako funguje dnes, nie je v poriadku. „Sme za to, aby sa výnimkový proces využíval skutočne len na výnimkové lieky, nie ako bežný úhradový mechanizmus. Štát má v rukách nástroje na to, aby určil, ktoré lieky majú byť hradené z verejného zdravotného poistenia, a ktoré nie. Nie je to úloha zdravotných poisťovní,“ uviedol pre TASR PR špecialista poisťovne Matej Štepiansky.
Rezort zdravotníctva pripravuje reformu
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aktuálne pripravuje reformu liekovej politiky. Deklaruje, že v súčasnosti túto oblasť dôkladne analyzuje a hľadá riešenia v prospech pacienta. O plánovaných zmenách bude informovať.
„Lieky uhrádzané poisťovňou v režime výnimiek neprešli procesom kategorizácie, teda nespĺňajú zákonné podmienky na ich úhradu z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. O úhrade takéhoto lieku rozhoduje zdravotná poisťovňa v rámci svojich kompetencií. Ministerstvo zdravotníctva do tohto procesu nevstupuje a nie je ani odvolacím orgánom,“ poznamenalo ministerstvo v stanovisku.