Šetrenie ovplyvnilo aj liekovú politiku. Súčasťou úspor, ktoré naplánovalo ministerstvo zdravotníctva, je tiež efektívna dekategorizácia liekov. Podľa zdravotníckeho analytika Petra Poláka je šetrenie na liekoch v krajine, ktorá má lieky podfinancované, zlou cestou.
Rezort zdravotníctva vyčlenil na lieky v rozpočte na rok 2025 viac ako 1,6 miliardy eur, pričom výdavky majú medziročne klesnúť takmer o päť percent.
„Medziročný pokles päť percent, to je vlastne zmena DPH na liekoch. To nie je až taký problém. Problém, ktorý máme ako krajina je, že pred dvomi rokmi sa spravila reforma liekovej politiky z toho dôvodu, aby sme neboli občanmi druhej kategórie EÚ a my sme dnes občanmi druhej kategórie, pretože nemáme dostupné inovatívne lieky,” podotkol Polák na konferencii ITAPA 2025.
Uviedol, že Slováci sú ešte stále ďaleko od toho, aby boli plnohodnotnými občanmi EÚ, ale dostávame sa k tomu a spolu s tým rastú náklady na lieky. „Teraz tu máme politické rozhodnutie, ktoré povedalo, že rozpočet rastie nekontrolovane a zbytočne, a musíme šetriť. To je skrátka zlé. Európska únia do tejto krajiny leje miliardy eur práve preto, aby sa zotreli rozdiely a my týmto rozhodnutím rozdiely, naopak, prehlbujeme,” poznamenal Polák.
Ministerstvo zdravotníctvo plánuje celkovo ušetriť 240 miliónov eur, pričom 180 miliónov eur má byť ušetrených na liekoch, zdravotníckych pomôckach a dietetických potravinách.
„Krajina je v konsolidácii, ale v zdravotníctve sa konsolidovalo každý rok od roku 2017, lebo sme mali v rozpočte vždy nejakú úsporu, čo sa niekedy menej, niekedy viac podarilo dosiahnuť. Najúspešnejší rok bol 2018, keď sme z cieľa, ktorý bol stanovený, ušetrili
Zostáva vám 63% na dočítanie.