Od nástupu nového ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) v októbri 2024 sa takmer úplne zastavil vstup inovatívnych liekov do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia. Tvrdí to Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP), ktorá zastupuje 26 farmaceutických spoločností.
„Minister prestal podpisovať zmluvy s výrobcami liekov a plánuje zverejniť vyhlášku, ktorá zastavenie inovácií zakotví ako nový štandard,“ varuje asociácia. Sumarizuje, že do systému úhrad z verejného zdravotného poistenia boli od nástupu Kamila Šaška (Hlas-SD) do funkcie zaradené iba dva inovatívne lieky, a to na základe zmlúv podpísaných ešte exministerkou Dolinkovou.
„Závažne chorí pacienti na Slovensku, ktorí už dnes majú preukázateľne horší prístup k štandardnej modernej liečbe ako priemer EÚ, sa tak k liečbe už s pomocou štátu možno vôbec nedostanú,“ dopĺňa asociácia.
V rokoch 2022 a 2023 pritom vstúpilo do systému takmer 70 nových inovatívnych liekov. V roku 2024 to bolo 17 liekov. „Tento stav, kedy ministerstvo prestalo prijímať rozhodnutia o vstupe nových liekov, znamená zastavenie pozitívneho trendu z predošlých dvoch rokov,“ komentuje situáciu Ing. Iveta Pálešová, výkonná riaditeľka asociácie.
Nová stratégia
V oblasti liekov podľa ministra za posledných päť rokov stúpli náklady o viac ako 50 %. „Nová lieková stratégia je absolútne kľúčovou oblasťou z pohľadu optimalizácie zdrojov,“ komunikuje Šaško. Viackrát tiež spomenul, že farmaceutické spoločnosti majú nemalé či nadštandardné finančné zisky.
Rezort zdravotníctva pre Zdravotnícke noviny uviedol, že AIFP len nepochopila pripravované kroky a minister nastúpil v procese prípravy konsolidačného rozpočtu, ktorý je výsledkom vládnutia predchádzajúcej vlády.
„Nezastavil kategorizačný proces, proces kategorizácie prebieha každý mesiac, kategorizačná komisia zasadá, rokuje a vydáva odborné odporúčanie pre ministra v zákonom stanovených lehotách, ako o zaradení liekov, tak aj o podnetoch, ktoré ministerstvo zdravotníctva dostáva od odborných spoločností,“ tvrdí rezort.
Zlepšenie kontroly výdavkov podľa neho napokon prinesie väčší prístup pacientov k liekom. Podľa rezortu predchádzajúca vláda nedodržiavala platnú legislatívu a rozpočet bol opakovane prekročený. „Zdroje z verejného zdravotného poistenia boli vynakladané neefektívne a netransparentne, čo nakoniec potvrdzuje správa z Národného kontrolného úradu,“ tvrdí ministerstvo s tým, že v roku 2023 sa mal rozpočet netransparentne a neefektívne navýšiť o 179 miliónov eur.
Kontrolný úrad odporučil výraznejšiu podporu vstupu generických a biologicky podobných liekov, prehodnotenie postupu súvisiaceho s podpisovaním neverejných zmlúv s držiteľmi registrácií liekov pre potreby kategorizácie liekov a tiež zníženie hranice nákladovej efektívnosti pre proces kategorizácie liekov, ktorá by zohľadňovala vývoj HDP na obyvateľa v SR.
Na výnimku?
Podľa AIFP pripravovaná nová stratégia a vyhláška sprísni podmienky vstupu liekov do úhrad z verejného zdravotného poistenia a ministerstvo sa inšpiruje Maďarskom či Pobaltím, ktoré sú na konci rebríčka dostupnosti liekov. „Hrozí, že slovenskí pacienti budú na liečbu čakať ešte dlhšie ako doteraz. To sa deje v čase, kedy slovenskí pacienti majú očakávanú dĺžku života v priemere o tri a pol roka kratšiu ako priemer EÚ.“
Rezort reaguje, že „cieľom je zabezpečiť neustálu dostupnosť nových liekov za férové ceny, a preto sa minister Kamil Šaško v rámci reformy liekovej politiky rozhodol pristúpiť k zmene vyhlášky s cieľom zabezpečiť pacientom väčší prístup k novým liekom.“
Riaditeľka asociácie Ing. Pálešová vysvetľuje, že pacienti budú stále odkázaní na rozhodnutia zdravotných poisťovní, či uhradia liečbu na základe výnimky. Verejný ochranca práv JUDr. Róbert Dobrovodský, PhD., LL.M. pritom tvrdí, že zdravotné poisťovne pri rozhodovaní často zatláčajú medicínsku potrebu pacienta a preferujú skôr zdravotno-ekonomický aspekt. V praxi sa stretáva s netransparentnými alebo nedostatočne odôvodnenými rozhodnutiami.
Nevýhoda Slovenska
„Rozumieme, že doba je ťažká a že aj ministerstvo zdravotníctva má príkaz konsolidovať a šetriť,“ dopĺňa Ing. Pálešová zastupujúca farmaceutické spoločnosti.
Prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Milan Luknár, PhD. potvrdzuje, že situácia sa u nás zhoršila a spomína nevýhodu Slovenska. „V poslednej dobe sa ukazuje, že inovatívne lieky majú
Zostáva vám 32% na dočítanie.