Najviac výpovedí doručili lekári v Univerzitnej nemocnici Bratislava, a to minimálne 511. Ktoré nemocnice nasledujú v počte výpovedí?
Nasleduje Banská Bystrica. Potom sú silné Žilina, Prešov.
Aké zastúpenie majú lekári zo súkromných nemocníc?
Určite ten počet nie je závratný a taký vysoký ako v štátnych nemocniciach, ale sme prekvapení, že sa pridávajú aj lekári z nových súkromných nemocníc. Tiež to o niečom svedčí, že nespokojnosť s fungovaním zdravotníctva je naprieč sektorom a nedokážu to vyriešiť ani súkromníci.
Kto sa výraznejšie pridal v porovnaní s rokom 2022?
Pridali sa niektoré oddelenia a nemocnice, ktoré sa vtedy nepridali vôbec alebo iba v mizivom počte. Spomeniem napríklad Univerzitnú nemocnicu Martin, kde lekári nemávali takúto tendenciu. Teraz je tam vyše 100 výpovedí. Stav je už neznesiteľný a neudržateľný. Nielenže sa nám nedarí implementovať veci, ktoré by zdravotíctvo posunuli ďalej a zlepšili by ho, aby sa kvalita voči pacientovi zvýšila, ale v niečom sa začíname vracať späť.
Ako argument sa voči vám využíva konštatovanie, že vám ide iba o peniaze.
Druhá strana sa to snaží uhrať na to, že nám ide o peniaze. Lenže za 62 eur mesačne by v tomto štáte nikto z lekárov nedával výpovede. Ide o niečo iné. Peniaze v zásade sú, ale v systéme sa roztratia tak, že neprídu k pacientovi a zmiznú. Sú tu firmy a spoločnosti, ktoré došli na to, že v tomto segmente je veľa peňazí a našli spôsoby ako ich rôznymi spôsobmi vytiahnuť. Napríklad dodávaním potrieb a materiálu za absolútne neadekvátne ceny. Biznis im funguje.
Aj v zahraničí pôsobia v zdravotníctve súkromné skupiny. Vnímate ako problém zisk ako taký alebo cesty, ktoré k nemu vedú?
Samozrejme, že korporáty a skupiny existujú všade vo svete. Ale tu ide o spôsoby, ako sa u nás vyťahujú peniaze. Zopakujem, že napríklad skupina Penta vlastní nemocnice, poisťovňu, lekárne. Toto je všade vo vyspelom svete zakázané ako vertikálne vlastníctvo. To je vertikálny monopol. Samozrejme, že sa tam veľmi efektívne vedia upratať peniaze. V tomto štáte existujú nepochopiteľné spôsoby, že za ten istý výkon a toho istého pacienta platia tri poisťovne rozdielne sumy. Je tu neporiadok a domnievame sa, že nie je náhodný, ale je účelový. Vždy vyhovuje neštátnym spoločnostiam. Korporáty ako také nám nevadia. Keby mala súkromná poisťovňa zisk miliardu, tak nám to v zásade nevadí. Ale všetci pacienti musia mať všetko uhradené. Hoci je zvrátené, že niekto spravuje peniaze, ktoré dostane od štátu a vykazuje si z nich zisk, ale je to možné. Úplne zvrátené ale je, že nemocnice nedostávajú zaplatené za výkony, ktoré reálne zrealizovali, za reálnu liečbu pacientov, no poisťovňa si vykáže zisk. Toto v normálnom štáte a v normálnej spoločnosti nemôže fungovať. Nie je problém korporát, ale to ako korporát funguje.
Penta tvrdí, že monopol na Slovensku nemajú súkromní investori, ale práve štát. Argumentuje, že v zdravotnom poistení má podiel 30 %, Dr. Max prevádzkuje 15 % lekární a ako sieť súkromných nemocníc majú trhový podiel 10 %. Prečo ste sa ako odbory prebudili teraz, keď vám vláda siahla na valorizáciu platov? Pýtam sa na načasovanie. Predpokladám, že ani prvý bod memoranda, teda reálne platby za výkony a prácu zdravotníkov, nebol podľa vás v tomto či minulom roku plnený.
Vytýkali nám, že výpovede dávame iba za pravicových vlád, čo sa dnes už nedá povedať. Takže sa vyťahuje druhá vec, že dávame výpovede kvôli platom. Vždy sa objavia tie isté osoby, napríklad pán poslanec
Zostáva vám 55% na dočítanie.