Vyše 2700 lekárov z nemocníc po celom Slovensku v utorok začalo podávať výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) len v Univerzitnej nemocnici v Bratislave doručili 511 výpovedí. Šéf lekárskych odborárov MUDr. Peter Visolajský vyzval vládu, aby s LOZ rokovala a situáciu v sektore vyriešila. Zároveň vyzval ostatných zdravotníkov, aby sa k iniciatíve lekárov pripojili.
"Lekárom plynie dvojmesačná výpovedná doba a počas toho môžeme pristúpiť aj k výpovediam z nadčasov... Je to vyše 3000, čo sme ich nazbierali. Veríme v zdravý rozum vo vláde a že premiér to v najbližších dňoch zastaví," povedal Visolajský. Podanie výpovedí je podľa neho jediný spôsob, ako dosiahnuť v sektore potrebné zmeny. "Prosíme vládu o stretnutie, ideálne aj s premiérom, kde by sme si sadli a vyriešili to bez toho, aby slovenské nemocnice ostali bez lekárov," dodal šéf odborárov. Očakáva, že počty výpovedí budú v najbližších dňoch stúpať.
LOZ trvá na tom, aby vláda plnila body memoranda z roku 2022, ktoré podpísal vtedajší vládny kabinet s odborármi. "Nemáme žiadne nové požiadavky. To isté, čo sme ukazovali pred dvomi rokmi, ukazujeme dnes a žiadame vládu, aby sa starala o svojich občanov," poznamenal Visolajský. Odborári tiež trvajú na tom, aby vláda jasne deklarovala, že nedôjde k transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Nemenná ponuka vlády
Premiér Robert Fico (Smer) v rozhovore pre Štandard skonštatoval, že ponuka vlády je nemenná. „Ponuka bola daná na stôl. Súhlasil som s tým, že treba pridať zdravotným sestrám a strednému zdravotnému personálu, to je tých deväť percent, ako bolo plánované, ale nemali sme jednoducho peniaze na deväťpercentné navýšenie pre lekárov. Ale ak je pre nich 100 eur brutto pri mnohotisícových platoch problém, potom je problém niekde inde,“ tvrdí.
„Nuž nedá sa len súhlasiť s pánom premiérom Robertom Ficom, lekári nedávajú výpovede pre platy, veď to celý čas hovoríme. Problém je niekde inde, žiadame systémové zmeny v zdravotníctve, obmedzenie biznisu finančných skupín v našom zdravotníctve a zastavenie plánov súčasnej vlády na transformáciu, teda skrytú privatizáciu nemocníc," reagovali odborári.
Hromadné výpovede podávali lekári aj v minulosti. Naposledy v októbri 2022 počas vlády Eduarda Hegera. Výpovede dalo viac ako 2100 lekárov, viaceré nemocnice preto rušili plánované operácie, uvažovalo sa aj o vyhlásení núdzového stavu. Pred uplynutím výpovednej doby dospeli vláda a lekári k dohode na ich požiadavkách. Akcia hromadných výpovedí otriasla zdravotníctvom aj koncom roka 2011 za vlády Ivety Radičovej. Vtedy došlo na niekoľko dní k reálnemu odchodu asi 1200 lekárov z nemocníc, čo viedlo k vyhláseniu núdzového stavu. Aj vtedy sa lekári rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich požiadaviek.