MUDr. Ladislav Lužinský z infektologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen
StoryEditor

Infekcia kliešťovej encefalitídy môže častejšie prebehnúť bezpríznakovo, upozorňuje infektológ

05.07.2023, 14:00
Autor:
redred

Slovensko v posledných rokoch zažíva mimoriadne vysoký výskyt kliešťa obyčajného, ktorého epicentrá výskytu sa zväčšujú nielen plošne, ale aj smerom do vyšších nadmorských výšok.

Aktuálna situácia na Horehroní navyše dokazuje, že je potrebné zachovať zvýšenú opatrnosť aj pri konzumácii nepasterizovaných výrobkov z ovčieho a kravského mlieka.

V banskobystrickej nemocnici od začiatku roka hospitalizovali už 35 pacientov s potvrdenou kliešťovou encefalitídou, čo je rekordný počet. Vlani za celý rok ošetrili 16 pacientov s touto diagnózou.

„Nakaziť sa kliešťovou encefalitídou je možné dvomi spôsobmi. Častejšie po zaklieštení, ide teda o priamy prenos, k nákaze však môže dôjsť aj nepriamo, a to konzumáciou nepasterizovaného, neprevareného ovčieho a kozieho mlieka a mliečnych výrobkov,“ vysvetľuje MUDr. Ladislav Lužinský z infektologickej ambulancie Nemocnice AGEL Zvolen.

Priebeh

Priebeh infekcie býva podľa jeho slov najčastejšie bezpríznakový s jednofázovým alebo dvojfázovým priebehom.

„Infekcia najčastejšie prebieha bezpríznakovo. Nákaza s príznakmi môže mať jednu fázu, pri ktorej je ľahký, chrípke podobný priebeh alebo sú zápalom hneď postihnuté mozgové obaly a určitá časť mozgu. Dvojfázový priebeh je v prvej fáze charakteristický chrípkovými príznakmi, je to tzv. abortívna forma trvajúca 2-4 dni. Po nej nasleduje niekoľkodňové obdobie, keď sa stav pacienta ustáli a je zdanlivo v poriadku, avšak nasleduje druhá fáza, v ktorej sú postihnuté mozgové obaly, v ťažšej, teda encefalitickej, forme aj mozog,“ približuje MUDr. Lužinský.

Ak ste boli v kontakte s kliešťom alebo ste konzumovali nepasterizované mliečne výrobky a vyskytli sa u vás príznaky, ktoré by mohli indikovať kliešťovú encefalitídu, vyhľadajte všeobecného lekára, v prípade detí detského všeobecného lekára.

Príznaky

V prvej fáze, približne 2 týždne po konzumácii, pacient pociťuje bolesti hlavy, má teploty a ďalšie príznaky podobné chrípke.

Po prechodnom zlepšení nastáva druhá fáza, približne po týždni sa dostavia opätovne silné bolesti hlavy, vysoké horúčky a môžu sa prejaviť aj neurologické príznaky ako napr. citlivosť na svetlo, oslabenie končatín.

Až u 40 percent infikovaných sa však nevyskytnú typické príznaky tohto ochorenia. Čo v takom prípade?

Môžete podstúpiť laboratórne vyšetrenie, ktoré na základe prítomnosti protilátok potvrdí alebo vyvráti prítomnosť nákazy. „Typické prvotné príznaky kliešťovej encefalitídy sa zvyčajne nevyskytnú u jedincov so silnou imunitou. Netreba sa však spoliehať na to, že imunita sa s ochorením popasuje sama, vždy je lepšie nechať sa otestovať na protilátky preventívne a nečakať na druhú či tretiu fázu ochorenia, pri ktorých je liečba omnoho náročnejšia, nezriedka môže dôjsť až k ohrozeniu života či trvalým následkom,“ zdôrazňuje riaditeľka laboratórií AGELLAB Ing. Elena Gaboňová.

Vyšetrenie

Moderné laboratórne vyšetrenia sú dostupné a dokážu na základe protilátok z krvnej vzorky už po približne týždni od uštipnutia či konzumácie nepasterizovaných mliečnych výrobkov preveriť, či ste boli infikovaní patogénmi, ktoré spôsobujú kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu.

Tá má podobné príznaky a je taktiež prenášaná kliešťami. Rozdiel medzi týmito ochoreniami je v ich pôvode i liečbe – zatiaľ čo kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, pri ktorom sa liečba zameriava na tlmenie príznakov, lymská borelióza má bakteriálny pôvod a na jej liečbu sa využívajú antibiotiká.

Prevencia

Ak sa však počas sezóny nechcete vyhýbať miestam, odkiaľ by ste si mohli priniesť kliešťa alebo sa nechcete vzdať obľúbených lahôdok z ovčieho či kozieho mlieka, existuje možnosť očkovania proti kliešťovej encefalitíde.

To môžete absolvovať už pred sezónou a môže byť podané aj deťom od 1. roka života. Očkovanie pozostáva z troch dávok a je účinné tri roky.

„Laboratórne vyšetrenie kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy poskytne pacientovi komplexný obraz o stave protilátok, na základe čoho si vie naplánovať aj prípadné preočkovanie. Prípadne je možné vyšetriť aj priamo kliešťa – či je prenášačom infekčného ochorenia, kde vyšetrením metódou PCR dokážeme identifikovať až sedem rôznych patogénov,“ uzatvára Ing. Gaboňová.  

01 - Modified: 2022-09-18 15:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kliešťov môže pre klimatickú zmenu pribúdať, ľudia tak budú ohrození viac 02 - Modified: 2022-08-18 13:33:00 - Feat.: 0 - Title: Rastie počet prípadov kliešťovej encefalitídy u nás 03 - Modified: 2022-06-07 16:08:00 - Feat.: 0 - Title: Lekárnici na Slovensku sú pripravení očkovať 04 - Modified: 2023-08-28 07:16:33 - Feat.: 0 - Title: Odborníčka na tropickú medicínu: Pri cestách do zahraničia platí, že neexistuje nebezpečné miesto, existuje nebezpečné správanie
01 - Modified: 2023-06-18 13:52:37 - Feat.: - Title: Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, kvapkať ho olejom sa neodporúča 02 - Modified: 2023-02-22 06:00:00 - Feat.: - Title: Rastú prípady kliešťovej encefalitídy. Aj toto môže byť príčina 03 - Modified: 2021-10-31 15:48:59 - Feat.: - Title: Vedci už testujú látku proti vážnemu vírusu. Dočkáme sa lieku na kliešťovú encefalitídu?
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. september 2023 01:00