StoryEditor

Kliešťov môže pre klimatickú zmenu pribúdať, ľudia tak budú ohrození viac

18.09.2022, 17:00
Autor:
TASRTASR

Klimatická zmena ovplyvňuje aj poveternostné podmienky. Okrem iného ide napríklad o častejší výskyt extrémnych úhrnov zrážok spôsobujúcich dažďové a prívalové povodne. S nimi môžu byť spojené epidémie hnačkových ochorení či vyšší výskyt komárov v zaplavenej oblasti.

Miernejšie zimy, súvisiace s klimatickou zmenou, môžu viesť k expanzii populácie kliešťov. Ľudia tak budú viac ohrození chorobami, ktoré kliešte prenášajú. Pre TASR to zhodnotila vedúca odboru pripravenosti na biologické hrozby a pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Eva Chmelanová.

"Lymská borelióza a kliešťová encefalitída sú ochorenia, ktoré tu už máme, a klimatická zmena ovplyvňuje ich výskyt a počet hlásených ochorení," uviedla odborníčka. Pozorované boli podľa nej aj zmeny v rozptyle kliešťov. "Hranica rozptylu kliešťov v Európe sa posúva na sever a tiež do vyšších nadmorských výšok," ozrejmila.

Klimatická zmena podľa ÚVZ ovplyvňuje aj poveternostné podmienky. Okrem iného ide napríklad o častejší výskyt extrémnych úhrnov zrážok spôsobujúcich dažďové a prívalové povodne. S nimi môžu byť podľa Chmelanovej spojené epidémie hnačkových ochorení či vyšší výskyt komárov v zaplavenej oblasti.

"Z pohľadu infekčných ochorení v súvislosti s klimatickou zmenou, globálnym otepľovaním a vysokou migráciou obyvateľstva nemožno vylúčiť výskyt ochorení, ktoré sa na európskom kontinente bežne nevyskytujú," upozornil vedúci odboru imunizácie ÚVZ SR Ivan Bakoss.

Môže ísť napríklad o maláriu či horúčku dengue, ktoré sa v súčasnosti v Európe vyskytujú ako importované ochorenia, ktoré si človek "priviezol" z inej krajiny. "Sú spojené s cestovaním a dovolenkami v exotických krajinách," spresnil. V oboch prípadoch je prenášačom komár. V prípade malárie z rodu Anopheles, v prípade horúčky dengue z rodu Aedes. "Na rozdiel od malarických komárov sa komáre prenášajúce dengue vyskytujú v mestských aglomeráciách," doplnil odborník.

01 - Modified: 2023-02-22 06:00:00 - Feat.: - Title: Rastú prípady kliešťovej encefalitídy. Aj toto môže byť príčina 02 - Modified: 2022-07-23 08:30:00 - Feat.: - Title: Úrad verejného zdravotníctva radí po návrate z krajín s výskytom západonílskej horúčky sledovať svoj stav 03 - Modified: 2022-07-09 06:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva preveruje možnosti obstarania vakcín účinných proti opičím kiahňam 04 - Modified: 2022-07-08 06:23:12 - Feat.: - Title: Úzke kontakty pri opičích kiahňach sú sexuálni partneri i osoby z domácnosti 05 - Modified: 2022-07-07 12:51:00 - Feat.: - Title: Na Slovensku potvrdili prvý prípad opičích kiahní
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:36