Na Slovensku sa diskusia o očkovaní v priestoroch lekární otvorila pred niekoľkými rokmi.
Intenzívnejšie sa téme začala venovať Slovenská lekárnická komora (SLeK) s podporou kľúčových expertov a odborných partnerov v rámci Fóra pre dostupnejšie očkovanie, na ktorom prezentovali ďalšie prípravné kroky k možnosti rozšírenia očkovacej stratégie na Slovensku na lekárne.
V praxi to znamená, že okrem podkladov k procesu certifikovaného vzdelávania farmaceutov v oblasti očkovania predkladá aj návrhy legislatívnych úprav, potrebných pre zavedenie očkovania vo verejných lekárňach na Slovensku.
Pasívny prístup
Celosvetová pandémia, potenciálna hrozba ďalších pandémií, vysoká miera odvrátiteľných úmrtí v spojitosti s nízkou zaočkovanosťou Slovákov proti chrípke, pneumokokom či iným infekčným ochoreniam, poukazuje na dôležitosť pripravenosti krajiny na tieto výzvy.
Slovenská republika dlhodobo nedosahuje ani minimálnu zaočkovanosť populácie proti chrípke a pneumokokom, nedarí sa nám dosahovať dobré výsledky ani v ďalších očkovaniach dospelých, ako je herpes zoster, kliešťová encefalitída, HPV alebo napr. čierny kašeľ.
Dlhodobý pasívny prístup k problematike očkovania sa prejavil aj v nezáujme časti verejnosti očkovať sa proti ochoreniu COVID-19.
Preto je potrebné uvažovať o zmenách, ktoré pomôžu chrániť ľudí pred dôsledkami preventabilných infekčných ochorení.
Podľa odborníkov očkovanie vo verejných lekárňach je preto potrebn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.