Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) víta iniciatívu verejného ochrancu práv JUDr. Róberta Dobrovodského, PhD., LL.M, ktorý zvolal okrúhly stôl k téme liekov na výnimku. Na spoločnom stretnutí diskutovali zástupcovia štátneho, verejného aj súkromného zdravotníckeho sektora.
VšZP považuje okrúhly stôl za adekvátny formát na spustenie verejnej diskusie o danej téme. „Plne si uvedomujeme jej naliehavosť a tiež zodpovednosť, ktorú v tejto súvislosti máme ako najväčšia zdravotná poisťovňa na Slovensku. Spoločným cieľom je nájsť konsenzus, ktorý bude v prospech pacientov, respektíve poistencov. Takáto diskusia je prínosná pre všetkých zainteresovaných," uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matúš Jurových.
Zároveň podotkol, že pri nastavovaní jednotných pravidiel výnimkového režimu treba zohľadniť, že postavenie štátnej poisťovne je odlišné v kontexte súkromných poisťovní a podlieha prísnejším legislatívnym pravidlám v oblasti nákupu liekov. „Všeobecná zdravotná poisťovňa má zároveň aj najnáročnejší poistný kmeň s najvyšším počtom ťažkých diagnóz, s čím sú spojené aj vysoké náklady na liečbu," dodal.
VšZP informovala, že na výnimkovú liečbu vynakladá najväčší objem finančných prostriedkov v absolútnom vyjadrení spomedzi všetkých zdravotných poisťovní. „Musíme však zabezpečiť, aby odsúhlasenie úhrady výnimkových liekov nemalo negatívny vplyv na povinne hradenú liečbu ostatných poistencov a neohrozilo princíp solidarity, na ktorom je postavený celý systém slovenského zdravotného poistenia," poznamenala VšZP.
Ombudsman uviedol, že problematika liekov na výnimku je pre mnohých mimoriadne citlivá a neraz predstavuje poslednú nádej v boji s ťažkými ochoreniami. „Dlhodobo poukazujem na potrebu zabezpečiť spravodlivý a transparentný prístup k inovatívnej liečbe pre všetkých, ktorí ju potrebujú a ktorí na ňu majú zo zákona nárok," dodal.
Diskusia v rámci okrúhleho stola sa podľa jeho slov nezamerala len na finančné aspekty liekov na výnimku, ale aj na etické dilemy, administratívnu záťaž a predovšetkým na ľudský rozmer – osudy pacientov. Ombudsman deklaroval, že v diskusii bude naďalej pokračovať so všetkými aktérmi s cieľom zmeniť právnu úpravu, ktorá môže porušovať základné práva a slobody.