Nádorové ochorenia sú na Slovensku druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií, ako aj úmrtí. Ročne pribudne zhruba 35-tisíc nových onkologických pacientov a zomrie približne 13-tisíc. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine zdôrazňuje dôležitosť skríningových programov, ktoré zvyšujú včasné zachytenie choroby a úspešnú liečbu. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, predísť sa dá 30 až 50 percentám nádorových ochorení.
„Skríning onkologických chorôb, takzvaná onkokontrola, je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu u zdanlivo bezpríznakovej populácie. Včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť,” priblížilo ministerstvo.
Na Slovensku sa v súčasnosti vykonávajú tri druhy onkokontroly, ktoré sú plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Ide o skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka.
„Pripravujú sa dva nové skríningové programy – skríning karcinómu pľúc a karcinómu prostaty. Pilotný projekt skríningu rakoviny prostaty uvedie v tomto roku do praxe ako prvý Banskobystrický kraj. V budúcom roku je plánované aj spustenie skríningu rakoviny pľúc, a to najskôr v Bratislavskom a Nitrianskom kraji, a následne na ďalších pracoviskách s hrudníkovou chirurgiou,” doplnilo NCZI.
Zároveň podotklo, že podstatou skríningov je osloviť zdravé ženy a mužov. „Fakt, že napríklad počet žien s cytologickým nálezom stúpa, je aj výsledkom zvyšujúceho sa počtu žien, ktoré skríning absolvovali,” dodalo NCZI.
NCZI v spolupráci s Národným onkologickým inštitútom (NOI) a ministerstvom zdravotníctva koncom uplynulého roka vypracovalo interaktívnu online prezentáciu zameranú na onkologické skríningové programy na Slovensku. Interaktívna online prezentácia Onkologické skríningy v Slovenskej republike za roky 2021 – 2023 poskytuje štatistické údaje o skríningu karcinómu krčka maternice, skríningu kolorektálneho karcinómu a skríningu karcinómu prsníka.
Fajčenie, alkohol aj obezita
Podľa dát NCZI patria medzi najčastejšie nádorové ochorenia zhubné nádory kože, hrubého čreva a konečníka, prsníka, prostaty, priedušnice, priedušiek a pľúc. U mužov dominuje karcinóm prostaty, hrubého čreva a konečníka a tiež pľúc. U žien vedie rakovina prsníka, hrubého čreva a konečníka, ako aj rakovina tela maternice. U detí sú najčastejšími onkologickými ochoreniami leukémia, zhubný nádor mozgu a lymfóm.
„Dôležitou súčasťou primárnej prevencie je aj obmedzenie rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku nádorových ochorení. Ide najmä o fajčenie, konzumáciu alkoholu, obezitu, nedostatok fyzickej aktivity či infekciu vírusmi, akým je napríklad ľudský papilomavírus,” poznamenalo ministerstvo zdravotíctva.
Infekcia HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, ako aj ďalšie druhy rakoviny. „Najúčinnejšou prevenciou proti HPV infekcii, akú má svet v súčasnosti k dispozícii, je očkovanie. V Slovenskej republike je hradené z verejného zdravotného poistenia dievčatám a aj chlapcom vo veku od 12 až do dovŕšenia 15 rokov,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva.