Každý muž nad 50 rokov by mal pravidelne absolvovať urologické vyšetrenie.Shutterstock
StoryEditor

Rakovina prostaty sa dá liečiť, príďte včas na preventívnu prehliadku, hovorí primár urológie

18.11.2024, 14:11

Na rakovinu prostaty zomrie každých pätnásť minút jeden muž. Na Slovensku je toto ochorenie druhou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu u mužov.

November, známy aj ako Movember, sa stal mesiacom starostlivosti o mužské zdravie. Projekt sa zrodil v roku 2003 v Austrálii, keď sa muži rozhodli nechať si narásť fúzy na podporu povedomia o vážnych ochoreniach, ako sú rakovina prostaty a semenníkov. V súčasnosti je Movember celosvetovým hnutím, ktoré podporuje prevenciu, vzdelávanie a boj za zdravie mužov. Diagnostiku a prevenciu rakoviny prostaty približuje primár na oddelení urológie v prešovskej nemocnici MUDr. Ivan Viľcha, MBA.

Prečo sú preventívne urologické prehliadky u mužov také dôležité? V akom veku by s nimi muži mali začať?

Každý muž nad 50 rokov by mal pravidelne absolvovať urologické vyšetrenie, no u rizikových pacientov odporúčame začať už v 40 rokoch. V priebehu novembra na našom oddelení viac ako inokedy zdôrazňujeme, že preventívne vyšetrenie môže byť jednoduchým krokom na záchranu života.

 

image

primár urológie MUDr. Ivan Viľcha, MBA, Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov

FNsP Prešov

Prečo je dnes diagnostikovaných toľko prípadov rakoviny prostaty? Je za tým nárast rizikových faktorov, lepšie diagnostické metódy alebo niečo iné? Ako sa tieto čísla líšia oproti minulosti?

Oproti minulosti sledujeme nárast počtu diagnostikovaných prípadov rakoviny prostaty, čo je výsledkom viacerých faktorov. Jednak sú to zmeny v životnom štýle - sedavý spôsob života, nadváha či strava s vysokým obsahom nasýtených tukov môžu zvyšovať riziko rozvoja rakoviny prostaty.

Je za tým aj výrazné zlepšenie diagnostiky. Dnes sa okrem základného fyzikálneho vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia prostatického špecifického antigénu (PSA), používa predovšetkým kvalitná zobrazovacia technika, hlavne magnetická rezonancia a USG, ktoré umožňujú skorý záchyt tohto ochorenia.

Dôležitú úlohu zohráva aj zvyšovanie povedomia o dôležitosti prevencie a rizikových faktoroch. To vedie k vyššej účasti na prehliadkach a odhaleniu väčšieho počtu prípadov karcinómu prostaty v skorých štádiách. No a napokon je to aj celkové predĺženie života. Rakovina prostaty sa vyskytuje väčšinou u starších mužov, preto so starnúcou populáciou sa zvyšuje aj výskyt tohto ochorenia.

Aké sú štatistiky za oddelenie urológie? Koľko prípadov rakoviny prostaty diagnostikujete ročne? Aké sú šance na úspešnú liečbu pri včasnom zachytení?

Rakovina prostaty predstavuje druhé najčastejšie zhubné ochorenie u mužov, najčastejšie po 50. roku života. Včasná diagnostika vedie k odhaleniu skorých štádií tohto ochorenia s možnosťou úspešného vyliečenia pacientov.

V prípade, ak je toto ochorenie diagnostikované v neskorších štádiách, keď je prítomné šírenie do okolitých tkanív, lymfatických uzlín alebo sú v tele prítomné vzdialené metastázy (najčastejšie v kostiach), tak je toto ochorenie síce liečiteľné, no nie úplne vyliečiteľné.

V rámci včasnej diagnostiky sme na našom oddelení v roku 2023 diagnostikovali 300 prípadov rakoviny prostaty z celkového počtu 402 pacientov, u ktorých bolo podozrenie na toto ochorenie na základe príznakov a vyššie spomínaných vyšetrovacích metód.

 

image

rakovina prostaty, urológia, zdravotníctvo, nemocnica, operácia, Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov

FNsP Prešov

Existuje určitý typ mužov, ktorí sú na toto ochorenie náchylnejší? Sú náchylnejšie určité vekové skupiny, geneticky predisponovaní pacienti alebo muži so špecifickým životným štýlom?

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny prostaty zaraďujeme vek, genetické faktory, rodinnú anamnézu, etnické hľadisko, stravu a životný štýl a tiež hormonálne vplyvy. Riziko vzniku rakoviny prostaty stúpa s vekom. Najvyšší výskyt je u mužov nad 65 rokov. U mužov pod 40 rokov je výskyt zriedkavý.

Čo sa týka genetických predispozícií, mutácie v niektorých génoch (medzi ktoré patria aj BRCA 1 alebo BRCA 2) zvyšujú riziko rakoviny prostaty. Muži, ktorých blízki príbuzní (otec, brat) mali rakovinu prostaty, majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa prejaví aj u nich. Preto sa u pacientov s pozitívnou rodinnou anamnézou odporúča absolvovať preventívnu prehliadku už od 40. roku života.

Viacero výskumov tiež potvrdilo, že muži afrického pôvodu majú vyššie riziko vzniku a vyššiu pravdepodobnosť agresívnejších foriem rakoviny prostaty. Podľa doterajších výskumov, strava s vysokým obsahom nasýtených tukov, červeného mäsa, nízkym obsahom zeleniny a vlákniny, rovnako ako aj obezita a sedavý spôsob života zvyšujú riziko vzniku rakoviny prostaty. A čo sa týka hormonálnych vplyvov, vyššia hladina testosterónu stimuluje rast prostatických buniek, a teda aj buniek s rakovinou prostaty.

 

Aká je úroveň informovanosti o prevencii medzi slovenskými mužmi? Vidíte pokrok v prevencii alebo stále pretrváva určitá neochota absolvovať preventívne vyšetrenia?

Na Slovensku sa informovanosť o prevencii rakoviny prostaty za posledné roky zlepšila, no napriek tomu ešte stále existujú bariéry, ktoré odrádzajú niektorých mužov absolvovať preventívnu urologickú prehliadku.

Vzdelávacie kampane a iniciatívy, ako aj medializácia témy v rámci kampane Movember majú pozitívny vplyv na zvýšenie informovanosti o rakovine prostaty a dôležitosti pravidelného skríningu. Na rozdiel od niektorých iných druhov rakoviny nemá Slovensko plošne zavedený skríningový program pre rakovinu prostaty, čo znamená, že preventívne kontroly závisia najmä od individuálneho prístupu lekárov a ochoty pacientov. Mnohí muži ešte stále vnímajú prehliadky ako nepríjemné alebo nepotrebné, najmä ak nemajú symptómy.

Táto neochota môže byť podporená aj obavami z palpačného vyšetrenia prostaty cez konečník, hoci v dnešnej dobe môže základné vyšetrenie zahŕňať aj menej invazívny odber PSA. Mladší muži sú často informovanejší a otvorenejší k prevencii v porovnaní so staršími ročníkmi, ktoré môžu mať tendenciu zanedbávať preventívne prehliadky. Tento trend je sľubný, pretože môže viesť k skoršiemu záchytu ochorenia v budúcnosti. Na Slovensku je teda stále priestor na zlepšenie, najmä čo sa týka odbúrania stigmy okolo preventívnych prehliadok a posilnenia verejných informácií o význame skríningu.

Aké pokroky prináša dnešná medicína v diagnostike a liečbe rakoviny prostaty? Používa sa na vašom oddelení špeciálna technológia alebo metóda, ktorá zvyšuje presnosť a účinnosť liečby?

Včasnou diagnostikou rakoviny prostaty v modernom ponímaní sa na našom pracovisku zaoberáme už posledných približne desať rokov. Cielená biopsia prostaty je moderný a presnejší spôsob vyšetrenia prostaty, ktorý nám umožňuje odobrať vzorky priamo z podozrivých oblastí, ktoré sa ukázali na snímkach z magnetickej rezonancie (MRI). Táto metóda má vyššiu presnosť, umožňuje menší počet odberov a lepšiu detekciu agresívnejších nádorov než tradičná biopsia, ktorá odoberá vzorky náhodne z rôznych častí prostaty.

V našom diagnostickom centre máme k dispozícii jeden fúzny ultrazvuk s dvoma rektálnymi sondami s vysokým rozlíšením a softvér k zakresľovaniu a fúzii MRI a USG obrazu. Zaoberáme sa väčšinou dostupných a moderných techník biopsie prostaty transrektálnych aj transperineálnych. Musíme vyzdvihnúť veľmi dobrú spoluprácu aj s MR pracoviskom., čo prispieva ku skvalitneniu zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov.

01 - Modified: 2024-11-13 12:10:33 - Feat.: 0 - Title: Neinvazívne. Citlivý mužský problém môže vyriešiť aj vodná para, vysvetľuje urológ 02 - Modified: 2024-09-14 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Je spojenie medzi rakovinou a telefonovaním? Čo zistili vedci? 03 - Modified: 2024-07-19 08:21:18 - Feat.: 0 - Title: Nový objav môže pomôcť v hľadaní liečby rakoviny pankreasu
01 - Modified: 2024-11-13 12:10:33 - Feat.: - Title: Neinvazívne. Citlivý mužský problém môže vyriešiť aj vodná para, vysvetľuje urológ 02 - Modified: 2024-06-11 11:46:37 - Feat.: - Title: Ako poisťovne nahradia zubný benefit? Tretina ľudí ani nevie, čo je to skríning 03 - Modified: 2024-06-06 12:03:06 - Feat.: - Title: Šéf zdravotníckeho výboru: Ružinov je pre národnú nemocnicu dobrá lokalita, doprava a kanalizácia sa doriešia 04 - Modified: 2024-05-21 08:02:31 - Feat.: - Title: Analýza: Slovenky žijú kratšie v porovnaní so ženami z iných európskych krajín 05 - Modified: 2024-05-20 07:13:28 - Feat.: - Title: UNLP Košice ponúkla záujemcom bezplatné preventívne vyšetrenia
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
19. november 2024 06:53