Január je mesiacom povedomia o rakovine krčka maternice. Ide o piate najčastejšie nádorové ochorenie žien na Slovensku. Ročne je diagnostikovaných približne 600 prípadov a podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) jej zhruba 200 žien podľahne.
V začiatkoch je bezpríznaková, a preto sa dá odhaliť iba preventívnym laboratórnym vyšetrením steru krčka maternice. Badateľné symptómy sa prejavujú v agresívnej a invazívnej fáze ochorenia, ide napríklad o krvácanie mimo menštruačného cyklu či bolesti v oblasti panvy.
Ochorenie spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV), ktorý je tiež pôvodcom onkologických ochorení u mužov. „HPV vírusy, najmä ich rizikové typy, vyvolávajú široké spektrum zhubných ochorení alebo rakovinových ochorení, a to tak u žien, ako aj u mužov. Niektoré sú častejšie, ako napríklad rakovina krčka maternice, ale zároveň aj u mužského pohlavia vedie HPV infekcia k širokému spektru nádorových ochorení, napríklad nádorov vonkajšieho genitálu, hrtanu alebo horných dýchacích ciest,” priblížil prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA, FAAAI.
Výskyt rakoviny krčka maternice začína stúpať po 25. roku života. Podľa údajov Národného onkologického registra je vyše 40 percent prípadov diagnostikovaných u žien do 50. roku života a viac ako jedna tretina prípadov je odhalená v treťom a štvrtom klinickom štádiu, keď už prognóza pre pacientky nie je veľmi priaznivá.
Prevencia sa začína u detí
Pacientska organizácia NIE RAKOVINE pripomína, že v súčasnosti sa možno účinne chrániť pred HPV vírusom formou očkovania, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia dievčatám a chlapcom vo veku od 12 do 14 rokov, zaočkovať sa však môžu aj dospelí.
„Prekonanie infekcie nezanecháva ochrannú imunitu v porovnaní s očkovaním, ktoré zabezpečuje dlhoročnú, efektívnu, veľmi účinnú a bezpečnú ochranu proti HPV infekcii a jej následkom,” uviedol prof. MUDr. Mgr. Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA, FAAAI pre organizáciu NIE RAKOVINE, ktorá v spolupráci s prof. MUDr. Erikom Kúdelom, PhD., MBA, ponúka verejnosti pomoc v oblasti rakoviny krčka maternice v špecializovanej online poradni.
Sekundárnou prevenciou je skríning, ktorý prebieha na Slovensku u žien vo veku od 23 rokov. Pravidelných skríningom sa dá zabrániť deviatim z desiatich prípadov nádorového ochorenia. Skríning spočíva v pravidelných gynekologických kontrolách, ktorých cieľom je skorý záchyt predrakovinových zmien alebo včasných štádií rakoviny krčka maternice.
Prvé dva odbery sa realizujú raz ročne, v prípade negativity výsledkov sa pokračuje v intervale každé tri roky do veku 64 rokov, keď sa skríning ukončí, ak sú posledné tri nálezy negatívne. Gynekológ urobí ster z krčka maternice a odošle do cytologického laboratória na analýzu. V prípade nejasného výsledku gynekológ pošle pacientku na doplňujúce vyšetrenie, takzvanú expertnú kolposkopiu.
Záujem žien o cytologické vyšetrenie je nízky. „V roku 2024 bolo poistenkyňám Všeobecnej zdravotnej poisťovne zaslaných takmer 175-tisíc pozvánok na cytologické vyšetrenie, zúčastnilo sa na ňom však len necelých 20-tisíc žien, teda iba 11 percent. Pozitívny výsledok vyšetrenia malo 432 z nich, v 27 prípadoch sa potvrdilo onkologické ochorenie,“ informovala manažérka oddelenia komunikácie a hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Marianna Bublavá.