Liečba cystickej fibrózy kombináciou liekov Kaftrio a Kalydeco by mohla byť dostupná pre širšiu skupinu pacientov. Komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva uviedol pre TASR, že držiteľ registrácie požiadal o rozšírenie podmienok použitia liečiv. Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) už vydal stanovisko a aktuálne prebiehajú rokovania s držiteľom registrácie o podmienkach úhrady.
„Držiteľ registrácie liekov Kaftrio/Kalydeco v indikácii cystická fibróza má podané žiadosti o rozšírenie indikačného obmedzenia o ďalšie," spresnil rezort zdravotníctva. Doplnil, že aktuálne sú lieky hradené z verejného zdravotného poistenia iba pre pacientov s cystickou fibrózou, ktorí majú dve mutácie F508del a majú 12 a viac rokov.
Občianske združenie Klub cystickej fibrózy (KCF) vyzvalo zodpovedné orgány na plné financovanie liečby zo zdravotného poistenia. Zverejnilo tiež petíciu na podporu dostupnosti liečby, pričom sa mu podarilo vyzbierať viac ako 21-tisíc podpisov.
„Ide o základnú, príčinnú liečbu, jedinú, ktorá preukázateľne zvráti progresiu ochorenia a odvráti smrť pacienta," zdôraznilo združenie. Ako ďalej podotklo, Slovensko ako jediné z krajín Európskej únie nedokázalo priniesť pacientom s cystickou fibrózou túto liečbu.
Pacienti v kritickom stave
Zástupca KCF Ľuboš Herák ozrejmil, že spomínané lieky sú preukázateľne účinné v štúdiách aj klinickej praxi a je podľa neho potrebné, aby ich dostali všetci pacienti. „Aj v tomto momente máme pacientov v kritickom stave, ktorým by liečba zachránila život, majú násobne zamietnuté výnimky od zdravotnej poisťovne, lebo liečba nie je kategorizovaná a hradená," priblížil Herák.
Klub vyzval zodpovedné orgány na zabezpečenie plného financovania liekov Kaftrio a Kalydeco zo zdravotného poistenia. „Žiadame, aby všetci pacienti, ktorí spĺňajú kritériá uvedené v predpisoch Európskej liekovej agentúry, mali rovnakú šancu na kvalitnú liečbu, ktorá zásadne zmení ich život," dodal Herák.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) informovalo, že ročne sa s cystickou fibrózou na Slovensku narodí 15 až 20 detí. Ide o dedičné ochorenie, ktoré postihuje najmä respiračný, zažívací a reprodukčný systém.