Pacienti poistení v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) budú mať aj naďalej prístup k výnimkovým liekom. Racionalizačné opatrenia v poisťovni sa týchto pacientov nedotknú. Deklarovalo to ministerstvo zdravotníctva.
Rezort odmieta tvrdenia, že liečba pacientov odkázaných na lieky na výnimky je ohrozená.
„Pred rokom bola schválená novela zákona, vďaka ktorej do kategorizácie vstupujú mnohé lieky doteraz hradené vo výnimkovom režime. Lieky v kategorizácii sú automaticky plne hradené zdravotnými poisťovňami bez potreby žiadosti o ich uhrádzanie,“ uviedol komunikačný odbor rezortu.
Garancia
Z dôvodu týchto zmien a v závislosti od implementácie racionalizačných krokov sa vo VšZP predpokladá nárast výdavkov v oblasti liekov o 59 až 69 miliónov eur, čiže o 6,5 až osem percent.
„Celkové tohtoročné výdavky VšZP na lieky na výnimky sa očakávajú na úrovni približne 40 miliónov eur. Je však potrebné povedať, že ďalšie výnimkové lieky za približne 14 miliónov eur vstúpili alebo vstupujú do kategorizácie, čo predstavuje pre poisťovne ďalšie náklady,“ skonštatovalo ministerstvo.
Pripomenulo, že pri opatreniach trvalo na tom, aby VšZP garantovala už rozliečeným pacientom, že budú môcť byť aj naďalej liečení výnimkovými liekmi. Taktiež, že k nim budú mať prístup aj noví pacienti a budú dostupné aj takým pacientom, ktorí boli už v minulosti liečení.
Úsporné opatrenia, ktoré na návrh Dozornej rady VšZP nariadlo ministerstvo poisťovni, majú ušetriť na liekoch 10 miliónov eur. Ide o dve opatrenia - nezaraďovanie nových liekov do výnimkového režimu a zastavenie hradenia výnimiek na lieky, ak nie sú splnené podmienky úhrady určené platným indikačným obmedzením a výnimiek na registrovaný liek, ktorého použitie v neregistrovanej indikácii povolilo ministerstvo (experimentálna liečba).
Výnimkový režim vo VšZP
- časť liekov prechádza z tzv. výnimkového režimu od štandardnej kategorizácie;
- všetci pacienti liečení výnimkovými liekmi budú aj naďalej liečení týmito liekmi;
- všetky lieky v tzv. výnimkovom režime ostávajú v tomto režime a aj noví pacienti budú nimi liečení;
- v roku 2023 sa odhadujú výdavky VšZP na tzv. výnimkové lieky na 40 miliónov eur;
- lieky v objeme cca. 14 miliónov eur, ktoré boli v minulosti vo výnimkovom režime, už vstúpili alebo vstupujú do kategorizácie;
- jediným obmedzením je, že sa do výnimkového režimu nebudú zaraďovať nové lieky či nové diagnózy a nebudú sa schvaľovať experimentálne lieky, pri ktorých neexistuje indikácia v súhrne charakteristických vlastností lieku (tzv. SPC);
- od budúceho roka bude platiť 3,9-perecentný limit na lieky na výnimky, pričom do konca roka 2023 sa z výnimkového režimu do štandardnej kategorizácie dostanú ďalšie lieky.