Agel sk
StoryEditor

Modrý pondelok je najdepresívnejší deň v roku. Psychologička radí, ako ho prežiť s optimizmom

16.01.2023, 07:00
Autor:
redred

Je známe, že slnko a pohyb na čerstvom vzduchu prispievajú ku tvorbe endorfínov, tzv. hormónov šťastia, a tým sa nálada a prežívanie zlepšuje.

Január okrem rôznych plánov, predsavzatí, cieľov a ambícií každý rok prináša aj jeden deň, ktorý je označovaný ako najdepresívnejší deň v roku.

Dostal názov aj modrý pondelok a bol vypočítaný matematicky. Či je to skutočne tak depresívny deň, prečo o ňom hovoríme, čo je depresia, ako sa dá liečiť a čo všetko každý z nás môže urobiť, aby sme depresii nedali šancu vysvetľuje v rozhovore Mgr. Silvia Mamoňová Lorencovičová, klinická psychologička Nemocnice AGEL Zvolen. 

Tento rok je modrým pondelkom, najdepresívnejším dňom v roku 16. január. Prečo je práve tento deň označovaný za najviac depresívny?

Modrý pondelok pripadá na tretí pondelok v mesiaci január a matematickým vzorcom ho vypočítal anglický psychológ Dr. Cliff Arnall z Cardifskej univerzity. Tento údaj ale nie je výskumne potvrdený, je potrebné ho brať preto s rezervou, môže však dobre poslúžiť pre zvyšovanie povedomia o depresii a porúch nálad.

Zimné mesiace sú považované za rizikové, čo sa nálad týka, ľudia môžu intenzívnejšie prežívať pocity smútku, úzkosti. Tí, ktorí trpia depresiami, často uvádzajú práve tieto mesiace za obdobie, kedy sa im príznaky zhoršujú.

Súvisí to so skoro nastupujúcou tmou,,,skráteným" dňom, často pochmúrnym počasím, hmlami. Je známe, že slnko a pohyb na čerstvom vzduchu prispievajú ku tvorbe endorfínov, tzv. hormónov šťastia, a tým sa nálada a prežívanie zlepšuje.

Čo je depresia a čo ju vyvoláva?

Depresie pochádzajú z latinského slova depressio, teda stlačenie, potlačenie. Označujeme ňou závažnú a dlhotrvajúcu poruchu nálad a sú pre ňu charakteristické dlhotrvajúce pocity smútku a strata záujmu o okolie, o samého seba. Ľudia často označujú zhoršenú náladu, precitlivenosť ako depresie, ale ak sú tieto pocity prechodné, vyskytujú sa len občas, nemusí to znamenať, že majú príznaky depresie.

Ak však tieto skleslé nálady pretrvávajú dlhšie ako dva týždne, spôsobujú problémy so spánkom, či už so zaspávaním, spánkom samotným alebo zobúdzaním sa, pridruží sa uzatváranie sa do seba, ťažkosti vo vykonávaní každodenných aktivít, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.

Pri vzniku depresie zohráva rolu viacero faktorov. Jeden z nich je biologický faktor, teda zdedené predispozície, tiež faktor psychických vplyvov ako sú zažité traumatické udalosti, problematické vzťahy v detstve a faktor sociálny, kde sa podieľajú udalosti v zamestnaní, strata blízkeho a podobne. Teda príčina vzniku depresie je komplexná a nedá sa označiť len jediný faktor, ktorý by ju spôsoboval.

Aké sú jej najčastejšie príznaky?

Príznaky depresie sú najmä strata chuti do jedla, do života, narušený spánok, posmutnelá nálada, strata motivácie – všetko je jedno, na ničom nezáleží, myšlienky na samovraždu, utiahnutie sa pred okolím, dokonca ťažkosti vstať, ísť do práce, alebo vykonávať úplne bežné činnosti.

Kto ich u seba spozoruje, určite by nemal s takýmito pocitmi ostávať sám. Sú k dispozícii rôzne telefonické linky dôvery, kde odborníci na linke tiež dokážu usmerniť, na koho sa obrátiť.

Ak sa tiež kopia zdravotné ochorenia alebo niekto prežíva strach o svoje zdravie, z budúcnosti, je preťažený, to všetko sú príznaky, ktoré stoja za to, sa im povenovať a nenechať ich rozvinúť sa v plnej miere.

Buďme všímaví ku sebe aj ku svojím blízkych, ak spozorujeme u neho niektoré zo spomenutých javov, snažme sa ho povzbudiť a nasmerovať k pomoci. Buďme k sebe láskaví.

Ktoré obdobie roku je najdepresívnejšie, alebo kedy je najhorší čas pre ľudí s depresiou?

Ak niekto trpí depresívnou poruchou, teda afektívnou poruchou nálad, tá nie je viazaná na konkrétne obdobie roku. Jej príznaky sa ale môžu zhoršovať v zimných a jarných mesiacoch, teda vtedy, keď je slnečných dní a pobytu von menej.

Vo verejnosti je rozšírený pojem,,jarná depresia", ide skôr o krátkotrvajúce poruchy nálad, pocity únavy, ktoré odznejú.

Ako sa dá bojovať proti depresii?

Prevencia a starostlivosť o naše duševné zdravie je rovnako dôležitá ako o fyzické. Už dávno vieme, že idú spolu ako ruka v ruke. Bude to znieť mierne,,otrepane“ ale dostatok spánku, vyvážená strava a pohyb na čerstvom vzduchu by mali byť súčasťou našich životov.

Ak niekto pozerá do noci správy, či už v TV alebo na iných zariadeniach, obklopuje sa negatívnymi informáciami od rána do večera, nemôže čakať, že spánok bude pokojný a ráno vstane ako rybička. Každý máme na sebe odskúšané, ak sme unavení, sme citlivejší, viac vecí nás rozruší.

Prirodzený optimizmus, vidieť pohár skôr poloplný ako poloprázdny je tiež veľmi prospešné. Nenadarmo sa hovorí, humor je korenie života. Udržiavanie kontaktov s blízkymi, otvárať sa novým možnostiam, koníčkom, aktivitám, vedieť odpúšťať sebe a iným nás môžu udržať v dobrom naladení napriek turbulenciám, ktoré život prináša.

 

 

01 - Modified: 2023-01-11 13:26:26 - Feat.: 0 - Title: Odborník varuje - počet Slovákov s poruchami správania za posledné roky prudko rastie 02 - Modified: 2022-11-01 13:20:00 - Feat.: 0 - Title: Jesenné a zimné obdobie môže zhoršiť psychický stav. Toto radia odborníci 03 - Modified: 2022-10-28 06:55:00 - Feat.: 0 - Title: Lekárske listy - Psychiatria 04 - Modified: 2022-10-10 15:21:36 - Feat.: 0 - Title: Pocity prázdnoty, beznádeje či strata chuti do jedla. Aj toto môže byť varovný znak depresie 05 - Modified: 2022-10-06 16:04:48 - Feat.: 0 - Title: WHO: Zlyhávame v ochrane duševného zdravia zdravotníkov. Trpia úzkosťou, depresiou či vyhorením 06 - Modified: 2022-12-14 08:00:00 - Feat.: 0 - Title: Zmeny na psychiatrických pracoviskách: Sieťové postele dostali výnimku, pribudnú povinnosti
01 - Modified: 2023-05-25 12:46:53 - Feat.: - Title: Na Slovensku chýbajú lôžka ústavnej starostlivosti v odbore psychiatria a detská psychiatria 02 - Modified: 2023-03-30 15:30:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy a reformy duševného zdravia: Škrtnú sa autá, plánované centrá aj vzdelávanie zdravotníkov 03 - Modified: 2023-03-03 11:00:00 - Feat.: - Title: Marek Krajčí: Pri psychiatrickej liečbe dochádza k opakovanému nerešpektovaniu a porušovaniu práv pacientov 04 - Modified: 2023-03-03 06:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy a duševné zdravie: Rozšírili podmienky pri týchto výzvach 05 - Modified: 2023-03-02 08:00:00 - Feat.: - Title: Psychiatri upozorňujú, že nové povinnosti sú v praxi nerealizovateľné
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 08:30