StoryEditor

Top lekár: Nikto nesmie zostať s chorobou sám

29.10.2019, 23:00
Už desať rokov píše Mammacentrum sv. Agáty v Banskej Bystrici svoj úspešný príbeh. Za ním stojí MUDr. Ivan Turčan, PhD., primár z Onkochirurgického oddelenia, ktorému sa podarilo vybudovať jedinečné prsníkové centrum.

Prečo ste sa dali na medicínu? Mali ste doma nejakého lekára?

Začalo sa to niekedy počas mojich stredoškolských čias, mal som rád matematiku, ale aj biológiu. Od nej nebolo ďaleko k medicíne, ktorá napokon zvíťazila.

A prečo práve zameranie onkochirurgia?

Najskôr som nastúpil na oddelenie patológie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, ale už počas štúdia som sa chcel venovať chirurgii. Mal som možno šťastie, že som bol pridelený ako začínajúci lekár na oddelenie onkochirurgie. Táto oblasť možno práve pre svoju náročnosť ma zaujala.

Vy ste vybudovali toto pracovisko. Čo vás k tomu viedlo?

Počas práce v Rooseveltovej nemocnici som sa venoval dosť intenzívne i chirurgii prsníka. Z literatúry i zo zahraničnej praxe som vedel, že v západnej Európe fungujú špecializované prsníkové centrá. V roku 2007 po návrate z NSR, kde som pôsobil asi rok a pol, ma oslovili predstavitelia banskobystrickej diecézy s úvahou o medicínskom projekte v rámci ich charitatívnej činnosti s plánom vybudovať prsníkové centrum.

Mojou úlohou bolo pripraviť medicínsky projekt a byť jeho medicínskym garantom. Bolo to pre mňa niečo neuveriteľné. Sen, ktorý máte, sa môže stať skutočnosťou. Samozrejme, dlho som neváhal. Pod vedením otca biskupa Baláža bol vo veľmi krátkom čase vybudovaný polyfunkčný dom Moyses a v rámci neho aj Mammacentrum sv. Agáty ako prvá špecializovaná nemocnica pre komplexnú diagnostiku a liečbu nádorov prsníka na Slovensku.

Za jeho patrónku sme si zvolili svätú Agátu, patrónka sicílskeho mesta Catania bola zároveň zvolená za európsku ochrankyňu žien s ochoreniami prsníka. Dôvodom bol jej životný príbeh. To boli teda naše začiatky. V decembri tohto roku to bude 10 rokov, odkedy píše naše centrum krátku, ale, myslím si, úspešnú históriu.

Zameriavate sa na prsníky, alebo aj na niečo iné?

Sme vyslovene špecializované prsníkové centrum, ktoré má 99 percent svojho programu v diagnostike a komplexnej liečbe nádorových ochorení prsníka, či už benígnych alebo malígnych, taktiež rekonštrukčné výkony na prsníku. Malú skupinu výkonov tvoria plastickochirurgické výkony a menšie chirurgické výkony v celkovej anestézii, napríklad operácie hernií.

Sú vašimi pacientkami výhradne ženy, alebo sa objavujú aj muži, keďže ani im sa nevyhýbajú nádory prsníkov, i keď v omnoho menšej miere?

Štatisticky vychádza, že na 100 žien s malignitou prsníka je verifikovaná diagnóza jedného muža s karcinómom prsníka, a tak to vychádza aj v Slovenskej republike. Ak dnes máme na Slovensku viac ako 3 000 žien, ktoré pr...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-07-26 08:02:00 - Feat.: - Title: Top lekár Lukáš Plank: Zreteľne zaostávame aj v skríningových vyšetreniach 02 - Modified: 2021-03-14 15:48:07 - Feat.: - Title: Top lekárka Jana Grešková: Elektrošoky? V psychiatrii ich účinok ešte neprekonalo nič 03 - Modified: 2021-03-07 16:23:26 - Feat.: - Title: Top lekár Roman Oriešek: Aj keď si o zdravotníctve môžeme myslieť čokoľvek, lekári na Slovensku sú kvalitní a robia maximum 04 - Modified: 2021-02-28 15:24:17 - Feat.: - Title: TOP lekárka Zuzana Havlíčeková: Každý extrém v stravovaní nie je vhodný pre rastúci organizmus 05 - Modified: 2021-02-21 06:42:46 - Feat.: - Title: TOP lekár Georgi Krastev: Môj prvý deň v práci? Stratil sa mi pacient
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
02. jún 2023 15:13