StoryEditor

Top lekár: Mám rád výzvy

21.01.2020, 23:00
V rámci intervenčnej rádiológie patrí medzi európsku špičku. Pritom pôvodne chcel robiť kardiológa. Všetko sa zmenilo, keď prvýkrát navštívil najväčší európsky rádiologický kongres a videl, aké možnosti ponúka najnovšia medicínska technika založená na počítačoch. Dnes na svojom pracovisku zaúča lekárov z celého sveta. MUDr. Ivan Vulev, PhD., MPH, FCIRSE, intervenčný rádiológ a riaditeľ CINRE.

Kedy ste sa rozhodli, že pôjdete študovať medicínu?

Už si ani nepamätám, kedy padlo to rozhodnutie. Definitívne som sa však rozhodol až tesne pred podaním prihlášok na vysokú školu. Písal sa začiatok roku 1990, bolo tesne po nežnej revolúcii a otváralo sa aj množstvo iných možností, ako napríklad štúdium v zahraničí.

Prečo práve zameranie rádiológia?

Skončil som všeobecné lekárstvo na UK v Bratislave v roku 1996, začal som pracovať v ÚKVCH v Bratislave na Partizánskej a chcel som sa stať kardiológom.

Všetko sa zmenilo, keď som prvýkrát navštívil európsky rádiologický kongres, ktorý je najväčším medicínskym kongresom v európe. Bolo to vo Viedni, desiatky tisíc účastníkov, najnovšia medicínska technika založená na počítačoch, doslova explózia nových miniinvazívnych liečebných postupov v novovznikajúcej subšpecializácii rádiológie – v intervenčnej rádiológii. To všetko ma tak očarilo, že som sa definitívne rozhodol pre ďalšiu špecializáciu v rádiológii a intervenčnej rádiológii.

Čo všetko si môžeme predstaviť pod pojmami rádiológia a intervenčná rádiológia? V čom sa líšia?

Rádiológia je jeden z troch pilierov modernej medicíny alebo medicíny západného typu. Tieto tri piliere tvoria základné odbory internej medicíny, chirurgie a rádiológie.

Intervenčná rádiológia je klinický odbor a subšpecializácia rádiológie, ktorá sa zameriava na inovatívne liečebné využitia rádiologických zobrazovacích metód v miniinvazívnej liečbe množstva ochorení, s prístupom do tela len vpichom cez kožu, redukciou krvných strát a komplikácií, skrátením času hospitalizácie a zavádzaním týchto nových liečebných postupov do praxe....

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2021-07-26 08:02:00 - Feat.: - Title: Top lekár Lukáš Plank: Zreteľne zaostávame aj v skríningových vyšetreniach 02 - Modified: 2021-03-14 15:48:07 - Feat.: - Title: Top lekárka Jana Grešková: Elektrošoky? V psychiatrii ich účinok ešte neprekonalo nič 03 - Modified: 2021-03-07 16:23:26 - Feat.: - Title: Top lekár Roman Oriešek: Aj keď si o zdravotníctve môžeme myslieť čokoľvek, lekári na Slovensku sú kvalitní a robia maximum 04 - Modified: 2021-02-28 15:24:17 - Feat.: - Title: TOP lekárka Zuzana Havlíčeková: Každý extrém v stravovaní nie je vhodný pre rastúci organizmus 05 - Modified: 2021-02-21 06:42:46 - Feat.: - Title: TOP lekár Georgi Krastev: Môj prvý deň v práci? Stratil sa mi pacient
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 05:22