Väčšina slovenských samosprávnych krajov už nemocnice neriadi alebo ich ani nemá v majetku. Výnimkou je Žilinsky samosprávny kraj, ktorý manažuje štyri nemocnice. Významné zmeny sa aktuálne dejú v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK). Záujemcovia môžu do 3. marca predkladať ponuky a súťažiť o jeho tri nemocnice v Myjave, Považskej Bystrici a Bojniciach.
Prenájom schválili na konci januára krajskí poslanci. Za bolo 29 a proti 12 zastupiteľov. Nesúhlasili aj primátor Považskej Bystrice Karol Janas (Hlas-SD) či riaditeľ tunajšej nemocnice MUDr. Igor Steiner, MPH, MBA.
Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku (Smer-SD) investoval kraj do nemocníc za posledných desať rokov 62 miliónov eur. Jedinou nemocnicou, ktorá dosahuje zisk, je NsP Myjava. Ostatné nemocnice sa opakovane zadlžujú.
Úspešný uchádzač má tri až päť rokov bezodplatne spolupracovať s TSK. Nemocnice musí oddlžiť, zastaviť ďalšie zadlžovanie, investovať do ich modernizácie a garantovať potrebný rozsah zdravotnej starostlivosti. Následný nájom sa navrhuje na obdobie 20 rokov s desaťročnou opciou.
Názor na tieto zmeny nám prezentovali štyria odborníci z Výboru NR SR pre zdravotníctvo.
OTÁZKA: Poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja schválili prenájom troch jeho nemocníc. Vedenie župy odôvodňuje tento krok nedostatkom financií na tieto nemocnice. Ako hodnotíte tento krok? Postupovali by ste inak?
MUDr. Vladimír Baláž, PhD. (Smer-SD)
predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo, prednosta II. Urologickej kliniky SZU FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici
Podľa platnej legislatívy SR rozhodli zvolení poslanci VÚC Trenčín, a preto je to krok plne legitímny /aspoň dovtedy, kým nerozhodne súd inak/. Vedenie a poslanci kraja boli postavení pred dilemu, či sú schopní ďalej podporovať stratové poskytovanie zdravotnej starostlivosti v kraji, alebo v rámci zákona hľadať iný spôsob.
Uvidíme, ako sa tento príbeh bude vyvíjať ďalej. Smutné však je, že
Zostáva vám 58% na dočítanie.