Cifrová Ostrihoňová skonštatovala, že Slovensku môžu pomôcť s nedostatkom zdravotníkov najmä občania Ukrajiny.Reuters - Francois Lenoir
StoryEditor

Deficit zdravotníkov v Európskej únii: Do roku 2030 ich bude chýbať viac ako štyri milióny

12.02.2025, 16:01
Autor:
TASRTASR

Nedostatok bude najmä zdravotných sestier.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu diskutovali so zástupcami Európskej komisie o potrebách Európskej únie (EÚ) zabezpečiť dostatok kvalitnej pracovnej sily v sektore zdravotníctva. Slovenskí europoslanci naprieč politickým spektrom pre TASR zhodne uviedli, že ide o problém, ktorému čelí aj Slovensko.

V novom Výbore EP pre verejné zdravie (SANT) má Slovensko dve europoslankyne - Veroniku Cifrovú Ostrihoňovú (RE/PS) a Moniku Beňovú (nezaradená/Smer-SD). Obe upozornili, že podľa prognóz Svetovej zdravotníckej organizácie bude Únii do roku 2030 chýbať vyše štyroch miliónov zdravotníckych pracovníkov, najmä sestier, čo platí pre všetky členské štáty.

image

Naďalej ubúdajú, Slovensko čelí kritickému nedostatku sestier. Ako stabilizovať situáciu?

Čerpanie eurofondov

Cifrová Ostrihoňová spresnila, že Slovensko okrem deficitu zdravotných sestier sa borí aj so štrukturálnymi problémami v podobe zastaraných nemocníc, kde podľa nej vláda zlyháva pri čerpaní štrukturálnych fondov určených na túto oblasť.

„Plán obnovy a eurofondy sú aj na zlepšenie nemocníc a keďže Slovensko ich nečerpá efektívne, ani tá infraštruktúra nie je dostatočná," povedala s odkazom na to, že aj kvôli tomu mladí lekári z krajiny odchádzajú.

Poslankyňa skonštatovala, že Slovensko deficit pracovnej sily v rezorte môže čerpať najmä cez zamestnancov Ukrajiny a dodala, že ak by sa zdravotníctvo stalo premiérskou témou, tak by vláda mohla viesť kvalifikované debaty o tom, odkiaľ noví pracovníci môžu pochádzať a ako ich zaintegrovať do národného systému.

image

Sestry, prevencia aj lieky. Minister zdravotníctva predstavil plány na tento rok

Cifrová Ostrihoňová ocenila koncept zdravotníckej únie a aj to, že od januára sa vďaka spolupráci eurokomisie a poľského predsedníctva v Rade EÚ spustil trojročný program „Nursing action", zameraný na deficit zdravotných sestier, ktorý má ponúknuť riešenia na mieru pre každú členskú krajinu.

Beňová zdôraznila, že Slovensko sa borí predovšetkým s problémom chýbajúcich zdravotných sestier, pričom prognózy ani do budúcnosti nie sú pozitívne. Privítala, že v EP vznikol výbor osobitne zameraný na zdravotníctvo, lebo tejto téme sa treba venovať dôslednejšie, keďže v Európe narastá aj počet duševných a neurotických ochorení a autizmu, čomu sa doteraz nevenovala veľká pozornosť.

Kvalifikácia občanov z tretích krajín

„Máme veľký problém so zdravotníckym personálom a s lekármi, navzájom si ich kupujeme. Aké sú možnosti? EÚ môže požiadať členské štáty, aby viac investovali do vzdelávania, aj pre ľudí z tretích krajín a aby zjednodušili procesy uznávania diplomov pre ľudí z tretích krajín," vysvetlila.

Katarína Roth Neveďalová (nezaradená/Smer-SD) upozornila, že ide o problém aj preto, lebo „Európa starne" a ľudia sa dožívajú vyššieho veku, čo vytvára nový nápor na zdravotníctvo. Podľa nej EÚ môže svojim členom pomáhať programami na podporu zdravotných pracovníkov, vzdelania a odbornej kvalifikácie, a to aj pre občanov tretích krajín s patričným vzdelaním.

image

Prichádzajú posily pre ambulancie aj nemocnice: Je to nereálne, kritizujú niektorí lekári, ďalší ich už využívajú

„Dôležité je, aby sme mali stále širšie portfólio škôl, ktorých kvalifikácie uznávame a podporu vzdelávania pracovníkov v zdravotníctve, aby si zvyšovali kvalifikácie. Je stále menej ľudí, ktorí chcú pracovať v tomto sektore, najjednoduchšie je získať ich z tretích krajín," vysvetlila. Pre Slovensko podľa nej prichádzajú do úvahy najmä občania západobalkánskych krajín, ktoré sa snažia o členstvo v EÚ, kde existuje jazyková príbuznosť a potom z Ukrajiny, odkiaľ už mnohí na Slovensku našli uplatnenie.

Podpredseda EP Martin Hojsík (RE/PS) pripomenul, že europoslanci počas pandémie koronavírusu dotlačili eurokomisiu k programu EU4Health. Hoci kompetencie v tejto oblasti sú na pleciach členských štátov, EP pokračuje v snahách zaistiť lepšie odmeňovanie zdravotníkov, rýchlejšie uznávanie diplomov.

„Snažíme sa pomáhať tam, kde nám naše kompetencie umožňujú," odkázal. Za výhodnú považuje celoeurópsku spoluprácu, keď štáty spoločne vyjednávajú s farmaceutickými firmami pre lepšie ceny. V prípade Slovenska skritizoval skutočnosť, že sa odmietlo zapojiť do medzinárodnej protipandemickej spolupráce.

01 - Modified: 2025-02-11 10:15:11 - Feat.: 0 - Title: Mladého lekára neodradilo 13 odmietnutí: Ako som si splnil sen o vlastnej ambulancii 02 - Modified: 2025-02-04 23:00:00 - Feat.: 1 - Title: Situácia s vyšetreniami v Bratislave je na hrane. Pacientov posielajú aj mimo ambulancie 03 - Modified: 2025-01-30 16:12:19 - Feat.: 0 - Title: Na Považí bojujú s nedostatkom lekárov, mladí odchádzajú z regiónu, upozorňuje Progresívne Slovensko
01 - Modified: 2025-02-20 14:29:57 - Feat.: - Title: Štátne byty pre zdravotníkov? Prebiehajú rokovania o možnosti ich pridelenia 02 - Modified: 2025-02-18 11:37:37 - Feat.: - Title: Komory sa bránia proti vyjadreniam SaS: Registračné poplatky sú nízke a naša činnosť kľúčová 03 - Modified: 2024-12-31 14:21:12 - Feat.: - Title: Začiatok nového roka spojí záchranné zložky. Pomáhať budú svojou krvou 04 - Modified: 2024-10-30 18:30:00 - Feat.: - Title: Výpovede lekárov sa už začali podávať. Týka sa to celého Slovenska, nájdeme však aj výnimku 05 - Modified: 2024-09-23 07:21:26 - Feat.: - Title: Lekári sa búria a odkazujú premiérovi: Neostali sme tu pracovať, aby sme plnili vrecká finančným skupinám
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. február 2025 14:53