Umelá inteligencia (AI) rýchlo mení mnohé odvetvia a jedným z nich je aj zdravotníctvo. „Myslím si, že lekárov umelá inteligencia nenahradí, ale lekárov, ktorí ju nebudú vedieť využívať, predbehnú lekári, ktorí to budú vedieť,” predpokladá vedec a popredný slovenský kardiológ MUDr. Allan Böhm, PhD, MBA, FESC.
V zdravotníctve sa podľa neho zmení potreba niektorých zamestnaní alebo náplň ich práce. Zrejme bude treba viac administratívnych či technických pracovníkov, pričom AI by mohla lekárov a sestry odbremeniť.
„Máme aj katastrofické scenáre, že AI bude príliš inteligentná. Netreba si z toho úplne robiť srandu, lebo je to reálna hrozba. Určite to nebude v najbližších desiatich či pätnástich rokoch, ale treba to brať vážne,” upozornil MUDr. Böhm na konferencii Slovenské zdravotníctvo. „Všetko sa môže vymknúť spod kontroly. Nie je to problém samotnej technológie, ale ľudí,” doplnil.
Rýchle zmeny spôsobené AI prirovnal k priemyselnej revolúcii. „Tiež sa všetci robotníci báli, že fabriky a stroje im zoberú prácu a čo teraz budú robiť. Opak bol pravdou a krajiny, kde prebehla priemyselná revolúcia včas, sa oveľa viac rozvinuli v úrovni a kvalite života,” dodal.
Začnime tam, kde nestíhame
Priemyselná revolúcia trh transformovala, časť práce sme nahradili strojmi, takže sme uvoľnili kapacity a časť práce sme mohli odvádzať kvalitnejšie. Zhodnotil to Jan Pešava, Head of Digital v spoločnosti Hartmann Group. „S AI to bude rovnako a môžeme s ňou začať tam, kde nestíhame. Dnes na veľa činností nemáme čas, aj v zdravotníctve. Napríklad hlásenia nozokomiálnych nákaz,” uviedol.
Pri českom ministerstve zdravotníctva aktuálne vznikla aj expertná skupina pre AI, ktorá pomáha s jej zavádzaním do medicíny. Podľa minuloročnej ankety Českej asociácie umelej inteligencie využíva AI v nejakej podobe, či už v klinickej praxi alebo pri spracovávaní dát, už 64 percent českých nemocníc.
Aj v slovenskom zdravotníctve sa AI udomácňuje v rozličných oblastiach. V niektorých medicínskych odboroch sa využíva už roky.
Odpovedá MUDr. Vladimír Dvorový, MPH, prezident Slovenskej spoločnosti pre telemedicínu a digitálne zdravie
Aký bude vývoj AI v zdravotníctve v ďalších 5, 10 či 20 rokoch?
Umelá inteligencia sa určite stane štandardným nástrojom pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v dlhšom časovom horizonte. Medicína sa ustavične vyvíja, takže požiadavky na komplexnosť pri spracovaní informácií budú narastať. Tam bude mať umelá inteligencia veľký priestor. Myslím ale, že používateľské rozhranie pre jej použitie sa bude tak vyvíjať, že splynie do zariadení pre diagnostiku alebo bude súčasťou klinických informačných systémov, takže používateľ si jej vplyv nebude ani uvedomovať. Asi tak ako si dnes neuvedomujeme napríklad ABS v moderných automobiloch.
Ako odhadujete, že AI zmení v slovenskom zdravotníctve potrebu niektorých profesií, odborností a ich náplň práce v ďalších rokoch?
Zdravotníctvo je pomerne rigidné na zmeny. Preto dopad na personál bude určite pomalší ako by sme si mysleli. Raz ale nastane a určite zmení spektrum zdravotníckych pracovníkov, na začiatku najmä v administratívnych pozíciách.
Deväť príkladov ako AI mení naše zdravotníctvo
1. ChatGPT
„ChatGPT môže byť veľmi užitočný nástroj, ak sa využíva správne,” myslí si MUDr. Tomáš Havran z mladilekari.sk. Ich prvý online workshop ChatGPT absolvovalo viac ako 200 lekárov.
MUDr. Havran hovorí, že tento nástroj môže lekárom pomôcť rôznymi spôsobmi:
Zostáva vám 60% na dočítanie.