Počet pracujúcich lekárov na Slovensku sa v posledných rokoch mierne zvýšil na viac ako 20 000. Pokračuje ale roztváranie nožníc medzi nemocnicami a ambulanciami. Za desať rokov narástlo množstvo pracovných miest lekárov v nemocniciach o 27 % (zo 6085 na 7732), zatiaľ čo ich počet v ambulanciách klesol o vyše 6 % (z 12 210 na 11 438). Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Mladí nechcú bremeno
„Málo mladých lekárov si na seba zoberie bremeno byť podnikateľom, zaplatiť ambulanciu, sestru, priestory, riešiť výkazovníctvo s poisťovňami. Nedeje sa to. Zostávajú v nemocniciach,” upozornila na konferencii riaditeľka odboru zdravotníctva z Trnavského samosprávneho kraja PhDr. Lucia Šmidovičová, PhD. Mladí lekári podľa nej chcú mať určité istoty a mieru pohodlnosti, čo im poskytuje ústavná zdravotná starostlivosť.
Kedysi chcel takmer každý lekár z nemocnice odísť do vlastnej praxe, no situácia lekárov v nemocniciach a súkromnom ambulantnom sektore sa otočila o 180 stupňov, zhodnotil vývoj pre Zdravotnícke noviny už v roku 2017 imunológ a alergológ MUDr. Andrej Zlatoš. „Dávno sú preč časy, kedy mala poisťovňa na stole desiatky žiadostí o zmluvy a mohla si vyberať.”
Takýto vývoj pokračuje aj preto, že kým mzdy lekárov v nemocniciach podliehajú zákonnej povinnosti dodržiavať stanovené minimálne sadzby, tak zamestnanci či lekári podnikatelia v ambulantnom sektore majú viacmenej trhové vyjednávacie pozície.
Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov Bc. Naďa Trenčanská Bedušová upozorňuje, že aj keď si mladý lekár špecialista vybaví otvorenie ambulancie, pričom si často zoberie úver alebo si požičia peniaze od rodiny, tak stále nemá garanciu uzavretia zmlúv so zdravotnými poisťovňami.
Zastrešiť ambulancie
Šmidovičová z Úradu TTSK konštatuje, že v nemocniciach si mladí lekári zvyknú, že majú nad sebou pána primára, ktorý sa ich zastane. „V ambulanciách musí byť lekár sám za seba a zodpovedá za ekonomiku. Práve preto sme ako župa zriadili
Zostáva vám 75% na dočítanie.