Aj na Slovensku sa už vo viacerých odboroch medicíny využíva umelá inteligencia (AI) pri odhaľovaní nádorových buniek a nádorov samotných. Napríklad v cytológii minimalizuje falošne negatívne výsledky, pri genetickej analýze skracuje čas a pri kolonoskopiách dokáže upozorniť vyšetrujúceho lekára aj na taký nález, ktorý by mohol byť voľným okom prehliadnutý.
AI v cytológii
Karcinómu krčka maternice podľahne na Slovensku ročne viac ako 230 žien. „Cytológia dokáže zachytiť prekancerózne zmeny u inak bezpríznakových žien, avšak aj táto metóda má svoje limity. Predovšetkým falošne negatívne výsledky približne v 15 % až 20 % prípadov. Moderné metódy, vrátane aplikácie umelej inteligencie, dokážu túto falošnú negativitu minimalizovať,“ hovorí doc. MUDr. Henrieta Šidlová, PhD., prezidentka Slovenskej spoločnosti patológov.
„AI upozorní diagnostika na abnormálne bunky v súbore veľkého množstva zdravých buniek, a tým významne skvalitňuje diagnostiku. Nezriedka tak práve umelá inteligencia zachráni život pacientke včasným odhalením ešte liečiteľného štádia ochorenia,“ vysvetlila.
AI v genetike
U pacientov, ktorým bolo diagnostikované nádorové ochorenie pred dovŕšením 50. roku života, ale aj u tých, ktorí majú v rodine viac onkologických ochorení, alebo v prípade špecifickej histológie nádoru je dôležité, aby pacienti boli vyšetrení geneticky. „Na genetiku by mali byť odoslaní zo strany
Zostáva vám 49% na dočítanie.