Každý rok v EÚ pribúdajú desiatky nových psychoaktívnych látok. V roku 2022 členské krajiny zachytili viac ako 30 ton týchto substancií. Prúdia k nám najmä z Indie a Číny, no stovky zariadení na výrobu syntentických drog sú odhaľované a likvidované aj v rámci EÚ.
Na Slovensku sa v legislatíve najnovšie zakázali syntetické kanabinoidy, no podľa anestéziologičky a záchranárky z Prahy MUDr. Kataríny Veselej sú stále dostupné v rôznych formách. „V laboratóriu nie je problém upraviť molekulu a máte niečo, čo už legislatíva nepokryje. Jeden deň sa zakáže HHC, druhý deň HHC-O a tretí deň sa vyvinie HHC-P. Ďalší deň sa na weboch objaví, že HHC-PO je legálne. Takto je to so všetkými syntetickými drogami,“ vysvetľuje.
„Je to obrovský problém, pretože sa dajú veľmi ľahko upravovať v laboratóriu alebo na ulici a z niečoho nelegálneho je zrazu niečo legálne. Legislatíva nestíha,“ povedala na Stredoeurópskom kongrese urgentnej medicíny a medicíny katastrof.
MUDr. Veselá opísala kazuistiku, ako matka kúpila vo večierke batoľaťu sušienku s HHC. „Dokonca sa to pridáva do sušienok či do čokolády. Častokrát to ani nie je poriadne označené,“ upozornila. Niektoré syntetické drogy sa predávajú ako soľ do kúpeľa či zberateľský predmet.
Násobne silnejšie, ale netušíme
Zdá sa, že reguláciou sa podarilo pribrzdiť nástup ďalších derivátov fentanylu, no hrozbou sú aj iné nové syntetické opioidy, napríklad nitazény. V Česku už evidujú prvé úmrtia. „Boli nájdené úplne nové molekuly, ktoré nie sú nikde popísané. Neboli vyskúšané na zvieratách ani na ľuďoch, malo by to byť dvakráť až päťkrát silnejšie ako fentanyl, ale netušíme to,“ doplnila MUDr. Veselá.
Upozornila, že niektoré syntetické drogy ohrozujú aj zdravotníkov, keďže je prítomné riziko kontaminácie pri kontakte s pacientom alebo jeho oblečením. Na základe skúseností odhadla, že každým štvrtým užívateľom drog je dieťa, a to prevažne „pubertiaci”.
MUDr. Táňa Hunáková z Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici potvrdila, že mnohé z nových syntetických drog už sú aj na Slovensku a na urgentný príjem chodia s intoxikáciou už deti vo veku od 10 rokov. Spomenula prípad veľmi agresívnej osemnásťročnej pacientky, ktorá rozbila záchranku. „Snažila som sa vypratať urgentný príjem, lebo som tam mala novorodenca a iné malé deti, útočila na personál napriek fixovaniu, uhryzla sestričku a ani policajti si s ňou nevedeli poradiť.“
Ministerstvo zdravotníctva na jeseň informovalo, že spolu s ministerstvom vnútra a ministerstvom spravodlivosti pracujú na úprave legislatívy tak, aby sa dali nové psychoaktívne látky rýchlejšie zaraďovať medzi zakázané.
Paracetamolová výzva
MUDr. Hunáková opísala tiež prípady dievčat, ktoré si tampóny namočia do alkoholu a aplikujú si ich vaginálne. „Zväčša sa preberú až
Zostáva vám 31% na dočítanie.