StoryEditor

Aj 245 000 na zviera. Kde je na Slovensku najvyšší výskyt pásomnice líščej?

27.04.2025, 16:05
Autor:
TASRTASR

Vajíčka môžu zostať v prostredí infekčné až dva roky.

Výskyt pásomnice líščej (Echinococcus multilocularis), ktorá u človeka spôsobuje závažné parazitárne ochorenie pečene, známe ako alveolárna echinokokóza, je najvyšší v okresoch na severe Slovenska. Uviedla to MVDr. Daniela Antolová, DrSc. z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

„V týchto oblastiach je nakazených viac líšok a odtiaľ aj pochádza najviac pacientov s alveolárnou echinokokózou. Vajíčka ostávajú v prostredí infekčné až dva roky, ale najviac im vyhovuje chladné a vlhké prostredie, ktoré je viac typické pre severné Slovensko,“ špecifikovala MVDr. Antolová.

image

Polovica pacientov nedodržiava liečbu. Každý deň s tým bojujem v ambulancii, hovorí lekárka

Dlhodobo je výskyt pásomnice najvyšší u líšok v okresoch severného Slovenska, kde dosahuje 40 až 50 % a v niektorých okresoch (Martin, Ružomberok, Tvrdošín) dokonca presiahol 60 %. Odborníčka dodala, že horúce a suché prostredie vajíčka devitalizuje, aj preto je výskyt pásomnice nižší na juhu Slovenska.

Parazitologička podotkla, že v prípade alveolárnej echinokokózy u ľudí sa o sezónnom výskyte nedá hovoriť, prípady sa objavujú v priebehu celého roka. „Aj keď je pravdepodobné, že sa pacienti nakazili skôr na jar alebo na jeseň, inkubačná doba ochorenia je veľmi dlhá a preto sa "noví" pacienti objavujú priebežne,“ ozrejmila.

Tisícky pásomníc

Najčastejším hostiteľom pásomnice líščej je líška hrdzavá. V SR bolo vyšetrených viac ako 5000 líšok zo všetkých okresov. Výskum, ktorý realizovala MVDr. Martina Miterpáková, DrSc. z Parazitologického ústavu SAV, ukázal, že priemerný výskyt E. multilocularis dosiahol 30 % „Na jednu líšku pripadalo v priemere až 1777 pásomníc a ich počet sa pritom pohyboval v rozpätí 1 až 245 000 pásomníc na zviera,“ priblížila MVDr. Antolová.

image

Boj s časom, omyly a obvinenia z drahej liečby: Aká je realita pacientov so zriedkavými chorobami?

Vysvetlila, že líšky a iné mäsožravce sa nakazia po zožratí infikovaného medzihostiteľa, ktorým sú najčastejšie drobné hlodavce. U tých sa na pečeni tvoria cysty, podobne ako u ľudí. Zdôraznila, že u psov je výskyt parazita zriedkavý. „Je to najmä preto, že pes sa môže nakaziť iba po skonzumovaní nakazeného medzihostiteľa pásomnice. Ak teda pes neloví alebo nekonzumuje hlodavce, je takmer vylúčené, že sa nakazí,“ dodala.

01 - Modified: 2025-04-24 13:25:06 - Feat.: 1 - Title: Šéflekárka žilinskej župy: Nemocnice už štvrtý mesiac nemajú dostatočné financie na krytie platov 02 - Modified: 2025-04-22 11:20:11 - Feat.: 0 - Title: Boj s časom, omyly a obvinenia z drahej liečby: Aká je realita pacientov so zriedkavými chorobami? 03 - Modified: 2025-03-28 14:15:00 - Feat.: 0 - Title: Je personalizovaná liečba rakoviny hudbou budúcnosti? Chýbajú kľúčové kroky
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. apríl 2025 09:22