Svetová obezitologická federácia upozorňuje na nárast počtu obéznych ľudí. O desať rokov bude podľa nej trpieť nadváhou alebo obezitou každý druhý človek na planéte. Negatívne prognózy sa týkajú aj detí, odborníci u nich predpokladajú nárast ochorenia o vyše 100 percent. Na Slovensku trpia obezitou už sedemročné deti, a to viac ako 12 percent z nich.
„Kým ešte v roku 2022 obezita ohrozovala najmä žiakov na druhom stupni základných škôl a vyššie, v súčasnosti tento negatívny trend zaznamenávame už oveľa skôr,“ poznamenala doc. PharmDr. Daniela Mináriková, PhD., MSc., MPH, členka Výboru Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA).
V porovnaní s európskymi krajinami je trend nárastu obezity na Slovensku vyšší. „Aktuálne údaje naznačujú, že situácia na Slovensku je skutočne vážna a vyžaduje si pozornosť odbornej i laickej verejnosti,“ hovorí prezidentka SOA doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH.
Rýchle občerstvenie každý deň
Podľa prieskumu, ktorý bol zrealizovaný koncom roka 2024 pod záštitou ministerstva školstva, jedáva stravu z rýchleho občerstvenia denne viac ako tretina sedemročných školákov a niekoľkokrát za týždeň takmer polovica.
Z prieskumu je tiež zrejmé, že každý druhý opýtaný prvák alebo druhák jedáva jednu až dve porcie ovocia a zeleniny denne, pričom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča príjem aspoň piatich dávok každý deň. Odporúčané množstvo slúži nielen ako prevencia proti vzniku nadváhy alebo obezity, ale zvyšuje tiež objem vlákniny v jedálničku, ktorá je nevyhnutná pre zdravú činnosť čriev.
„Nárast nadhmotnosti a obezity ovplyvňujú predovšetkým stravovacie návyky, kvalita a množstvo stravy. Problematické sú pritom vysoký príjem tučných a sladkých jedál, nízky príjem vlákniny, nedostatočná konzumácia zeleniny, nepravidelné stravovanie, nevhodná príprava jedál,“ priblížila doc. Fábryová.
Obezita znižuje kvalitu života dospelým i deťom. Spája sa s ňou riziko vysokého krvného tlaku, cukrovky, hormonálnych poruch, dýchacích alebo ortopedických problémov. „Deti si svoje stravovanie nenastavili samy, väčšinou kopírujú stravovacie návyky svojich rodičov. Je dôležité vnímať jedlo ako palivo pre telo, ktoré netreba vymieňať za energeticky bohaté, no nutrične chudobné náhrady. Neodporúča sa používať jedlo ako odmenu,“ uviedla doc. Fábryová.
Deti sa menej hýbu
Doc. Mináriková poukázala na nedostatok pohybu. „Dnešné deti sa preukázateľne menej hýbu, necelá pätina opýtaných nevykonáva žiadnu fyzickú aktivitu a iba 29 percent detí uviedlo, že športuje každý deň. Sledovaním televízora naopak trávia v priemere hodinu, len o čosi menej venujú mobilu,“ poznamenala doc. Mináriková.
Riaditeľ odboru mládeže, zdravia a pohybových aktivít PhDr. Peter Papšo, Phd., MBA, doplnil, že ak má byť riešenie problému detskej obezity efektívne, je potrebné, aby bol pohyb prirodzenou a dostupnou súčasťou každodenného života detí a mládeže.
„Ministerstvo školstva preto pripravuje národný projekt Aktívna škola, ktorý podporí pohybovú gramotnosť žiakov, zvýši fyzickú aktivitu v školách a vytvorí lepšie podmienky pre zdravší životný štýl,“ doplnil PhDr. Papšo.
Doc. Fábryová zdôraznila, že detská obezita predstavuje obzvlášť závažný problém, pretože má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy.