Slovensko tak patrí medzi krajiny s najvyššou prevalenciou obezity v Európe.pixabay
StoryEditor

Každý druhý Slovák má nadváhu alebo obezitu. Zmena životného štýlu nemusí stačiť

27.11.2024, 15:00

Slovensko patrí medzi krajiny s najvyššou prevalenciou obezity v Európe, pričom odhady naznačujú, že tento trend bude pokračovať.

Nadváha a obezita sú piatym najvýznamnejším rizikovým faktorom globálnej úmrtnosti. Každoročne na ne zomrie minimálne 2,8 milióna dospelých. Podľa najnovších štatistík trpí na Slovensku nadváhou viac ako 38 % dospelej populácie, pričom vyše 19 % ľudí trpí obezitou. Moderná medicína prichádza s inovatívnymi riešeniami, ako sú nové lieky a minimálne invazívne chirurgické metódy, ktoré pacientom pomáhajú zvládať hmotnosť a najmä zlepšujú ich celkové zdravie.

Obezita zvyšuje riziko vzniku závažných zdravotných komplikácií, ako sú kardiovaskulárne a kardiometabolické ochorenia, diabetes druhého typu, ochorenia pečene a niektoré druhy rakoviny. „Medzi časté symptómy spojené s obezitou patria dýchacie problémy, najmä spánkové apnoe, ortopedické problémy, ako napríklad bolesti kĺbov či zhoršená mobilita pre nadmernú záťaž na kĺby a chrbticu,“ poznamenal všeobecný lekár doc. MUDr. Marek Kučera, PhD., MHA, MPH.

Psychiatrička MUDr. Kamila Ivanová, MPH, uviedla, že ľudia s obezitou majú v porovnaní s rovesníkmi so zdravou hmotnosťou o 30 až 70 % vyššie riziko rozvoja duševných porúch a až o 32 % vyššie riziko rozvoja depresie. „Neurobehaviorálny model tiež zdôrazňuje úlohu návykov, emočného jedenia a psychologických faktorov pri rozvoji a udržiavaní obezity. Stres, úzkosť a depresia samé môžu prispieť k nezdravým vzorcom stravovania, viesť k nárastu hmotnosti a ešte viac zhoršovať už i tak nepriaznivý duševný stav. Z problému sa stáva začarovaný kruh,“ doplnila MUDr. Kamila Ivanová, MPH.

image

Na ochorenia srdca a ciev zomiera u nás takmer polovica populácie

V roku 2020 malo 30 % mužov na Slovensku vysoké hodnoty BMI, čo krajinu radí na popredné miesta v oblasti obezity. „Odhaduje sa, že do roku 2035 bude na Slovensku trpieť obezitou 31 % dospelej populácie. Obezita navyše ovplyvňuje nielen dospelých, ale tiež detskú populáciu. Viac než 383-tisíc detí vo veku 5 – 19 rokov trpí obezitou. Detská obezita je obzvlášť znepokojivá, pretože má tendenciu pretrvávať do dospelosti a spôsobuje dlhodobé zdravotné problémy,” hovorí doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie a viceprezidentka EASO pre Stredoeurópsky región.

Okrem zdravotných komplikácií predstavuje obezita aj finančý problém, ktorý zaťažuje nielen jednotlivcov, ale aj zdravotnícke systémy a ekonomiku krajiny. Podľa prehľadu World Obesity Atlas 2024 sa v roku 2019 náklady spojené s obezitou na Slovensku vyšplhali na 2,7 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje 2,6 % slovenského HDP. Tieto náklady zahŕňajú nielen priame výdavky na liečbu obezity, ale tiež nepriame straty spôsobené zníženou produktivitou a predčasnými úmrtiami obyvateľov.

Pacientom pomáhajú lieky aj nové chirurgické metódy

„Pre väčšinu ľudí s obezitou samotné úpravy životného štýlu, ako diéta, cvičenie, behaviorálne poradenstvo, často nevedú k dostatočnému a trvalému zníženiu hmotnosti, ktoré by dlhodobo zlepšilo ich zdravie,“ informovala doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, pHD, MPH, špecialistka na liečbu obezity. V posledných rokoch sa v liečbe obezity začali presadzovať nové technológie a inovatívne prístupy.

Okrem tradičných metód, ako sú zmena životného štýlu, ktorej súčasťou je kombinácia nízkokalorickej diéty, zvýšenej pohybovej aktivity, zníženej sedavosti a kognitívno-behaviorálnej terapie, sa začala využívať aj farmakoterapia antiobezitikami. „Tie vedú k účinnej redukcii hmotnosti a čo je dôležité, aj k udržaniu zredukovanej hmotnosti, zabezpečujú dlhodobú bezpečnosť a redukciu chronických ochorení súvisiacich s obezitou,” vysvetlila doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH.

Lepšie výsledky v dlhodobej starostlivosti u jedincov s obezitou prínášajú podľa doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD, MPH, aj nové chirurgické metódy a tiež využitie digitálnych nástrojov na sledovanie zdravotného stavu pacienta. Obezita vyžaduje multidisciplinárny prístup, zahŕňajúci lekárov, výživových poradcov, trénerov, psychológov a ďalších odborníkov. Moderná medicína poskytuje pacientom nielen efektívnu liečbu, ale tiež podporu, ktorá zohľadňuje psychické a sociálne aspekty tohto ochorenia. (kh)

01 - Modified: 2024-03-15 11:55:39 - Feat.: 0 - Title: Nedostupnosť kardiológov a vlažný prístup pacientov k zdraviu robí zo srdcového zlyhávania vážny zdravotný problém 02 - Modified: 2024-03-15 10:39:14 - Feat.: 0 - Title: Svetový deň obezity: Obezita ohrozuje pečeň rovnako ako alkohol, dôležitá je prevencia 03 - Modified: 2024-01-26 09:40:54 - Feat.: 0 - Title: Zmena životného štýlu nestačí
01 - Modified: 2024-11-13 23:00:00 - Feat.: - Title: Tichý zabijak? Päť mýtov o cholesterole, ktorým by ste nemali veriť 02 - Modified: 2024-05-30 11:35:03 - Feat.: - Title: Niektoré sladené nápoje dostanú výnimku 03 - Modified: 2024-03-15 10:39:14 - Feat.: - Title: Svetový deň obezity: Obezita ohrozuje pečeň rovnako ako alkohol, dôležitá je prevencia 04 - Modified: 2024-01-26 09:40:54 - Feat.: - Title: Zmena životného štýlu nestačí 05 - Modified: 2023-12-12 13:47:58 - Feat.: - Title: Odborník na pediatrickú diabetológiu Repko: Obezita v detskom veku je novodobou pandémiou
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. december 2024 15:06