Často sa stávajú terčom nevhodných otázok, poznámok, nepríjemných pohľadov a ľahké to nemajú ani v kolektíve. Autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov a ochlpenia, postihuje ženy, mužov, dospelých aj deti. Novovzniknuté občianske združenie Bez vláskov, ale s láskou sa rozhodlo šíriť osvetu rovnomennou piesňou.
Autorkou textu je skladateľka detských piesní Martina FÍHA Jelenová. Zakladatelia združenia si ju vybrali zámerne na základe jej tvorby, ktorú dobre poznajú, pričom oceňujú aj jej edukačný prínos.
„Teší ma, že ako známa umelkyňa môžem prostredníctvom svojej hudby pomáhať slabším a zraniteľnejším. Problematika detí trpiacich plešivosťou ma zaujala najmä preto, že ich stav je často bagatelizovaný. Osobne si však myslím, že k nim treba pristupovať citlivo. Aj preto je hlavným motívom skladby vzájomné spájanie a zbližovanie sa. To, že niekto vyzerá na prvý pohľad inak ešte neznamená, že nie je taký ako my ostatní,” priblížila Jelenová.
Zistili, že nie sú jediní
Vo videoklipe účinkujú deti s vláskami aj bez nich. Mali tak možnosť stretnúť sa aj s inými deťmi, ktoré majú rovnaké ochorenie. Svoju odlišnosť si deti uvedomujú najmä v kolektívoch, keďže ich na Slovensku bez vláskov nie je veľa a nemajú bežne šancu zdieľať svoje emócie s podobnými rovesníkmi.
„Moja dcérka sa prvýkrát dostala do kontaktu s deťmi, ktoré sú na tom rovnako ako ona. Na vlastné oči videla, že nie je jedinou, že sú medzi nami aj ostatné detičky s tým istým ochorením,“ prezradila Dominika, ktorej dcérka ponuku účinkovať vo videu bez váhania prijala.
Prezidentka a spoluzakladateľka OZ Bez vláskov, ale s láskou Soňa Kováčová sama vie, aké to je vychovávať v našej spoločnosti dieťa, ktorému vlasy buď nerastú, alebo bez príčiny rýchlo vypadajú. Aj preto sa rozhodla združenie založiť.
„Toto je len jedna z našich aktivít, ktorou chceme prispieť k šíreniu osvety o alopécii. Vidieť, ako deti na seba vzájomne reagujú, bolo veľmi emotívne. Dokonca sme jednému chlapčekovi splnili sen. Túžil sa totiž stretnúť s rovesníkmi, ktorí sú na tom rovnako ako on. Jedno z dievčatiek sa rozhodlo tancovať bez parochne, ktorú bežne nosieva. A o tom to je, vrátiť deťom s alopéciou sebavedomie a prispieť k ich prijateľnejšej akceptácii v kolektíve,“ doplnila Kováčová.
Projekt mohlo združenie realizovať aj vďaka podpore ľudí, ktorí naň prispeli vo verejnej zbierke. „Každému z prispievateľov patrí veľká vďaka. V tomto predvianočnom období dali našim deťom a rodičom darček, ktorý im už nikto nikdy nevezme. Lebo vlásky možno stratiť, nádej nie,“ dodala Kováčová.