MUDr. Peter Bárta
StoryEditor

Skúsený primár hovorí, že „Churchillov syndróm“ je výnimkou

25.02.2023, 15:00
Autor:
redred

Alkoholizmus nie je v geriatrii najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku neprispieva k zlepšeniu zdravotného stravu pacienta.

Dlhodobým užívaním alkoholu je postihnutý celý organizmus i celková sociálna situácia človeka. Oddelenia dlhodobo chorých sa taktiež stretávajú s alkoholizmom, no vo väčšine prípadov je závislosť skôr pridruženým zdravotným problémom.

„Väčšina osôb prepadne alkoholu v mladšom veku ako vo veku seniora. Spravidla sa drvivá väčšina ťažkých alkoholikov vysokého veku nedožíva. Výnimky však potvrdzujú pravidlo, a buď ide o takých, ktorí nepožívali alkohol vo veľkej miere, alebo mali genetické danosti, vďaka ktorým to ich organizmus zvládol. Spomenul by som aj tzv. Churchillov syndróm, ktorý tieto výnimky zahŕňa. Britský politik Winston Churchill bol známy aj tým, že počas celého svojho života požíval alkohol a fajčil a napriek tomu sa dožil vysokého veku,“ hovorí primár oddelenia dlhodobo chorých kežmarskej nemocnice MUDr. Peter Bárta.

Zdevastovaný organizmus

Oddelenie dlhodobo chorých nie je oddelením, ktoré sa stará iba o pacientov v seniorskom veku.

„Naše oddelenie sa nevenuje liečbe alkoholizmu, no je potrebné spomenúť, že s týmto pojmom sa stretávame aj v prípade našich pacientov. Mali sme prípady aj mladých, osemnásť či dvadsaťročných zdevastovaných alkoholikov. Vo všeobecnosti treba povedať, že v geriatrii alkoholizmus nie je najväčším zdravotným problémom, no v žiadnom veku rozhodne neprispieva k zlepšeniu zdravotného stravu pacienta,“ opisuje nástrahy požívania alkoholu primár.

Poškodenie mozgu aj pečene

„Napriek tomu, že alkoholizmus nie je primárnou diagnózou, ktorého liečbou sa v rámci oddelenia zaoberáme, na pacientov má negatívny vplyv a v prípade objavenia sa iných diagnóz je priťažujúcou okolnosťou. Pravidelná konzumácia alkoholu zväčša útočí na pečeň a mozog. Tým konzumentom, ktorí majú zdanlivo zdravú pečeň, sa konzumácia alkoholu odzrkadľuje na poškodení mozgu a významným kognitívnym deficitom. Dlhodobým požívaním alkoholu je postihnutý celý organizmus i celková sociálna situácia človeka. V každom prípade, či už ide o seniora, alebo mladého človeka, základom prevencie voči zdravotným ťažkostiam je zdravý životný štýl, ktorý by mal kráčať ruka v ruke so striedmou alebo žiadnou konzumáciou alkoholu,“ dodáva MUDr. Bárta.

01 - Modified: 2022-11-09 13:00:00 - Feat.: - Title: Najviac hospitalizácii na psychiatrii si vyžiadal alkohol
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
18. marec 2023 23:24