Biologická liečbaDreamstime
StoryEditor

Psoriáza častejšie postihuje ženy, ťažší priebeh majú ale muži

31.10.2021, 14:00
Autor:
HNHN
Spúšťačom ochorenia môžu byť niektoré lieky, ale aj mechanické a chemické vplyvy ako napríklad tetovanie.

Jedným z najčastejších kožných ochorení, ktoré privedú pacienta k dermatológovi, je psoriáza. Je to geneticky podmienené chronické recidivujúce zápalové ochorenie.

,,Patrí medzi autoimunitné ochorenia, kedy dochádza k poruche funkcie určitého druhu bielych krviniek, ktoré po pôsobení vyvolávajúcich faktorov spustia zápalovú reakciu a imunitnú odpoveď organizmu s následnou aktiváciou keratinocytov. Prejavy psoriázy sú spôsobené zrýchleným delením a neúplným dozrievaním a delením buniek pokožky. Za normálnych okolností dochádza k obnove povrchu kože asi za 28 dní, pri psoriáze sa tento proces zrýchli na štyri dni,“ vysvetľuje MUDr. Cecília Kožušková, dermatologička z Nemocnice AGEL Krompachy.

Okrem vrodenej dispozície dôležitú úlohu pri vzniku ochorenia zohrávajú tzv. spúšťacie faktory, medzi ktoré patria rôzne infekcie predovšetkým krčné, zubné, gynekologické a urologické, ale aj mechanické a chemické vplyvy ako sú úrazy, tlak, trenie, dokonca aj tetovanie.

Vplyv majú psychické vplyvy, najmä stres a vyčerpanosť, ale aj hormonálne zmeny ako puberta, či menopauza. Paradoxne v tehotenstve sa ochorenie zlepšuje.
Ako dodala lekárka, spúšťačom ochorenia môžu byť aj niektoré lieky, napr. betablokátory, lítium, antimalariká. Ochorenie môžu spustiť aj rôzne interné ochorenia, napríklad ochorenia pečene, či cukrovka. Vplyv má aj životospráva, negatívne vplýva obezita či alkohol.

Psoriáza sa zhoršuje na jeseň a v zime, naopak, stav sa zlepšuje v lete.

Ochorenie sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku, dokonca aj v dojčenskom. Častejšie sú postihnuté ženy, ale u mužov má ochorenie zvyčajne ťažší priebeh.

Najčastejšie sa psoriatické ložiská objavujú na lakťoch, kolenách, chrbte v krížovej oblasti, vtedy ide o chronickú ložiskovú psoriázu. Prejavy však môžu postihovať aj vlasatú časť, tvár, nechty, kožné záhyby, prejavy môžu byť aj generalizované na celom tele. Osobitnou formou psoriázy je pustulózna psoriáza dlaní, plosiek  a generalizovaná pustulózna psoriáza.

Asi 30% pacientov so psoriázou trpí psoriatickou artritídou, ide o zápalové ochorenie kĺbov, postihujúce drobné kĺby rúk a nôh, oblasť driekovej a krížovej chrbtice.

Psoriáza je nevyliečiteľná, ale liečiteľná, vzhľadom na nové postupy v terapii sa dá veľmi dobre liečiť a udržať v bezpríznakovom štádiu. „Podľa stupňa závažnosti psoriázy sa odvíjajú aj možnosti a voľba terapie, ľahkú formu liečime lokálnymi externami, u stredne ťažkej a ťažkej formy psoriázy aplikujeme  fototerapiu, systémovú a biologickú liečbu. Liečba je zvyčajne ambulantná, pacienti s ťažkou generalizovanou formou psoriázy sú hospitalizovaní na klinických pracoviskách. Netreba zabudnúť ani na kúpeľnú liečbu“, dodala.

Viditeľné zmeny kože predstavujú pre pacienta veľkú fyzickú, psychickú a sociálnu záťaž, ktorá sa prejavuje v každodennom živote. Ochorenie významne ovplyvňuje kvalitu života, komplikuje osobný a pracovný život, často vedie k strate sebadôvery, k úzkosti a depresii. Prevencia vzniku samotnej psoriázy však nie je možná.

01 - Modified: 2021-08-06 10:32:01 - Feat.: 0 - Title: Obezita detí: Pár tipov, ako im pomôcť schudnúť 02 - Modified: 2021-09-10 14:13:14 - Feat.: 0 - Title: Vedci našli potravinu budúcnosti. Znižuje cholesterol, riziko chronických ochorení i rakoviny 03 - Modified: 2021-10-23 09:44:06 - Feat.: 0 - Title: Špenát znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, štúdia ukázala ako
01 - Modified: 2020-11-16 11:50:55 - Feat.: - Title: Biologická liečba je už rok dostupná v dermatologických ambulanciách
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdravie, menuAlias = zdravie, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 20:44