Vedci z Texaskej univerzity A&M (TAMU) v College Station už dávnejšie zistili, že zelenina môže inhibovať rast polypov u ľudí s rakovinou hrubého čreva.
Zistili, že antipolypový účinok špenátu pochádza z niektorých prekvapivých metabolických interakcií.
Predchádzajúci výskum ešte z roku 2012 ukázal, že konzumácia špenátu môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva až o polovicu.
Nová štúdia (zverejnená v časopise Gut Microbes) z Centra zdravotníckych vied Texaskej univerzity opätovne potvrdzuje protirakovinové vlastnosti špenátu. Navyše sa zamerala i na to, ako zelenina interaguje s črevnými baktériami a genetikou, aby dosiahli priaznivé účinky. Informoval o tom medicínsky portál MedicalNewsToday.
Podľa citovanej štúdie, špenát inhibuje rast polypov hrubého čreva. Zo všetkých prípadov kolorektálneho karcinómu predstavuje dedičný familiárny typ iba desať až pätnásť percent. Okrem toho sa iba päť až desať percent polypov rozvinie do rakoviny hrubého čreva a konečníka.
Vedci z Texasu už skôr potvrdili schopnosť špenátu potlačiť vývoj polypov u potkanov, ktoré mali indukovanú formu rakoviny podobnú ľudskej negenetickej alebo „...
Zostáva vám 85% na dočítanie.