Dôchodkyňa z Trnavy Renáta Vašková má dlhodobo neurologické ťažkosti. Trápia ju silné bolesti nôh a v minulosti ju vyšetroval cievny lekár aj ortopéd. Obaja sa zhodli, že z ich pohľadu je všetko v poriadku a odporučili jej návštevu neurológa. Nájsť ho však podľa jej slov vôbec nebolo jednoduché.
„Konečne sa mi to po roku podarilo. Objednali ma, no keď som prišla na vyšetrenie, musela som prejsť cez recepciu. Tam si odo mňa vypýtali 12 eur. Zároveň ma upozornili, že tento poplatok budem platiť vždy, keď prídem. Nikto mi však nevysvetlil za čo,“ hovorí.
Je si vedomá toho, že zákon zakazuje podmieňovať zdravotnú starostlivosť vyberaním poplatkov. Pri svojom neurológovi však nadobudla dojem, že bez úhrady by sa ďalej nepohla.
„Bez toho, aby ste to na recepcii zaplatili, vás k lekárovi ani nepustia,“ skonštatovala. Dodala, že sťažovať sa neplánuje, pretože nechce prísť o lekára. Kým sa jej podarilo nejakého nájsť, jej zdravotné problémy sa zhoršili a nechce riskovať.
Podobnú skúsenosť mala aj u cievneho lekára, kde musela zaplatiť za objednanie na vyšetrenie, hoci aj takýto poplatok je podľa legislatívy zakázaný.
Pacientov, ktorí zažili podobné situácie v ambulanciách všeobecných lekárov či špecialistov, je viac. Potvrdzuje to aj mimoriadna správa verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského.
Stovky sťažností po celom Slovensku
V článku sa ešte dočítate:
- Na aké typy poplatkov sa pacienti sťažujú?
- Kedy chce ministerstvo zdravotníctva predstaviť konkrétne riešenia?
- Ako systém spoluúčasti funguje v zahraničí?
Dostupné pre predplatiteľov ![]()
Zostáva vám 75% na dočítanie.
