Asociácia medicínskej diagnostiky vznikla koncom minulého roka. Čo bolo podnetom na jej založenie?
Doteraz sme na Slovensku nemali organizáciu, ktorá by zastrešovala odborné záujmy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v oblasti medicínskej diagnostiky, teda spojenej laboratórnej diagnostiky a zobrazovacích metód. Jednoznačne vnímame, že je potrebné hovoriť o význame diagnostiky hlasnejšie.
Často sa diskutuje o liečbe, aj na zdravotníckych konferenciách prebieha debata o najnovších možnostiach pre pacientov, no diagnostika doteraz stála trochu v tieni.
Cesta pacienta sa však začína práve správnym a včasným stanovením diagnózy. Je preto nevyhnutné hovoriť o liečbe aj v kontexte diagnostiky, ktorá je kľúčová nielen pri nastavení liečby, ale aj pri jej monitorovaní.
Práve vďaka diagnostike vieme odhaliť neúčinnosť liečby v čase, keď pacient ešte nemá žiadne subjektívne príznaky, a tak včas prichádza k zmene zdravotnej starostlivosti, čo zachováva kvalitu života pacienta. Bez účinnej diagnostiky by pôvodná liečba zlyhala a zdravotný stav pacienta by sa zhoršil.
Cesta pacienta je na Slovensku často používaný pojem, za ktorý však nesú zodpovednosť všetci a zároveň nikto.
Ak by sme sa dokázali zamerať aspoň na zvýšenie povedomia o možnostiach kvalitnej diagnostiky a vedeli to u nás zmeniť, považovali by sme to za veľký krok vpred. Toto ide ruka v ruke s budovaním dôvery v medicínu, a vieme, že naša krajina si už prešla rôznymi skúškami. Napriek tomu však na Slovensku máme špičkové diagnostické možnosti, a naozaj nie je dôvod spochybňovať to, čo majú slovenskí pacienti a pacientky k dispozícii.
Uvediete príklad?
Zostáva vám 70% na dočítanie.