Keď v roku 2019 vyšlo najavo, že štyria z piatich členov výberovej komisie boli prepojení na víťaza tendra – záchranku z Limbachu – spustil sa obrovský škandál.
Vtedajšia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podala podnet na Generálnu prokuratúru a kauza napokon stála miesto šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška.
Odvtedy sa výberové konania na záchranky stali synonymom podozrení, konfliktov záujmov a zákulisných vplyvov.
Teraz sa história do istej miery opakuje. Nový tender zas sprevádzajú pochybnosti o transparentnosti a férovosti. Najväčšia kritika smeruje k výberovej komisii, mená členov totiž neboli doteraz zverejnené.
O čo v súťaži ide, prečo je dôležitá a kedy minister zdravotníctva Kamil Šaško zverejní, kto rozhodoval o víťazoch? Mediweb prináša odpovede na kľúčové otázky.
1. O čo v tendri ide?
Výber nových prevádzkovateľov záchraniek prebieha každých šesť rokov. Zákazka aktuálne dosahuje hodnotu 1,2 miliardy eur. V predošlých rokoch o víťazovi rozhodovala komisia, ktorú vymenoval Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Po zmene zákona však prešla kompetencia na Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby. Preto členov komisie v súčasnosti vymenúva jeho dočasný riaditeľ Marian Povolný.
Na základe jej voľby budú vysúťažené firmy, ktorým štát počas nasledujúcich šiestich rokov bude platiť za prevádzkovanie záchrannej služby. V ponuke je 344 pozemných záchraniek a sedem v...
Zostáva vám 85% na dočítanie.