Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) odporúča v súvislosti s plánovanou centralizáciou riadenia nemocníc vyhodnotiť, či je na splnenie cieľov plánu obnovy potrebný vznik nového IT systému. Poukázal pritom na omeškanie pri vyhlásení verejného obstarávania na projekt. Mieni, že na splnenie míľnika by mohlo stačiť zapojenie nemocníc do Centrálneho ekonomického systému (CES) Ministerstva financií SR od začiatku roka 2026. Ministerstvo zdravotníctva SR pre TASR uviedlo, že sa s pripomienkami ÚHP oboznámi a bude ich zohľadňovať pri ďalšom postupe.
V rámci centralizácie je podľa útvaru dôležité, aby boli dáta o hospodárení a prevádzke nemocníc dostupné na jednom mieste, čomu môže pomôcť aj IT systém. Ministerstvo zdravotníctva preto plánuje vytvoriť tzv. Centrálnu integračnú platformu, ktorá má zhromažďovať údaje 19 najväčších nemocníc v pôsobnosti rezortu. Zbierať by mala ekonomické údaje, informácie o ľudských zdrojoch, nákupoch či spotrebe materiálu a liekov. „Stáť má 11 miliónov eur, ktoré plánuje uhradiť z plánu obnovy. Financovanie prevádzky vo výške 1,7 milióna eur ročne nie je aktuálne rozpočtovo kryté,“ doplnil útvar.
Rizikom pri projekte je však podľa neho časová tieseň. „Ak sa ním má naplniť cieľ plánu obnovy, stihnúť sa musí do konca roka 2025. Zatiaľ však ani nebolo vyhlásené verejné obstarávanie a nie sú jasne nastavené procesy zberu dát,“ uviedol ÚHP. Na omeškanie pri verejnom obstarávaní poukázala aj Správa o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorú minulý týždeň schválila vláda.
ÚHP zároveň podotkol, že ministerstvo pripravuje zapojenie nemocníc do CES. To by podľa neho malo cieľ plánu obnovy naplniť, keďže na jednom mieste budú všetky údaje z ekonomických systémov nemocníc zbierané jednotným spôsobom. Pred prípadným vznikom nového IT systému je zároveň podľa neho potrebné pripraviť postup na zjednotenie zberu potrebných dát a upresniť, ako konkrétne ich bude rezort využívať. ÚHP tiež odporúča hľadať možnosti zníženia nákladov. „Priestor vidíme napríklad vo využívaní zdieľanej IT infraštruktúry a bežne dostupných riešení pre analytický modul. Prevádzkové náklady je potrebné nastaviť na úroveň priemeru iných štátnych IT systémov, t. j. sedem percent,“ uviedol útvar.
Rezort pre TASR ozrejmil, že oneskorenie verejného obstarávania bolo spôsobené omeškaním zo strany dodávateľa CES. „Zároveň bolo potrebné niektoré technické záležitosti zapracovať do opisu predmetu zákazky a dať schváliť na ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, kde sa v rámci pripomienkového konania zapracovali pripomienky aj SlovenskoDigital,“ doplnil.
Podotkol, že sekcia centrálneho riadenia a koordinácie podriadených organizácií vykonáva svoju agendu tak, aby splnila aj ďalšie míľniky plánu obnovy, zefektívnila procesy a efektívne riadila sieť centrálne riadených štátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.