Telemedicína už nie je len víziou budúcnosti. Od 1. januára 2025 sa stala súčasťou zákona o zdravotnej starostlivosti, ako aj zákona o rozsahu úhrad z verejného zdravotného poistenia. Odpovede na otázky poskytli odborníci z praxe, advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. a právnička Mgr. Katarína Uhrinová z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS špecializujúcej sa na zdravotnícke právo.
Mgr. Uhrinová uvádza, že pojem telemedicína je s nami už dlhšie. Už v roku 1876 sa A. Graham Bell pri prezentácii svojho nového vynálezu - telefónu - pokúšal demonštrovať jeho funkciu tým, že volal lekárom a žiadal si po popálenine liečbu kyselinou sírovou. Prvé poskytnutie zdravotnej starostlivosti na diaľku teda bolo poskytnuté už v 19. storočí. Z dnešného pohľadu sme telemedicínu vnímali čiastočne už pred kovidom, ale väčšiu pozornosť sme jej začali venovať práve až v čase pandémie, keď bol vo veľkej miere obmedzený osobný kontakt.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zdôražňuje, že telemedicína nemá nahradiť osobný kontakt s pacientom. Vždy ak je to možné, mal by mať pacient s lekárom bezprostredný kontakt. Telemedicína ako forma medicíny je vhodná vtedy, ak pacienti sú dispenzarizovaní, to znamená, ak lekár už ich stav dobre pozná, ale potrebuje ho monitorovať....
Zostáva vám 85% na dočítanie.