StoryEditor

Služby poisťovne formujú očakávania i telemedicína

07.03.2025, 00:00

Práve konkurencia mala obrovský vplyv na vznik programov pre pacientov v rôznych poisťovniach, hovorí Mgr. Ing. Mužik

Zavádzať zmeny do zdravotníctva vrátane služieb a programov pre poistencov závisí viac ako čokoľvek iné od pripravenosti prostredia – lekárov, zdravotníkov, pacientov a legislatívy. Videli sme to prieRecepte, ktorý dnes vďaka lekárom funguje na prospech všetkých zúčastnených. Akokoľvek bol náročný na implementáciu a prepojenie systémov, lekárov, lekární, poisťovní, jeho úspech stojí na principiálnej zmene uvažovania a fungovania,“ hovorí manažér odboru stratégií a inovácií v zdravotníctve v Dôvere Mgr. Ing. Mužik.

Čo všetko ovplyvnilo rozvoj služieb poisťovní pre pacientov v uplynulých desaťročiach?

Na služby poisťovní začali výrazne vplývať aj rastúce očakávania klientov. Poisťovňa už nie je len „inštitúcia na pozadí“, ale partner od ktorého klienti očakávajú okrem úhrad za zdravotnú starostlivosť aj pomocnú ruku v zdraví či chorobe. Trendy tu nastavujú iné služby – od bánk cez streamovacie služby až po rôzne startupy. Kľúčovým zostáva začleniť všetky dobré nápady do existujúceho systému poskytovania zdravotnej starostlivosti. Postupne sa to aj vďaka nastaveniu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zlepšuje, a to je dobre.

Ako menia túto oblasť telemedicínske riešenia?

Spomínam si na obdobia, keď sme cca pred desiatimi rokmi smutne pozerali na report o využívaní lekára na telefóne, našu službu DôveraLinka24. Nerozumeli sme, prečo tam ľudia tak málo volajú, hoci sme vedeli, že priestor pre takú službu existuje vzhľadom na miestne či lokálne limity v dostupnosti niektorých druhov a typov zdravotnej starostlivosti. Zmenil to až covid-19. A to zásadne. Ľudia zrazu museli prejsť aj na dištančné spôsoby komunikácie. Na časť z nich sme si zvykli a akceptovali ich. Telemedicína v pravom slova zmysle však nie je len telekonzultácia pacient-lekár. Telemedicína či AI vedia byť dobrý pomocník, ale nik z nás sa nedožije toho, aby plne zastúpili ľudské zdroje v zdravotníctve.

Ktoré pacientske programy považujete za najúspešnejšie?

Našim prvým programom­ pre chronicky chorých a doteraz vlajkovou loďou je DôveraPomáha diabetikom. Počas takmer desiatich rokov jeho fungovania absolvovali vzdelávanie v oblasti diabetu tisíce pacientov. Absolventi majú lepšie vedomosti a mnohí z nich skutočne žijú zdravší život. Minulý rok v septembri sme na pôde diabetologickej konferencie v Madride prezentovali výsledky, podľa ktorých mali edukovaní pacienti o 40 % nižšiu úmrtnosť v porovnaní s ich needukovanými „dvojičkami“. Aj tieto skvelé čísla nás motivovali spustiť mnohé aktivity aj pre pacientov s vysokým krvným tlakom, obezitou, so srdcovým zlyhávaním či duševným zdravým. Ako revolučnú zmenu vnímam legitimizáciu takých programov v legislatíve od roku 2025.

Časť týchto programov je úzko naviazaná aj na ochotu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Darí sa vám ich presvedčiť?

Spolupráca s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je pre úspešnosť takýchto programov a benefitov kľúčová. V tomto smere sme sa posunuli výrazne vpred. Kým ešte nedávno sme narážali na veľké bariéry, dnes už s nápadmi na zlepšenia v rôznych oblastiach, vrátane telemedicíny, prichádzajú samotní zdravotnícki pracovníci. Platí to aj naopak. Ak prichádzame s novými riešeniami, ako kožné vyšetrenie online, aplikácia pre podporu duševného zdravia, či edukácia chronických pacientov, stretávame sa častejšie s prijatím a so záujmom zo strany lekárov i pacientov.

Dôvera dnes viaže časť svojich benefitov na absolvovanie preventívnych prehliadok. Je budúcnosť zdravotníctva aj v spoluzodpovednosti pacienta za svoje zdravie?

Prevenciu ochorení vnímam ako nevyhnutnú, rovnako ako ich včasný záchyt. Nie vždy je ale vhodné používať na všetko rovnaký nástroj. Naviazanie čerpania benefitov na absolvovanie preventívnej prehliadky „prinúti“ časť pacientov správať sa k sebe zodpovednejšie a pomáha zachytiť aj ochorenia, ktoré spočiatku nebolia, ako napríklad diabetes, zvýšený cholesterol či krvný tlak. Na druhej strane, preventívnu prehliadku v plnom rozsahu musia absolvovať aj pacienti, ktorí sú pravidelne sledovaní v špecializovaných ambulanciách, čo nie je nevyhnutné. Tiež treba povedať, že veľkú časť svojho zdravotného stavu máme v rukách my sami, nezávisí len od genetiky, úrovne zdravotníctva alebo životného prostredia. Ale nie je veľmi populárne prevziať za niečo zodpovednosť. A systém nás v tom udržiava. Ak ochorieme, výška príspevkov do zdravotného systému sa nemení, neodvíja sa od nášho rizikového správania. Rovnako sa nemení ani nárok na zdravotnú starostlivosť. V tomto smere je určite možné urobiť toho ešte oveľa viac.

Kritici pluralitného systému zdravotného poistenia prezentujú názory, že reálna konkurencia poisťovní neexistuje. Potvrdzujú pacientske programy opak?

Som zástancom pluralitného systému a určite existujú rozdiely v prospech pacientov. Ak by sme mali väčší zákonný priestor, dokázali by sme sa odlíšiť viac a priniesť väčšiu pridanú hodnotu. Práve konkurencia mala obrovský vplyv na vznik programov pre pacientov v rôznych poisťovniach. Ľudia to už postupne vnímajú a svedčí o tom presun viac ako pol milióna poistencov zo štátnej poisťovne do súkromných za posledné roky. Ak by iné poisťovne neexistovali, poistenci by nemali na výber.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/zdn-nativ, menuAlias = zdn-nativ, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. apríl 2025 22:39