Kontrola Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR týkajúca sa odberov pupočníkovej krvi na Slovensku ukázala konkrétne nedostatky. Podľa ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) sa týkajú najmä nesprávneho označovania tkanív. Nariadil preto ďalšie dve kontroly zamerané špecificky na vývoz a dovoz tkanivových buniek. Kým nedôjde k náprave pochybení, pozastavil vývoz pupočníkovej krvi. Kontrolu MZ vykonalo v októbri minulého roka v Slovenskom registri placentárnych krvotvorných buniek a v Národnej transplantačnej organizácii (NTO).
„Boli zistené konkrétne nedostatky, ktoré vyplývajú predovšetkým z nesprávneho označovania tkanív. Pri zistení týchto nedostatkov chcem, aby bol zabezpečený najvyšší možný štandard, a preto som nariadil ešte dve doplnkové kontroly, ktoré sa už veľmi špecificky zamerajú konkrétne na vývoz a dovoz tkanivových buniek a po ich skončení, tak ako aj v iných prípadoch, budú prijaté zodpovedajúce opatrenia. V každom prípade pôjde o legislatívne zmeny," ozrejmil minister.
Ako uviedol, kým nebudú kontroly plne ukončené a nedôjde k náprave pochybení, vývoz pupočníkovej krvi nariadil pozastaviť. Minister zároveň podotkol, že otvorene diskutuje s koaličnými aj opozičnými partnermi, ktorí majú o tému záujem.
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) v októbri minulého roka poukázala na problém s darovaním pupočníkovej krvi, ktorá sa mala podľa nej stať predmetom biznisu. Odbery zabezpečuje Slovenský register placentárnych krvotvorných buniek, ktorý je súčasťou skupiny Cord Blood Center Group. S krvou podľa Marcinkovej spoločnosť obchoduje v zahraničí. Riaditeľ registra Zohdy Hamid sa voči „negatívnej kampani" ohradil. Hovorí o cielenej snahe o diskreditáciu.
V novembri Marcinková poukázala aj na zistenia poslaneckého prieskumu v NTO, ktoré jej slov potvrdili desiatky vecí, ktoré nie sú v súlade so zákonom. Dozor nad vývozom pupočníkovej krvi do zahraničia podľa nej zlyhával, porušená mala byť aj slovenská a európska legislatíva. Šaško v tejto súvislosti v novembri odvolal vtedajšieho riaditeľa NTO.