Investície do výskumu, vývoja a inovácií v rámci Misie zdravie 2024 - 2030 majú do piatich rokov zabezpečiť lepšiu kvalitu života Slovákov. Cieľom projektu je vytvoriť jasnú a efektívnu cestu pacienta, aby sa už nestrácal v systéme, ale mal rýchly a spoľahlivý prístup k potrebnej starostlivosti. Odhadovaný rozpočet sa pohybuje v stovkách miliónov eur. Prvé investície do prioritných projektov plánujú rozbehnúť na jeseň tohto roka.
Misia je novinkou výskumného a inovačného programu Horizont Európa na roky 2021 - 2027. Je založená na nadrezortnej spolupráci. Koordinátorom projektu je Výskumná a inovačná autorita (VAIA) ako súčasť Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva.
„Misia zdravie nie je len projekt – je to reformný plán, ktorý spája vyše 100 odborníkov s cieľom zvýšiť kvalitu života viac ako trom miliónom občanov. Prostredníctvom prepojenia výsledkov výskumu a inovácií so zdravotným systémom sa zameriava na tri najkritickejšie medicínske oblasti, ktoré zodpovedajú za viac ako 80 percent všetkých odvrátiteľných úmrtí na Slovensku," uviedla VAIA.
Kritickými oblasťami sú onkológia, neurológia a kardiológia, pričom špecifickou skupinou, ktorej sa misia venuje, sú deti. „Práve vďaka inovatívnym technologickým riešeniam a najnovším poznatkom výskumu sa misia snaží nastaviť efektívnu prevenciu, skríning, včasný záchyt, správnu diagnostiku a liečbu, pričom zavedie funkčný model manažmentu cesty pacienta," priblížila VAIA.
Podľa zástupcu pacientov Richarda Fidesa je pacient v systéme stratený. „Preto sa spoliehame na program Misie zdravie. Veríme, že vďaka prepojeniu inovácií, financií a odborníkov sa podarí z doteraz krivej cesty pacienta urobiť cestu rovnú," poznamenal Fides.
Ciele projektu
Na misii sa podieľajú štyri hlavné odborné tímy, pričom na projekte particupujú aj pracovné skupiny, ktoré dopĺňajú cestu pacienta v jej fázach, od primárnej prevencie až po paliatívnu starostlivosť. Ide o pacientske organizácie, ambulantný sektor, nemocnice, zdravotníckych pracovníkov, regióny, lekárske fakulty, poisťovne, liečebné kúpele, paliatívnu starostlivosť a záchrannú službu.
V onkologickom tíme pôsobia prof. MUDr. Michal Mego, DrSc., MUDr. Vladimír Baláž, PhD., MUDr. Jozef Dolník, PhD., MPH, či MUDr. Bela Mriňáková, PhD., MPH, MHA. Neurológiu zastrešujú
Zostáva vám 57% na dočítanie.