Od Nového roka lekári nemôžu vystavovať niektoré recepty elektronicky. Pacienti si tak musia chodiť do ambulancií po papierové. Dôvodom je chybná formulácia v novele zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Asociácia zdravotných poisťovní uviedla, že tak z elektronického systému stratia až 17 percent receptov. Podľa asociácie je to krok späť v digitalizácii zdravotníctva, ktorý negatívne ovplyvní efektivitu práce lekárov a lekární, ako aj komfort pacientov.
„Vplyv novely na službu eRecept intenzívne riešime s ministerstvom zdravotníctva aj s Národným centrom zdravotníckych informácií, v ktorého gescii bol zákon upravovaný. Naším cieľom je, aby sa čo najskôr znížil vplyv na našich poistencov a zmluvných lekárov. Zo strany ministerstva sme boli uistení, že podnikne ďalšie legislatívno-právne kroky na vrátenie eReceptu do,starých‘ koľají pri súčasnom rešpektovaní ochrany osobných údajov našich poistencov,“ priblížila výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní Dajana Petríková.
Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) uviedla pre TASR, že zmena legislatívy znemožňuje zdravotným poisťovniam spracovávať recepty na lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia a poistenec si ich hradí sám. Ako ďalej doplnila, papierovo budú predpisované napríklad lieky na spanie, upokojenie či na problémy s cievami.
„Celý súvisiaci legislatívny proces je nutné realizovať vo viacerých etapách. Posledná etapa procesu bude realizovaná v priebehu prvého kvartálu roku 2025. Ministerstvo zdravotníctva zároveň vykonáva všetky kroky tak, aby nedochádzalo k akýmkoľvek zásahom do práv pacientov,” informoval komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.
Zákon neprišiel riadnym pripomienkovým konaním
Na chyby v zákone upozorňovali opoziční poslanci. „Koaliční poslanci naše upozornenie na zdravotníckom výbore ignorovali, zákon neprešiel riadnym pripomienkovým konaním, a teraz vidíme prvé negatíva pre pacienta. Namiesto elektronizácie zdravotníctva tu máme návrat k papierovaniu. Takto sa zákony neprijímajú,” skonštatoval poslanec za KDH a člen zdravotníckeho výboru Peter Stachura. KDH žiada ministerstvo, aby sa situácia vyriešila čo najskôr a nie až v prvom kvartáli 2025.
„Ministerstvo zdravotníctva rok pripravovalo zákony, ktoré prišli do parlamentu také nekvalitné, že k nim vládni poslanci museli predkladať rozsiahle pozmeňujúce návrhy, a aj tak ich neopravili v prospech pacientov," uviedol pre TASR poslanec za hnutie Slovensko Marek Krajčí.
Chybu v zákone kritizuje aj poslanec za Progresívne Slovensko Oskar Dvořák. „Dodnes neprišli so žiadnym riešením, hoci sme ich na možnú chybu upozorňovali už vopred. Pacienti teraz musia zbytočne cestovať za lekármi, ktorí sú zaťažení ďalšou zbytočnou administratívou. Vyzývam ministra Šaška, aby urýchlene verejnosti povedal, ako a kedy chybu opraví,” uviedol Dvořák.