Ženy staršie ako 65 rokov užívajú viac psycholeptík a opioidov ako muži v rovnakom veku. Kým v roku 2022 dostalo opiodné analgetiká na predpís 43-tisíc mužov v počte 207-tisíc balení, žien bolo raz toľko, a to takmer 88-tisíc s počtom balení 434-tisíc. Psycholeptiká užívalo 74-tisíc mužov v počte 777-tisíc balení a 180-tisíc žien v počte 1,9 milióna balení, čo je 1,5-krát viac ako u mužov. Vyplýva to z dát Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Opioidné analgetiká sa predpisujú na tlmenie silnejších alebo chronických bolestí, ktoré sú bežné u starších ľudí napríklad pri artritíde, osteoporóze alebo po operáciách. Psycholeptiká sú lieky, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém a slúžia na zmiernenie úzkosti, napätia alebo na podporu spánku. „Starší ľudia sú voči liekom zo skupín psycholeptík a opioidných analgetík obzvlášť zraniteľní. Dôvodom sú fyziologické zmeny súvisiace s vekom, prítomnosť viacerých ochorení či užívanie viacerých liekov súčasne,” uviedlo NCZI.
Seniorom môžu spôsobiť viaceré vedľajšie účinky, ako napríklad kognitívne poruchy, demenciu, zhoršenú koordináciu a pozornosť či riziko pádov a zranení. „Opioidy môžu vyvolať rýchly rozvoj tolerancie a závislosti. U starších ľudí to môže mať vážne dôsledky, najmä ak sa dávkovanie neznižuje postupne alebo ak sa zvyšujú dávky na kontrolu bolesti. Medzi najčastejšie patria poruchy trávenia či riziko predávkovania,” vysvetlilo NCZI.
Lieky možno nahradiť alternatívnymi spôsobmi liečby, ako sú fyzioterapia či cvičenie. „Lekár by mal starostlivo zvážiť potrebu predpisovania psycholeptík a opioidov seniorom, voliť najnižšie účinné dávky na najkratší možný čas a pravidelne prehodnocovať ich účinnosť a potrebu," upozornilo NCZI.
Ako ďalej doplnilo, podľa dát o množstve vydaných balení liekov zo skupín opioidné analgetiká a psycholeptiká a počtu pacientov, ktorým boli dané lieky uhradené zdravotnými poisťovňami v období 2018 – 2022 v delení na mužov a ženy, ide o stúpajúci trend užívania, najmä u starších žien.