Slovenská lekárska komora (SLK) vníma vyhlásenie mimoriadnej situácie ako krajné riešenie, ktorému sa dá predísť rokovaním. SLK sa ponúka ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami. Zároveň pripomína vláde, že tak ako má povinnosť chrániť životy a zdravie občanov, má rovnako povinnosť riešiť problémy v zdravotníctve.
„Slovenská lekárska komora so znepokojením prijala správu o návrhu zákona, ktorý Vláda SR prijala a ktorý umožňuje vyhlásenie mimoriadnej situácie, keď bude kriticky ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov. Znamená to uloženie povinnosti lekárom v takejto situácii pracovať napriek podanej výpovedi, a to pod hrozbou trestov,” upozorňuje SLK.
Ako ďalej dodáva, takéto riešenie nepovažuje za šťastné, pretože len zbytočne vyhrocuje už aj tak vypätú situáciu. „Chápeme, že vláda má povinnosť chrániť životy a zdravie občanov, ale rovnako má povinnosť riešiť problémy v našom zdravotníctve, ktoré sa ťahajú už vyše 30 rokov a z ich neriešenia sú lekári frustrovaní,” doplnila lekárska komora.
Uviedla tiež, že vyhlásenie mimoriadnej situácie je krajné riešenie, ktoré podľa nej nie je v záujme oboch strán a ktorému sa dá predísť rokovaním. „Ak by to situácii pomohlo, SLK sa opäť ponúka ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami,” navrhuje komora.
Obom stranám ponúka spoluprácu pri kontrole dodržiavania bodov memoranda, u ktorých sa predpokladá dlhodobejšie plnenie. Vyzýva tiež zúčastnené strany na ďalšie rokovania, ktoré podľa SLK jediné môžu viesť k úspešnému výsledku. „To znamená, aby nebolo potrebné pristupovať k akýmkoľvek mimoriadnym opatreniam. Je to v záujme spoločnosti, pacientov, lekárov, aj zdravotníctva ako celku,” uzavrela lekárska komora. (kh)