Lekárske odborové združenie (LOZ) odmieta vyjadrenia ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), ktorý tvrdí, že ministerstvo zdravotníctva plní memorandum z roku 2022. Odborári kritizujú postup, ktorý minister zvolil. Podľa nich je zarážajúce, dozvedieť sa z médií, že vláda schválila uznesenie, ktoré oni ako partneri neschválili pri spoločných rokovaniach na ministerstve. Lekárski odborári upozorňujú, že takýto postup nie je konštruktívny dialóg ani snaha o vyriešenie výpovedí lekárov.
Poukázali na to, že sa už vyše mesiaca zúčastňujú všetkých rokovaní, na ktoré ich úradníci ministerstva zdravotníctva pozývajú. „Zásadne odmietame takýto postup pri rokovaní ako v stredu 4. decembra zvolil minister. Niektoré materiály, ktoré pán minister predložil na vládu, nám poskytli v utorok 3. decembra po šiestej hodine večer prostredníctvom mailu štátneho tajomníka bez toho, aby boli texty odsúhlasené alebo dohodnuté s Lekárskym odborovým združením,” uviedlo LOZ.
Lekárski odborári majú k predloženým materiálom zásadné pripomienky, ktoré zašlú ministerstvu písomne. „Týkajú sa aj dnes na vláde schváleného nariadenia. Odmietame takýto prístup bez hľadania zhody a ukazuje sa, že ministerstvu a pánovi Šaškovi vôbec nejde o hľadanie dohody a kompromisu a už vôbec mu nejde o splnenie celého záväzku memoranda,“ povedal MUDr. Peter Visolajský.
Zmena vo vzdelávaní mladých lekárov nie je dostatočná
Ako príklad neplnenia požadovaných zmien uviedol LOZ piaty bod memoranda, v ktorom požadovalo reformu vzdelávania mladých lekárov. Žiada v ňom, aby sa vzdelávanie skrátilo podľa smernice Európskej únie a obsah štúdia priblížil k overeným štandardom z Českej republiky. „Po práci ministerstva zdravotníctva na plnení tohto záväzku sa dĺžka špecializačného štúdia v desiatich odboroch skrátila a v piatich odboroch sa dokonca predĺžila,” doplnilo LOZ.
Ako ďalej dodáva, aj po tomto skrátení oproti smernici EÚ je na Slovensku stále 31 odborov, v ktorých je stanovené dlhšie štúdium, ako to vyžaduje EÚ, a 18 odborov, v ktorých je stanovená dĺžka štúdia na požadovanej úrovni smernice EÚ. „Ešte aj oproti Českej republike po skrátení špecializačného štúdia máme v 10 odboroch dlhšie štúdium oproti Českej republike a iba v štyroch odboroch kratšie,” poznamenal LOZ.
To podľa LOZ obmedzuje slovenských lekárov v špecializácii a komplikuje im ich vzdelávanie, a vo výsledku tak oberá pacientov o špecialistov v regiónoch. „Zároveň sa tak Česká republika stáva pre nich atraktívnejšia, čo má za dôsledok, že čerství absolventi slovenských lekárskych fakúlt hneď po škole odchádzajú do Českej republiky, pretože im český systém zabezpečí rýchlejší kvalifikačný rast,” upozornilo LOZ.
Lekárski odborári žiadajú kompetentných na čele s ministrom Šaškom o skutočné hľadanie dohody a nepredkladanie nedohodnutých materiálov na vládu.,,Pre nás je kľúčové, aby sa problémy slovenského zdravotníctva reálne vyriešili. Nejde nám o platy, ale o dôležité zmeny ako je spravodlivé financovanie nemocníc zdravotnými poisťovňami, reforma atestačného vzdelávania, dostatočný počet lekárov, sestier a zdravotných pracovníkov v nemocniciach, upratanie financií v zdravotníctve, zabezpečenie dodržiavania Zákonníka práce a bezpečnostných personálnych noriem pre nemocnice či zastavenie transformácie posledných štátnych nemocníc na obchodné spoločnosti. Jednoducho, zlepšiť slovenské zdravotníctvo, aby naši pacienti nezomierali kvôli chybám v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku,” uzavrel MUDr. Visolajský. (kh)