Počas mimoriadnej udalosti budú zdravotnícki pracovníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť.TASR - Pavel Neubauer
StoryEditor

Vláda reaguje na výpovede lekárov mimoriadnou situáciou. Lekárski odborári hovoria o nútenej práci

09.12.2024, 09:37

Mimoriadna situácia by sa podľa ministra zdravotníctva nateraz týkala 12 okresov.

Vláda schválila doplnenie zákona o civilnej ochrane obyvateľstva o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas mimoriadnej udalosti budú zdravotnícki pracovníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. V prípade, že odmietnu pracovať, bude im hroziť odňatie slobody na jeden rok. Kabinet tiež schválil prerokovanie návrhu v skrátenom legislatívnom konaní.

Predkladatelia vysvetlili, že návrh má predísť ohrozeniu ústavného práva na ochranu zdravia a práva občanov na bezplatnú zdravotnú starostlivosť. „Legitímnymi cieľmi predkladaného návrhu zákona sú zabezpečenie ochrany života a zdravia obyvateľov SR, ochrany zdravotníckeho systému a predchádzanie zásahom do iných práv a slobôd osôb," zdôraznil minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Vysvetlil ďalej, že štát nateraz nedisponuje dostatočne širokými a vhodnými možnosťami smerujúcimi k dosiahnutiu týchto cieľov, keďže podľa neho neexistuje iný, rovnako účinný prostriedok, ktorý by menej zasahoval do základných práv a slobôd a zároveň viedol k dosiahnutiu všetkých legitímnych cieľov.

Mimoriadnu situáciu v prípade kritickej nedostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti možno podľa schváleného návrhu vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť maximálne o 60 dní. V súvislosti s navrhnutou zmenou sa má zmeniť nielen zákon o civilnej ochrane obyvateľstva a zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve. Rovnako sa úprava vzťahuje aj na Trestný zákon a zákon o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, pričom v tomto prípade má mať úprava preventívny charakter.

„Jej cieľom je maximálna objektivizácia posudzovania dočasnej pracovnej neschopnosti zdravotníckych pracovníkov," doplnil predkladateľ. Súčasťou opatrení na dosiahnutie cieľa navrhovanej právnej úpravy je doplnenie zákona o hospodárskej mobilizácii a zákona o krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu. Zákon má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia.

image

Odmietame ministrove tvrdenia, že dochádza k plneniu memoranda, hovoria lekárski odborári

Visolajský upozorňuje, že bič na lekárov nebude fungovať

Podľa šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského vláda týmto rozhodnutím jednoznačne priznala, že nie je ochotná riešiť problémy zdravotníctva, problémy, ktorým čelia pacienti dennodenne. „Minister Šaško nám nedal ešte ani termín ďalšieho rokovania, ale vláda už vyhlásila nútené práce," skonštatoval Visolajský.

Pripomenul, že výpovede lekárov nie sú o nových požiadavkách ani o navyšovaní platov. Odkazuje, že lekári nežiadajú nič nové. „Tieto výpovede vznikli, lebo vláda Roberta Fica jednostranne a bez dialógu porušila dohodu," zdôraznil Visolajský s tým, že stačí, aby sa začali dodržiavať dohody, netreba sa uchyľovať k násilným krokom. Upozorňuje, že bič na lekárov nebude fungovať.

Odkazuje tiež, že Lekárkse odborové združenie (LOZ) bude pozorne sledovať rozhodovanie každého poslanca Národnej rady SR, ako sa ku kríze postaví. Združenie ich zároveň vyzýva, aby si uvedomili, že svojou podporou vládneho návrhu sa postavia proti záujmom slovenských občanov. „Odkazujeme vláde i poslancom, že všetci lekári stiahnu výpovede a stačí na to iba jedno, aby začala vláda dodržiavať dohody, ktoré porušila," dodal Visolajský.

Šaško (Hlas-SD) zdôraznil, že návrh, ktorý schválila vláda, nezavádza nútenú prácu lekárov a nejde o vyhlásenie núdzového stavu. Deklaruje, že lekári budú mať všetky svoje práva zachované. Zadefinovanie mimoriadnej situácie o kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti je však podľa neho nevyhnutný krok v súčasnej situácii, keď lekári hrozia hromadnými výpoveďami. „Aby sme mali v rukách nástroj, že o zdravie občanov sa bude mať kto postarať," povedal.

Vysvetlil, že prípadné vyhlásenie mimoriadnej situácie je v porovnaní s núdzovým stavom jemnejšie a adresnejšie opatrenie, ktoré umožňuje reagovať na situáciu v danom, konkrétnom regióne. „Máme veľmi jasné čísla, týka sa to nateraz 12 okresov zo 79 na Slovensku. Verím, že sa to napokon nebude týkať ani jedného okresu," vyhlásil Šaško (Hlas-SD). Obrátil sa zároveň na lekárov, aby zvážili, či trvajú na podaných výpovediach v kontexte celospoločenskej situácie. (TASR)  

01 - Modified: 2024-12-06 09:00:00 - Feat.: 0 - Title: Navrhujeme zriadenie odbornej komisie, ktorá prijme konkrétne riešenia súčasnej situácie, vyhlásila Slovenská lekárska komora 02 - Modified: 2024-12-03 10:58:40 - Feat.: 0 - Title: Rokovania s lekárskymi odborármi pokračujú. Kaliňák uznal, že hrozí mimoriadna situácia 03 - Modified: 2024-11-27 10:08:04 - Feat.: 0 - Title: Minister zdravotníctva nám nepredstavil sľúbené návrhy zákonov. Vláda podceňuje situáciu, povedal Visolajský
01 - Modified: 2024-12-11 23:00:00 - Feat.: - Title: Dostávajú súkromné nemocnice viac financií? Je to nezmysel, odkazuje odborárom zástupca neštátnych zariadení 02 - Modified: 2024-12-11 15:49:16 - Feat.: - Title: Mimovládne organizácie vyzývajú na záchranu hospicov. Ich financovanie je alarmujúco nedostatočné, upozorňujú 03 - Modified: 2024-12-11 08:55:04 - Feat.: - Title: Opatrenia vlády voči zdravotníkom odmieta aj Zväz ambulantných poskytovateľov. Očakáva systémové riešenia 04 - Modified: 2024-12-11 08:18:10 - Feat.: - Title: Lekárskych odborárov jednoznačne nepodporujeme, viacerí už výpovede stiahli, hovorí zástupkyňa pacientov 05 - Modified: 2024-12-11 15:43:50 - Feat.: - Title: Opatrenia boli šité horúcou ihlou, kritizuje novelizáciu zákonov odborový zväz zdravotníctva
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. december 2024 00:03