Zástupcovia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) skritizovali ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) za to, že im na rokovaní 26. novembra nepredstavil sľúbené návrhy zákonov týkajúce sa ich požiadaviek. Vláda podľa šéfa LOZ MUDr. Petra Visolajského významne podceňuje situáciu. Vyše 3300 lekárov z nemocníc naprieč Slovenskom podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve, výpovedná lehota im vyprší 31. decembra. Požadujú napríklad zmeny v systéme financovania nemocníc či vo vzdelávaní lekárov.
Podľa MUDr. Visolajského je pozitívny prísľub ministra, že na vláde preberú vládne uznesenie voči akciovým spoločnostiam, tiež že avizoval zavedenie DRG kóderov a systému ich vzdelávania. „Chceme, aby sa vláda voličom jasne vyjadrila, čo chce s nemocnicami robiť,“ dodal MUDr. Visolajský.
Minister predloží materiály
Minister Šaško reagoval, že na rokovanie vlády predkladá dva materiály: uznesenie, že vláda nebude transformovať nemocnice na akciové spoločnosti a materiál k vzniku monitorovacej skupiny, ktorá bude kontrolovať odpočet memoranda uzavretého medzi vládou a lekárskymi odborármi v roku 2022. Minister odmieta, že by vláda vnímala situáciu v sektore „nejako laxne“.
„Je veľa oblastí, ktoré naplnené boli a objektívne sú tam aj oblasti, ktoré vyžadujú ďalšiu robotu,“ skonštatoval Šaško s tým, že ide najmä o prvý bod týkajúci sa zastavenia zadlžovania nemocníc a zvyšovania ich efektivity. „Na tie oblasti, ktoré nie sú uzavreté, som predložil konkrétny plán krokov, čo by sa malo diať. Ale nie je možné, ak niekto očakáva, že tieto komplexné veci sa dajú splniť za dva alebo tri týždne. To je systémový problém, ktorý tu je viac ako 30 rokov,“ vysvetlil.
Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že nevidí zmysel v tom, aby vláda prijala uznesenie k otázke transformácie štátnych nemocníc. „Ja nemám teraz dôvod, aby sme prijímali uznesenie k niečomu, čo nie je,“ povedal. Tému označil za vymyslenú. Predstavitelia vlády tento krok pred pár mesiacmi prezentovali ako súčasť konsolidačných opatrení.
Časový faktor
Podpredseda LOZ MUDr. Miroslav Mendel doplnil, že upozornili aj na časový faktor. „December nie je bežný mesiac, sú tam sviatky a parlament nerokuje tak ako iné mesiace. Povedali, že sú si toho vedomí.“
„Bezpochyby hrozí mimoriadna situácia. Musíme využiť všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii, aby sme udržali chod štátu. To je naša povinnosť a to, ako sa nám to podarí, uvidíte... Budeme sa chcieť pripraviť, aby čo s najmenšími škodami takáto situácia prešla a neboli ohrození občania SR,“ vyhlásil podpredseda vlády Robert Kaliňák (Smer-SD). Vláda už uznesením zaviazala ministra Šaška predložiť návrh nevyhnutných legislatívnych úprav, ktoré zabezpečia plynulé poskytovanie zdravotnej starostlivosti na celom území SR.
Pohľad do nemocníc
„V prípade, že lekári, ktorí podali výpovede, nenastúpia od 1. januára 2025 do práce, chod nemocnice môže skomplikovať nedostupnosť zobrazovacích diagnostických vyšetrení (RDG, SONO, CT, MR), pretože výpovede podala veľká časť lekárov z rádiologickej kliniky,“ informovala Katarína Kapustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Martin. V nej podalo výpovede 148 lekárov.
V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici je počet ešte vyšší, a to konkrétne 231 lekárov. „Poskytovanie zdravotnej starostlivosti by bolo v našej nemocnici výrazne obmedzené,“ upozorňuje hovorkyňa Ružena Maťašeje. V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach je vo výpovediach až 334 lekárov.
(tasr, rb)